Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Comarch podbija Amerykę i Azję

3
Podziel się:

Comarch zapowiada dynamiczny rozwój na rynkach azjatyckich i amerykańskich, poinformował wiceprezes i dyrektor finansowy Konrad Tarański. Za granicą uzyskuje już większość przychodów, ale coraz mocniej wychodzić nie tylko poza Polskę, ale i poza Europę.

Comarch podbija Amerykę i Azję
(Comarch)
bFgpWlzF

- Nasza strategia wyjścia poza Europę zaczyna przynosić wyraźne efekty - powiedział Tarański podczas konferencji. - W 2016 r. rynek amerykański wzrósł do 21 proc. naszych przychodów z 16 proc. rok wcześniej, pozostałe rynki, w tym Azja, wzrosły do 9 proc. z 4 proc., a udział rynków europejskich obniżył się do 70 proc. z 80 proc. rok wcześniej - dodał, informując zarazem, że spółka zakłada dalszy dynamiczny rozwój w Azji i Ameryce jako "istotny element strategii".

Wśród rynków, które wymienił, podkreślił progres w Brazylii, Chile, Kolumbii, czy Peru w Ameryce Południowej, a także Kanadzie. Z rynków azjatyckich wskazał Malezję i Tajlandię.

- Myślimy o powrocie do Chin, podjęliśmy także działania w kierunku rozpoczęcia wejścia do Japonii. Na tych rynkach szczególnie dobrze rozwija się sprzedaż produktów lojalnościowych, pozyskujemy także projekty w bankowości, infrastrukturze, czy sektorze telekomunikacyjnym - dodał wiceprezes Comarchu.

bFgpWlzH

Wskazał ponadto, że Comarch odnotowuje stabilną, jednoprocentową dynamikę wzrostu wartości portfela. Grupa dostrzega oznaki poprawy na rynku krajowym, co daje podstawę do oczekiwania poprawy w porównaniu do ubiegłego roku. Ocenił, że zauważalne są oznaki ożywienia w segmencie publicznym.

Comarch nadal wiąże nadzieje z segmentem medycznym, czego jednak wciąż nie widać w zamówieniach. Dynamika zamówień zagranicznych utrzymuje się na wyższym poziomie niż krajowych.

Sprzedaż zagraniczna wzrosła w przychodach grupy do 59,4 proc. w 2016 r. z 51 proc. rok wcześniej. Tarański wskazał tu na ubiegłoroczną słabość na rynku publicznym i medycznym w Polsce. W efekcie udział krajowych przychodów spadł do 40 proc. z 49 proc. rok wcześniej, region krajów niemieckojęzycznych (DACH) miał 21 proc. z 23 proc., a pozostałe kraje zanotowały wzrost udziału w sprzedaży grupy do ponad 38 proc. z ponad 27 proc. rok wcześniej.

Według słów Tarańskiego, założeniem budżetowym grupy jest utrzymanie poziomów marży brutto na sprzedaży w okolicach ubiegłorocznych. Wskazał jednak, że cel jest ambitny.

bFgpWlzN

W kwestii zatrudnienia jako "najbardziej realny scenariusz" wskazał wzrost liczby zatrudnionych o 200-300 osób, czyli na podobnym poziomie jak rok temu. Wzrost ten odbędzie się w drugim półroczu w związku z zatrudnianiem stażystów. Zaznaczył jednocześnie, że spodziewa się utrzymania presji płacowej.

Inwestycje kapitałowe (capex) wyniosły ponad 100 mln zł w 2016 r. Z kolei na ten rok dyrektor finansowy Comarchu przewiduje jego poziom na około 95 mln zł. Z kolei nakłady na badania i rozwój wyniosły w ub.r. ponad 150 mln zł i zostały przeznaczone w szczególności na projekty z zakresu e-health, smart city, smart airport, IoT, security oraz "stały rozwój istniejących produktów". Tarański ocenił, że w tym roku powinny nastąpić pierwsze przychodowe efekty w segmencie smart airport.

Podsumowując ubiegły rok wiceprezes Comarchu podkreślił spadek przychodów z rozwiązań firm trzecich do 6,4 proc. z 12,1 proc. w 2015. Zaznaczył, że ten spadkowy trend się utrzyma. Grupa generuje przychody w decydującym stopniu z własnych usług, licencji, software i hardware. Największy udział w przychodach na koniec ub.r. mają usługi (77,2 proc.) i oprogramowanie własne (16 proc.).

Grupa odnotowała w 2016 r. wzrost przychodów w segmentach: finanse i bankowość, handel i usługi, przemysł i utilities, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce oraz w regionie DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria). Spadek nastąpił w sektorze publicznym, medycznym, TMT (gdzie spadek odnotowały szczególnie usługi firm trzecich).

bFgpWlzO

W kwestii dywidendy wiceprezes Comarchu wskazał, że największy akcjonariusz jest zwolennikiem wypłaty, ale rekomendacji zarządu w tym zakresie jeszcze nie ma.

Comarch S.A. specjalizuje się w projektowaniu, wdrażaniu oraz integracji zaawansowanych systemów informatycznych, narzędzi programistycznych, narzędzi i infrastruktur sieciowych. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 1 132 mln zł w 2015 r.

bFgpWlAi
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Głos
5 lata temu
To mogli odrazu napisać że firma kuleje i uciekamy póz Unię ratować biznes
wyzyskiwacze
5 lata temu
wyzyskiwacze i oszusci, kogo wy promujecie?
nexus
5 lata temu
W kwestii zatrudnienia jako "najbardziej realny scenariusz" wskazał wzrost liczby zatrudnionych o 200-300 osób, czyli na podobnym poziomie jak rok temu. Wzrost ten odbędzie się w drugim półroczu w związku z zatrudnianiem stażystów. Zaznaczył jednocześnie, że spodziewa się utrzymania presji płacowej.