Notowania

Cymański: Nie będzie wyborów. Władza to narkotyczne spoiwo

Podziel się
Dodaj komentarz

Money.pl: *Wylane w mediach żale wicepremieraWaldemara Pawlaka i rosnące rozbieżności między ludowcami i Platformą, jeżeli chodzi o pomysły na ratowanie budżetu i walkę z kryzysem to początek końca tej koalicji?*

*Tadeusz Cymański, europoseł, polityk PiS: *Mimo wszystko tę koalicję wciąż więcej łączy niż dzieli. Władza to bardzo dziwne, ale mocne spoiwo. Jeżeli chodzi o te wszystkie zgrzyty i napięcia to wynikają z wyraźnych różnic programowych obydwu partii. PSL zawsze starało się i stara prezentować jako ugrupowanie mocno stawiające na wartości społeczne. PO jest partią liberalną. Konflikty i spory były wpisane w logikę tej koalicji już u jej zarania.

Z tym przywiązaniem do haseł, które się głosiło przed wyborami to chyba pewna przesada. Poza tym koalicja to przymus pójścia na kompromisy...

Tak, ale w tej chwili Platforma nie przebiera w środkach. Czy to w zakresie prywatyzacji, czy polityki personalnej nie liczy się z koalicjantem. Przypomnę, że w przyszłości wielokrotnie mieliśmy do czynienia z sytuacjami gdy publiczne ogłaszanie decyzje przez premiera Tuska zaskakiwały lub wprawiały w osłupienie polityków PSL. To, że stronnictwo jest mniejsze i słabsze nie oznacza, by go lekceważyć.

Wszyscy powinni sobie zdać sprawę, że Platforma tylko na zewnątrz prezentuje się jako partia otwarta na dialog. W rzeczywistości krótko trzyma PSL, które niewiele może sobie pobrykać, za uzdę.

* [ PO kontra PSL. Ważą się losy dotacji dla partii ]( http://news.money.pl/artykul/po%3Bkontra%3Bpsl%3Bwaza%3Bsie%3Blosy%3Bdotacji%3Bdla%3Bpartii,179,0,440243.html )
* [ Koalicja PO-PSL może rozpaść się przez opcje ]( http://news.money.pl/artykul/koalicja%3Bpo-psl%3Bmoze%3Brozpasc%3Bsie%3Bprzez%3Bopcje,253,0,458749.html )
* [ PSL nie przygotuje listy posłów - biznesmenów ]( http://news.money.pl/artykul/psl%3Bnie%3Bprzygotuje%3Blisty%3Bposlow%3B-%3Bbiznesmenow,167,0,436647.html )
* [ PSL przeciwne wypłacie dywidendy przez PKO BP ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/psl%3Bprzeciwne%3Bwyplacie%3Bdywidendy%3Bprzez%3Bpko%3Bbp,0,0,482816.html )

To chyba problem nie tylko tej koalicji, do zgrzytów dochodziło gdy PSL tworzyło koalicję z SLD, a ostrym konfliktem swój żywot zakończyła wasza koalicja z LPR i Samoobroną.

W swojej sprawie nikt nie jest dobrym sędzią. Nasza sytuacja była trochę inna. Myśmy nie ukrywali, że jesteśmy skazani na koalicję z Lepperem i Giertychem. Podjęliśmy próbę wyrwania się i rozpisania nowych wyborów, ale zostało to zablokowane przez PO.

*Politycy PO też dają do zrozumienia, na przykładGrzegorz Schetyna, że ta koalicja też jest mniejszym złem, że zmusza ich do tego sytuacja. *

Porównywanie się z PiS oznacza dla PO porażkę. Przecież Platforma była antytezą PiS-u, to wszystko miało być zupełnie inaczej, transparentne, sprawiedliwie i demokratycznie. Hola hola, to my byliśmy ci straszni i źli, to myśmy się z nikim nie liczyli, a oni się mieli liczyć. Tymczasem widać niestety ten brak poszanowania dla koalicjanta, politycy powinni pamiętać o starej maksymie: _ Pycha kroczy przed upadkiem _.

*Wracając do obecnej koalicji. Nie sądzi Pan, że wciąż bardzo wysokie poparcie w sondażach, a w perspektywie jednak szybkie zużycie się PO pod wpływem kryzysu, nie spowoduje, że politycy Platformy zdecydują się na wcześniejsze wybory i sięgnięcie po pełnię władzy? *

Myślę, że nie. PO pozostaje pod silnym narkotycznym wpływem władzy, PR wciąż jest sprawny i przynosi efekty. Platforma nie będzie parła do urn przed terminem. Konflikt musiałby się o wiele bardziej zaostrzyć, a na razie nie widać powodów, by tak się miało stać.

Mocne słowa Pawlaka mogą świadczyć, że już jest źle, bo w takich publicznych wypowiedziach raczej się odejmuje i tonuje niż zaognia. Z drugiej strony politycy muszą być jak bociany i umieć od czasu do czasu przełykać żabki, a ludowcy tę umiejętność opanowali dość dobrze. Myślę, że to co obserwujemy to jednak bardziej gra. Wypowiedź Pawlaka, za chwilę bardzo dobry komentarz Kłopotka. Oni mrugają do elektoratu - Zobaczcie my się staramy, a koalicjant się z nami nie liczy.

Mrugają, a może sprawdzają jak na możliwość zerwania koalicji i kolejnego rozdania zareagują wyborcy?

Może się tak wydawać. Ale mamy do czynienia z sytuacją jak w przysłowiu _ Złapał kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma. _Musimy pamiętać, że to PSL ma w ręku złotą akcję.

* [ Oleksy: Kiedy idzie o pieniądze, PSL pokazuje kły ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/oleksy%3Bkiedy%3Bidzie%3Bo%3Bpieniadze%3Bpsl%3Bpokazuje%3Bkly,116,0,426612.html )
* [ Kik: PSL walczy o Pcim i Koniecpol. Nie o Warszawę ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/kik%3Bpsl%3Bwalczy%3Bo%3Bpcim%3Bi%3Bkoniecpol%3Bnie%3Bo%3Bwarszawe,87,0,431959.html )

Gdyby jednak doszło do rozpadu obecnej koalicji, PiS poparł by wniosek o rozpisanie wcześniejszych wyborów?

Politycznie nie mam obowiązku dobrze życzyć tej koalicji, jednak nie życzę naszemu krajowi kolejnego dużego zamieszania i przyśpieszonych wyborów. To nie jest korzystne. Niepotrzebnie poświęcamy tyle uwagi i energii na tego typu spory, zamiast skupić się na konkretach, na przykład jak dobrze prywatyzować.

W sprawie poparcia takiego wniosku kto inny będzie podejmował decyzje. Ja jestem małym pionkiem, daleko od centrum decyzyjnego mojej partii. Posłem, który próbuje się odnaleźć w nowym miejscu w Brukseli.

* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz