Notowania

Czujniki obecności pracownika mogą być nielegalne. Za bardzo ingerują w prywatność

Czujniki reagujące na ciepło i ruch zostały zainstalowane pod biurkami w jednej z dużych firm w Polsce. Mają pozwolić na racjonalne wykorzystanie przestrzeni biurowej, ale mogą służyć inwigilacji pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
Pracownik, który ma podejrzenia, że jego prywatność w miejscu pracy jest zagrożona, może skonsultowac się z Urzędem Ochrony Danych Osobowych.

Sprawę opisuje "Dziennik Gazeta Prawna". Czujniki zainstalowała jedna z dużych firm branży medialnej w Polsce.

Po co czujniki obecności pracownika przy biurku? Ich producent zakłada, że firma może dzięki nim lepiej zaplanować pracę i racjonalnie wykorzystywać dostępną przestrzeń biurową.

Wideo: monitoring w miejscu pracy jest legalny, ale nie może służyć kontroli pracowników

Jak jednak wskazują prawnicy, urządzenia można wykorzystywać inwigilacji pracowników - zbierać dane, jak często i na jak długo opuszcza stanowisko pracy.

To oznacza, że czujniki stanowią element systemu monitorowania pracowników, a to już wymaga spełnienia wymogów Kodeksu pracy. Pracowników trzeba o wszystkim dokładnie poinformować i uzyskać ich zgodę.

- Jeżeli pracodawca twierdziłby, że stosuje czujniki w celu lepszej organizacji pracy, a wykorzystywałby je np. do oceny zatrudnionych lub w razie konfliktu z pracownikiem, naruszyłby przepisy o ochronie danych osobowych - mówi "DGP" dr Maciej Chakowski, partner w kancelarii C&C Chakowski & Ciszek.

Joanna Jarguz, radca prawny z kancelarii Sobczyk i Współpracownicy, zaznacza, że samo spełnienie wymogów Kodeksu pracy firma może stosować dowolną formę monitoringu pracowników. - Musi być ona współmierna do celu, jaki ma osiągnąć. Trzeba też zawsze ocenić, czy jest ona niezbędna - wyjaśnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ochrona danych, monitoring w pracy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-12-2018

hehew sejmie musza cos takiego zainstalowac ; )

06-12-2018

bikiefAha ale gdy "zwykły" pracownik np. na produkcji jest obserwowany przez kamery to to nie jest już naruszenie jego przestrzeni osobistej ?!?!

06-12-2018

Rufio.Nigdy w życiu nie pracował bym w firmie która tak traktuje pracowników. Prezesi i kierownicy spijają kawki o pracownicy jak niewolnicy zaszczuci.

Rozwiń komentarze (110)