Notowania

wiadomości
20.11.2017 11:47

Czy franczyza banku to dobry pomysł na biznes? Sprawdź za i przeciw

Własny oddział banku - to brzmi dumnie i kusząco. Kojarzy się z prestiżem społecznym i możliwością zarobienia dużych pieniędzy. Wszystko to jest w zasięgu ręki - wystarczy podpisać z bankiem umowę franczyzową.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jednak to, czy osiągniemy sukces w tym biznesie zależeć będzie od wielu czynników, bowiem segment usług bankowych jest bardzo wymagający i konkurencyjny. Jeśli zastanawiasz się nad prowadzeniem placówki bankowej, zapoznaj się z informacjami zawartymi w poniższym artykule.

Model partnerski

Franczyza to gotowy i sprawdzony pomysł na biznes. Polega na udostępnieniu przez bank (tzw. franczyzodawca) swojemu nowemu partnerowi w biznesie (tzw. franczyzobiorca) know-how, czyli wiedzy i doświadczenia oraz prawa do lokalnej sprzedaży swoich usług i produktów bankowych. Jednym słowem - partner, czyli osoba prowadząca działalność gospodarczą na podstawie takiej umowy pośredniczy przy zawieraniu umów dotyczących sprzedaży produktów bankowych. Za ten przywilej płaci opłatę franczyzową dla banku. W zamian otrzymuje z góry ustalone wynagrodzenie za każdy sprzedany produkt oraz centralne wsparcie w zakresie reklamy, marketingu, obsługi prawnej czy specjalistycznego systemu informatycznego. Bank natomiast przekazuje mu wiedzę o zasadach i metodach prowadzenia tego typu działalności oraz przeprowadza kontrolę czy franczyzobiorca gwarantuje zgodność działania placówki z jednolitymi standardami obowiązującymi w całej sieci.

Zalety umowy franczyzowej banku

 • _ Gotowa recepta na biznes. _ Bank zapewnia gotową koncepcję prowadzenia placówki bankowej. Jest ona spisana w formie procedur i standardów działania, co stanowczo skraca czas potrzebny na ich opanowanie i wdrożenie. Dodatkowo, bank przeprowadza szkolenia gwarantujące podnoszenie wiedzy na temat oferowanych produktów.
  • _ Dostępność wejścia. _ Dzięki niewysokim kosztom możliwe jest szybkie uruchomienie placówki. W skład takiej opłaty wchodzi jednorazowa kwota licencyjna oraz zakup mebli, sprzętu komputerowego czy dokonanie wizualizacji zgodnej ze standardem danej sieci. Należy mieć jedynie odpowiedni lokal - własny lub wynajmowany. Całość kosztów może wahać się od kilkudziesięciu tysięcy wzwyż, w zależności od banku. Przykładowo franczyza Getin Bank kosztuje ok. 40 tys. zł.
  • _ Dochodowość biznesu. _ Partner będzie działał na znanym sobie obszarze, dzięki czemu posiada o nim większą wiedzę niż centrala banku. Dzięki swoim kontaktom, może zapewnić sobie stabilne i wysokie zyski.

Wymagania dla franczyzobiorcy

 • *_ Doświadczenie _. *Czasem wydaje się, że jeśli otrzyma się gotowy pomysł na biznes, to ten zawsze wypali i będzie dochodowy. Niestety, bycie franczyzobiorcą banku wymaga doświadczenia w sprzedaży bezpośredniej i zaangażowania w szukaniu klientów czy nowych kanałów sprzedaży w środowisku dużej konkurencji.
  • _ Rzetelny biznesplan. _ Warto położyć nacisk na wnikliwe przygotowanie biznesplanu. Co za tym idzie, jedyną motywacją dla jego stworzenia nie może być wymóg podpisania umowy z bankiem. Biznesplan powinien uwzględniać wszystkie możliwe koszty, które będą ponoszone (od art. biurowych, telefonów, mediów, ubezpieczenia, koszty lokalu po wynagrodzenia pracowników czy księgowości), bez zawyżonego optymizmu jeśli chodzi o przyszłą sprzedaż i możliwą do uzyskania prowizję.
  • _ Dobra lokalizacja _. Często popełniany błąd to otwieranie placówki z dala od konkurencji i w mało uczęszczanym miejscu. Kluczem do sukcesu jest inne podejście. Klient bowiem szybciej przyjdzie w miejsce, gdzie znajdzie kilka różnych oddziałów bankowych.
  • _ Poduszka zabezpieczenia finansowego _. Należy mieć odłożone środki finansowe na pokrycie kosztów min. od 3 do 6 miesięcy prowadzenia działalności. Takie finansowe zabezpieczenie przydaje się bardzo w okresie słabych wyników sprzedażowych.
  • _ Dobrze opłacany i wyszkolony personel _. Stare powiedzenie mówi: jaka płaca, taka praca. Poprzeczki sprzedażowe są stawiane wysoko, dlatego warto inwestować w dodatkowe szkolenia prowadzone przez profesjonalne firmy oraz płacić wynagrodzenie wzbogacone o dobry system prowizyjny.

Czy to dobry biznes?

Wszystko zależy od naszego zaangażowania, doświadczenia i dobrego przygotowania. Franczyza banku może przynieść zarówno ponadprzeciętne zyski, jak i wpakować w problemy finansowe. Jeśli liczymy na łatwy zysk, to od razu zapomnijmy o takiej działalności. Wchodząc w ten biznes musimy ciągle doskonalić swoją wiedzę, jak i umiejętności sprzedażowe pracowników. Konieczne jest być odpornym na stres i nastawionym na osiąganie celów. Trzeba poświęcić swój czas i pieniądze i ciągle wykazywać się kreatywnością. Jeśli jesteśmy na to gotowi, wówczas możemy zdecydować się na podpisanie umowy franczyzowej.

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz