Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
daewoo
23.09.2003 10:07

Daewoo-FSO: Jest porozumienie

Polskie banki-wierzyciele, Skarb Państwa oraz Daewoo-FSO podpisały porozumienie w sprawie programu restrukturyzacji spółki, jednak wejdzie ono w życie po akceptacji przez stronę koreańską - poinformował wiceminister skarbu nie ujawniając szczegółów

Podziel się
Dodaj komentarz

.

"Każdy negocjował indywidualnie. Nie da się powiedzieć, że wszystkie banki mają jednakowe warunki, ale wszystkie mają takie warunki jakie wynegocjowały" - powiedział PAP wiceminister skarbu Tadeusz Soroka.

Banki nie poinformowały w poniedziałek na jakie warunki zgodziły w porozumieniu. Jedynie Pekao SA podał kilka dni temu, że zgadza się na rozłożenie spłaty połowy długu do 31 grudnia 2006 roku. Wówczas pozostałe 50 proc. długu zostałoby umorzone. Zadłużenie Daewoo-FSO wobec Pekao wynosi 29 mln zł.

Podpisanie porozumienia przez te strony nie oznacza jednak, że automatycznie wchodzi ono w życie.

"W sytuacji kiedy porozumienie podpiszą wszystkie strony wejdzie ono w życie, dopóki nie ma wszystkich podpisów, nie obowiązuje" - dodał.

Porozumienie powinny podpisać jeszcze Daewoo Motor oraz instytucje koreańskie, K-Exim Bank i Korea Export Insurance Corporation, które według wcześniejszych informacji wyraziły gotowość przystąpienia do porozumienia.

"Oczekiwania są takie, że wszystkie strony podpiszą i umowa wejdzie w życie, ale to trzeba wynegocjować" - powiedział Soroka.

W biurze prasowym Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej poinformowano w poniedziałek PAP, że we wtorek na rozmowy w sprawie Daewoo-FSO wyjeżdża do Korei wiceminister gospodarki Jacek Piechota. Wizyta ma trwać do piątku.

Piechocie będą towarzyszyli przedstawiciele resortów skarbu państwa i finansów oraz Daewoo-FSO, m.in. wiceprezes spółki Janusz Woźniak.

Na czwartkowym WZA Daewoo-FSO nie doszło do głosowania uchwały o podwyższeniu kapitału akcyjnego spółki w drodze emisji nowych akcji.

Podwyższenie kapitału akcyjnego z 2,1 mld zł do 3,99 mld zł w drodze emisji nowych akcji to część planu restrukturyzacji spółki. Nowe akcje ma objąć koreański Daewoo Motor, który jest największym akcjonariuszem spółki i jednym z jej głównych wierzycieli.

Jak informował w czwartek Piechota strona koreańska nie zgodziła się, aby wierzytelności wobec Daewoo i Skarbu Państwu zostały skonwertowane na kapitał.

Koreański akcjonariusz Daewoo-FSO dopiero pod wpływem protestu pracowników spółki, którzy przerwali WZA, zgodził się na ogłoszenie przerwy w obradach do 29 września. Ma ona dać czas na negocjacje planu restrukturyzacji żerańskiej spółki.

Skarb Państwa ma obecnie 9,19 proc. akcji Daewoo-FSO, a Daewoo Motor 88,67 proc. Daewoo-FSO jest zadłużone na 591 mln zł w BPH PBK, Banku Handlowym, Pekao SA, Millennium, ING Banku Śląskim i Kredyt Banku. Koreańskim instytucjom Daewoo-FSO jest winne ponad 160 mln USD.

Podpisanie poniedziałkowego porozumienia nastąpiło dopiero wieczorem, chociaż według wcześniejszych zapowiedzi miało nastąpić o godz. 17.00.

"Czekano na przedstawiciela Kredyt Banku" - powiedziało PAP źródło zbliżone do spółki.

Zarząd Daewoo-FSO złożył też do sądu wniosek o otwarcie postępowania układowego, które ma objąć niezabezpieczonych wierzycieli spółki. Ich należności stanowią mniejszą część długu firmy. Wiceprezes spółki ocenia je 127 mln zł.

Tagi: daewoo, fso, pekao, skarb państwa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz