Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Darmowa legalizacja samowoli budowlanej to fikcja?

0
Podziel się

Tylko do końca roku można za darmo zalegalizować samowolę budowlaną. Polacy nie znają jednak przepisów i tylko niewielu skorzysta ze zwolnienia z opłat.

Darmowa legalizacja samowoli budowlanej to fikcja?
bDAjZbkl

*Tylko do końca roku można za darmo zalegalizować samowolę budowlaną. Polacy nie znają jednak przepisów i tylko niewielu skorzysta ze zwolnienia z opłat - alarmuje "Gazeta Prawna". *
Z dobrodziejstwa uregulowań prawnych mogą korzystać właściciele budynków wzniesionych między 1 stycznia 1995 roku a 11 lipca 1998 roku. Dodatkowo, ziemia na której stoją budowle, musi być objęta planami zagospodarowania przestrzennego.

Dziennik zwraca uwagę, że oszczędności z darmowej legalizacji mogą być znaczne. Gazeta wyjaśnia, że legalizacja domu jednorodzinnego kosztuje obecnie 50 tysięcy złotych, a garażu - dwadzieścia pięć tysięcy.

ZOBACZ TAKŻE:

Właściciele niezabudowanych działek zapłacą podatekZ przeprowadzonej przez dziennik sondy wynika jednak, że zainteresowanie darmową legalizacją samowoli budowlanej nie jest tak duże jak prognozowano podczas uchwalania przepisów.

bDAjZbkn

"Gazeta Prawna" tłumaczy, że - obok niewiedzy - główną przyczyną zwlekania ze składaniem wniosków do urzędów powiatowych jest strach przed możliwymi kosztami.

Pomimo iż legalizacja jest bezpłatna, to i tak inspektor budowlany może wymierzyć karę administracyjną za użytkowanie obiektu bez wymaganego przepisami zawiadomienia o zakończeniu budowy lub uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Dziennik wyjaśnia, że taka opłata może wynieść nawet 10 tysięcy złotych.

bDAjZbkO
KOMENTARZE
(0)