Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Mikołajewska
|

Darmowy roaming uderza w sieci komórkowe. Plus i Premium Mobile ze znaczącymi stratami

18
Podziel się:

Plus i Premium Mobile poniosły znaczące straty ze względu na wprowadzenie darmowego roamingu na terenie Unii - wynika z analiz UKE. RLAH obowiązuje od 15 czerwca.

UKE zezwoliło sieciom na wprowadzenie dopłat na okres 12 miesięcy.
UKE zezwoliło sieciom na wprowadzenie dopłat na okres 12 miesięcy. (niekverlaan/Pixabay.com)

Darmowy roaming na terenie krajów Unii Europejskiej został wprowadzony cztery miesiące temu, a już uderza operatorów sieci komórkowych po kieszeni.

Jak dowiedzieliśmy się z UKE, Plus i Premium Mobile poniosły znaczące straty - na razie nie znamy jednak dokładnych danych.

Zobacz także: Koniec roamingu w UE

Roaming nie do końca darmowy

Kiedy UKE wprowadzało RLAH, tylko Orange miał zamiar zupełnie znieść opłaty. Pozostali operatorzy nie byli do tego skłonni, o czym pisaliśmy namoney.pl.

UKE zezwoliło sieciom na wprowadzenie dopłat na okres 12 miesięcy.

Jeśli operator podjął decyzję o pobieraniu dodatkowych opłat musi mieć jednak na uwadze, aby wysokość przychodów z osiąganych dopłat nie przekroczyła wysokości wykazanej przez operatora, zweryfikowanej przez Prezesa UKE i wykazanej w decyzji wysokości marży.

- Wszelkie działania w ramach wydanej zgody będą monitorowane przez UKE, a także KE. Jeżeli wykażemy, że marża będzie za wysoka, na operatora może zostać nałożona kara - poinformował Martin Stysiak, rzecznik prasowy UKE.

Stawki dopłat

Stawki w pozwoleniach wydawanych aktualnie (na wysokość stawek rzutują także przepisy podlegające aktualizacji oraz zawierające harmonogramy), nie powinny przekraczać maksymalnych stawek wynikających z przepisów UE (netto):

Za połączenie wykonane: 0,13 zł/min;

Za połączenie odbierane: 0,04 zł/min;

Za SMS: 0,04 zł/szt.;

Za MMS: analogicznie jak transmisja danych lub SMS w zależności od modelu rozliczeń stosowanego przez operatora;

Za 1 MB danych: 0,032 zł do końca 2017 r. potem 0,025 zł;

Regulator może zezwolić także na stosowanie wyższych stawek, ale tylko w przypadkach należycie uzasadnionych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Michał
6 lat temu
Ja mam telefon w sieci lajt mobile i nie mam problemów. Wielkie sieci wydają setki milionów na żenujące reklamy w telewizji, a lajt mobile może dzięki temu zaproponować dużo niższe ceny.
D
7 lat temu
W a2mobile nie działa roaming - tak sobie radzą. Byłem 2 tygodnie w Chorwacji bez możliwości dzwonienia, SMS, internetu. I nie jest to wina konfiguracji bo przez chwilę mi działał roaming z Bośni i Hercegowiny.
Darek
7 lat temu
Strata jest taka że nie doją ludzi za roaming jak poprzednio. Oni ciągle zarabiają sle nie kręcą takich lodów jak poprzednio.
niktus
7 lat temu
Plus już sobie odbija. W ostatnim czasie jak ktoś korzysta z kart telemetrycznych, to bez żadnej przyczyny nagle otrzymał kilka razy większą fakturę. Wiem, bo w mojej Firmie i w kilku współpracujących była dokładnie taka sama sytuacja i dotyczyła faktury za ten sam okres. Ewidentny błąd ich systemu. Reklamacja oczywiście uznana, ale i tak kilkaset zł. sobie zostawili uzasadniając, że wszystko zostało naliczone prawidłowo a część uznają tylko z powodu długoletniej współpracy. Złodziejstwo w biały dzień. Bo jak inaczej można nazwać doliczenie blisko 3 tys. do faktury w czasie, gdy korzystanie z kart nie uległo żadnej zmianie w stosunku do ostatnich kilku lat i faktura miała zawsze tą samą wartość. Dzięki temu pomogli podjąć szybszą decyzję o zakończeniu współpracy.
Nick
7 lat temu
nikt im nie każe obniżać abonamentu. Niech podniosą ceny abo tak żeby im się opłacało, ale roaming ma być w takiej cenie jak w kraju.