Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Katarzyna Mikołajewska
|

Darmowy roaming uderza w sieci komórkowe. Plus i Premium Mobile ze znaczącymi stratami

18
Podziel się

Plus i Premium Mobile poniosły znaczące straty ze względu na wprowadzenie darmowego roamingu na terenie Unii - wynika z analiz UKE. RLAH obowiązuje od 15 czerwca.

UKE zezwoliło sieciom na wprowadzenie dopłat na okres 12 miesięcy.
UKE zezwoliło sieciom na wprowadzenie dopłat na okres 12 miesięcy. (niekverlaan/Pixabay.com)
bDnnWPsl

Darmowy roaming na terenie krajów Unii Europejskiej został wprowadzony cztery miesiące temu, a już uderza operatorów sieci komórkowych po kieszeni.

Jak dowiedzieliśmy się z UKE, Plus i Premium Mobile poniosły znaczące straty - na razie nie znamy jednak dokładnych danych.

Zobacz także: Koniec roamingu w UE
bDnnWPsn

Roaming nie do końca darmowy

Kiedy UKE wprowadzało RLAH, tylko Orange miał zamiar zupełnie znieść opłaty. Pozostali operatorzy nie byli do tego skłonni, o czym pisaliśmy namoney.pl.

UKE zezwoliło sieciom na wprowadzenie dopłat na okres 12 miesięcy.

bDnnWPst

Jeśli operator podjął decyzję o pobieraniu dodatkowych opłat musi mieć jednak na uwadze, aby wysokość przychodów z osiąganych dopłat nie przekroczyła wysokości wykazanej przez operatora, zweryfikowanej przez Prezesa UKE i wykazanej w decyzji wysokości marży.

- Wszelkie działania w ramach wydanej zgody będą monitorowane przez UKE, a także KE. Jeżeli wykażemy, że marża będzie za wysoka, na operatora może zostać nałożona kara - poinformował Martin Stysiak, rzecznik prasowy UKE.

Stawki dopłat

Stawki w pozwoleniach wydawanych aktualnie (na wysokość stawek rzutują także przepisy podlegające aktualizacji oraz zawierające harmonogramy), nie powinny przekraczać maksymalnych stawek wynikających z przepisów UE (netto):

Za połączenie wykonane: 0,13 zł/min;

bDnnWPsu

Za połączenie odbierane: 0,04 zł/min;

Za SMS: 0,04 zł/szt.;

Za MMS: analogicznie jak transmisja danych lub SMS w zależności od modelu rozliczeń stosowanego przez operatora;

Za 1 MB danych: 0,032 zł do końca 2017 r. potem 0,025 zł;

bDnnWPsv

Regulator może zezwolić także na stosowanie wyższych stawek, ale tylko w przypadkach należycie uzasadnionych.

bDnnWPsO
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
gg
3 lata temu
Nie ponieśli strat, tylko mniej zarobili. Co nie zmienia faktu, że i tak zarabiają nieprzyzwoicie dużo
Slawa
3 lata temu
Moga sobie dorobic np w ochronie na budowie zapraszamy sa wolne miejsca?
Yo
3 lata temu
Zakaz łupienia -zbójowania - to zawsze jakaś strata - brak łupów - dla zbója. Ale czy zbój powinien mieć prawo do zbójowania tylko dlatego że jest zbójem? Zbójectwo nigdy nie powinno być legalne - legalne powinno być zawsze zabijanie zbója, chyba że zbój odstąpi od łupienia i zacznie uczciwie zarabiać, ale nie powinien mieć prawa beczeć z powodu utraty łupów za to powinna być nawiązka w postaci zwrotu łupów z ustawowymi odsetkami.
bDnnWPsP
awdadw
3 lata temu
na zachodzie taniej duzo wczesniej nowe drozsze modele telefonow za nizsze pieniadze i im sie oplaci a naszym firmom nigdy sie nie oplaci . czyzby w polsce kazda firma byla nauczona zarabiac duzo i szybko dorabiac sie?? z zycia wziete belg z polakiem gada, belg mowi mam 3 tiry zaraz 4 kupie, dwa po ojcu dostalem prowadze z 15 lat firme a ty ile masz pyta polaka??? polak 40 mam a belg w szoku a ile pokolen na to pracowaliscie ??? polak na to 10 lat, polska kraj w ktorym zbija sie majatki w krotkim czasie kosztem wszystkich polakow na zachodzie to nie mozliwe
Sw
3 lata temu
Jak tacy biedni to niech wyjdą z rynku i po sprawie wielki mi plus...
...
Następna strona