Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Darmowy roaming nie dla Polaków? Jest odpowiedź UKE

Darmowy roaming nie dla Polaków? Jest odpowiedź UKE

Fot. niekverlaan/Pixabay.com

Wszyscy operatorzy powinni dostosować swoje oferty roamingowe do obowiązujących przepisów prawa, mówiących o przełożeniu ofert krajowych na połączenia na terenie państw Unii, z uwzględnieniem darmowych limitów minutowych, SMS i MMS oraz usług nielimitowanych przyznanych w kraju, podczas podróży zagranicznych na obszarze UE - napisał prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcin Cichy.

Aktualizacja: 20:17

W ten sposób ustosunkował się do informacji o tym, że trzy z czterech polskich telekomów nie planują całkowitej likwidacji opłat roamingowych.

"Dokumenty prawne KE oraz przyjęte ustalenia wewnątrzwspólnotowe w precyzyjny sposób tłumaczą operatorom, w jaki sposób należy zaimplementować nowe rozwiązania roamingowe, oraz to, w jakich przypadkach mogą pojawić się ewentualne ograniczenia dla abonentów ich sieci - czytamy w stanowisku prezesa UKE.

"W przypadku stwierdzenia naruszenia przez operatorów obowiązków określonych w rozporządzeniu, Prezes UKE zażąda natychmiastowego zaprzestania takiego naruszenia oraz podejmie wszelkie konieczne działania wynikające z obowiązujących przepisów, włącznie z możliwością nałożenia kar pieniężnych" - ostrzega Marcin Cichy.

Darmowy roaming nie dla Polaków

Jak pisaliśmy w poniedziałek rano, trzech na czterech działających w Polsce operatorów telefonii komórkowej nie zastosowało się w pełni do unijnych przepisów całkowicie znoszących opłaty roamingowe od 15 czerwca. Pełną zgodność z zasadą "roam like at home" wykazał tylko Orange.

Nowe cenniki sieci Play, T-Mobile i Plus wprowadzają bezpłatne połączenia w innych krajach Unii Europejskiej, ale tylko w ramach określonej rocznej puli minut. Po przekroczeniu puli za każdą minutę naliczana ma być opłata. Wśród klientów tych sieci wybuchła burza negatywnych komentarzy.

Zainterweniuje Bruksela?

Jak dowiedzieliśmy się w poniedziałek wieczorem, w sprawie może interweniować nawet Komisja Europejska. "Bruksela będzie przyglądać się konkretnym przypadkom z Polski" - powiedziały nam nieoficjalnie unijne źródła.

Jest bardzo prawdopodobne, że stwierdzi, że polscy operatorzy działają niezgodnie z rozporządzeniem "roam like at home". Gdyby tak się stało, Komisja Europejska wezwałaby UKE do podjęcia interwencji.

"Wydaje się (choć to jeszcze niepotwierdzone), że niektóre nowe cenniki nie są zgodne z zasadą "roam like at home" - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Oficjalne stanowisko mamy otrzymać wkrótce.

UOKiK też się przygląda

Sprawa zainteresowała również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W opublikowanym we wtorek stanowisku czytamy, że na wcześniejszym etapie Urząd zgłaszał uwagi związane z nowymi cennikami operatorów.

"Naszym zdaniem przedstawione propozycje nie oddawały ducha i celu nowego prawa regulującego świadczenie roamingu na obszarze Unii Europejskiej, gdyż nie przewidywały zrównania zasad korzystania z usług telekomunikacyjnych w kraju i na terenie UE" - napisała instytucja. Pochwaliła przy tym Orange, który "do sprawy podszedł literalnie".

"Pozostali operatorzy wybrali nieco inne podejście stosując dwa warianty. Pierwszy wariant to: naliczanie opłat w przypadku rozmów podczas podróży według stawki krajowej. Drugi wariant: w ofertach, gdzie cena wynosi 0 zł - operatorzy przyznają określone limity, po przekroczeniu których naliczana będzie opłata dodatkowa. Wartości limitów mają zróżnicowane wysokości w zależności operatora" - czytamy dalej w stanowisku UOKiK.

Poza tym, instytucja zapewnia, że będzie przyglądać się sytuacji na rynku telekomunikacyjnym w ramach przysługujących jej kompetencji. "Naszym zdaniem przyjęte rozwiązania powinny zapewniać maksymalnie swobodne korzystanie przez konsumentów z roamingu" - napisał UOKiK.

Czytaj także
Polecane galerie
czytelnik
2017-07-17 14:15
i co z tego że UE ustaliła że likwidują roaming jak taki operator jak Premium Mobile nie zastosował się do tego i na dzień 2017-07-17 nalicza roaming 0,29gr/min 0,19gr/sms i 0,10 gr/1MB dlaczego UKE nie interweniuje w tej sprawie cennik wisi na stronie operatora i to że obowiązuje bo potwierdził mi ich konsultant
TIRówka
2017-05-17 22:42
i snów PL w KE i w PE , i snów na dywaniku w Brukseli za machoje i przekręty, za naruszanie praw obywatelskich i konsumenckich , i snów kom.Wenecka i lanie wody że w PL wszytko je och cacy, JAK DŁUGO JESZCZE PRZEZ ZASŁUGI PISA BENDZIEMY MUSIELI SNÓW SIE TUMACZYC BRUKSELI ????
Nk do Arek
2017-05-17 20:38
Nic. Zapłace , co prawda mam w ORANGE , ale nie wieżę w jakieś cuda . Jeżdziłem za granice i normalnie do kraju dzwoniłem i płaciłem, nie kupowałem zagranicznych kart. Jedyne co to pakiet internetu do nawigacji googl by się przydało.No ale i tu orange coś próbuje kombinować. Ale sedno dlaczego nam nie dadzą ? Bo nie , bo ja jestem prezes i moge i nie dam, bo się będę czuł jak pan. Podniose sobie ego.
Pokaż wszystkie komentarze (55)