Notowania

ministerstwo rozwoju
13.06.2016 17:10

Deflacja w Polsce. Ministerstwo Rozwoju prognozuje poziom w czerwcu

Ministerstwo Rozwoju oczekuje, że w czerwcu 2016 r. ceny powinny wzrosnąć o 0,2 proc. wobec maja br.

Podziel się
Dodaj komentarz
(stokkete/Fotolia)

Ministerstwo Rozwoju oczekuje, że roczny wskaźnik inflacji powinien wynieść w czerwcu minus 0,7 proc., a w stosunku do maja ceny powinny wzrosnąć o 0,2 proc.

Z danych GUS wynika, że ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w maju 2016 r. wzrosły o 0,1 proc. wobec kwietnia br., a w porównaniu z majem 2015 r. były niższe o 0,9 proc. "Dane są zgodne z oczekiwaniami MR i wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS" - podkreślił resort rozwoju w poniedziałkowym komentarzu.

Jak podkreśliło ministerstwo, na zmianę cen w maju br. wobec kwietnia br. miały głównie wpływ: wzrost cen transportu (o 1,9 proc.), w tym paliw (o 4,2 proc.). "Spadek cen odzieży i obuwia (o 0,5 proc.) działał w kierunku obniżenia inflacji w tym okresie. Stabilne pozostały natomiast ceny żywności" - dodał resort.

Ministerstwo Rozwoju oczekuje, że w czerwcu 2016 r. ceny powinny wzrosnąć o 0,2 proc. wobec maja br. "Oczekujemy nieznacznego wzrostu cen żywności, a także dalszego przyspieszenia tempa wzrostu cen w transporcie oraz stabilizacji cen odzieży i obuwia. Roczny wskaźnik inflacji w czerwcu powinien wynieść (minus) -0,7 proc." - zaznaczył resort.

Tagi: ministerstwo rozwoju, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz