Notowania

deweloperzy
18-11-2018 (10:48)

Deweloper "zapomniał" powiedzieć o fabryce tuż przy blokach. UOKiK nałożył pierwszą taką karę

Łódzki deweloper Varitex nie poinformował nabywców domów na osiedlu Srebrna Ostoja, że w sąsiedztwie może powstać kompleks magazynowo-logistyczny i hale produkcyjne, mimo że taka informacja musi znaleźć się w prospekcie informacyjnym. Kara nałożona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) to ponad 54 tys. zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wlodzimierz Wasyluk)
Marek Niechciał przestrzega deweloperów, by nie oszukiwali klientów

Łódzki deweloper Varitex nie poinformował nabywców domów na osiedlu Srebrna Ostoja, że w sąsiedztwie ich bloku mogą powstać magazyny i fabryki. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył za to 54 tys. zł. Kwota raczej dewelopera nie przestraszyła. Pytanie czy podobnych spraw nie będzie więcej?

"Najnowsza decyzja prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczy łódzkiej firmy Varitex i zrealizowanej przez nią inwestycji Srebrna Ostoja w Konstantynowie Łódzkim. Konsument skarżył się, że deweloper nie poinformował go, że blisko osiedla przewidziana jest budowa magazynów i hal produkcyjnych. Dla wielu nabywców może to być uciążliwe ze względu na hałas i duży ruch samochodów dostawczych. Urząd wszczął postępowanie i ustalił, że prospekt informacyjny rzeczywiście o tym nie wspominał" - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z tzw. ustawą deweloperską prospekt musi zawierać m.in. informacje o inwestycjach, które są przewidziane w promieniu kilometra. Dodatkowo w prospekcie znajduje się rubryka opisująca plan zagospodarowania przestrzennego dla sąsiadujących działek.

Ustalono, że w żadnym z tych miejsc konsument nie znalazł informacji o tym, że planowana jest budowa magazynów i hal produkcyjnych. Dopiero w trakcie sprzedaży spółka uzupełniła rubrykę dotyczącą inwestycji przewidzianych w promieniu 1 km, wskazano również.

Deweloper cały czas na swojej stronie internetowej chwali się, że Srebrna Ostoja to "wyjątkowe domy w pięknej okolicy".

- Kupno mieszkania to życiowa decyzja. Analizuje się wtedy wszystkie informacje o nieruchomości, zwłaszcza gdy budowa się nie rozpoczęła. Podstawą jest prospekt informacyjny, który ma pomóc w podjęciu decyzji. Jest niezastąpiony, dlatego nie może wprowadzać w błąd oraz musi zawierać prawdziwe i kompletne informacje - mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

Kiss&Fly to bardziej płacz i płać. UOKiK wzywa lotniska do poprawy

Jak dodał, deweloper nie może wymagać, żeby to nabywca sam sprawdzał i analizował plany zagospodarowania.

- Przedsiębiorcom przypominam, że działki sąsiadujące to nie tylko te, które przylegają do nieruchomości - mówi Niechciał, który sugeruje, że podobnych spraw i kar może być więcej

Na Varitex UOKiK nałożył ponad 54 tys. zł kary (54 460 zł). Firma zaniechała stosowania kwestionowanych praktyk. Decyzja nie jest prawomocna, ponieważ przysługuje od niej odwołanie do sądu, podsumowano

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: deweloperzy, uokik, kara, deweloper, fabryka, budownictwo, nieruchomości, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-11-2018

stefan54 tysie kary przy zarobku w milionach.... do rana deweloper płakał ze śmiechu. teoretyczne państwo

18-11-2018

newA co w tym złego, że firma będzie obok??? Ludzie będą mieli blisko do pracy przecież. To raczej zaleta jest.

16-11-2018

Manolo... to się Ulacha uśmiał.

Rozwiń komentarze (75)

Wybrane dla Ciebie