Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Deweloperzy coraz uczciwsi, ale trzeba zachować czujność

0
Podziel się:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma coraz mniej powodów do nakładania kar na deweloperów.

Deweloperzy coraz uczciwsi, ale trzeba zachować czujność
(GAWUC/Reporter)

Jak mówi rzeczniczka Urzędu Małgorzata Cieloch, o ile w roku 2011 ukarano 46 przedsiębiorców mieszkaniowych, to w roku ubiegłym - tylko 22-óch. _ - Mamy znaczna poprawę, mniej naruszeń zauważyliśmy na rynku. Być może jest to wynik zmiany sytuacji, jeśli chodzi o sam rynek usług deweloperskich. Mówimy tu o nowych mieszkaniach, sprzedawanych konsumentom - _ mówi Małgorzata Cieloch.

Według rzeczniczki UOKiK konsument nie jest już poszukującym mieszkania na rynku, na którym jest mały wybór. To raczej sprzedawca poszukuje konsumenta, któremu oferuje dodatkowo np. wykończenie wnętrza.

Mimo to należy zachować czujność, zwłaszcza przy podpisywaniu umowy z deweloperem - radzi Małgorzata Cieloch. Pojawiają się również sytuacje związane ze zmianą ceny mieszkania. Zdarza się, że deweloper zastrzega sobie, iż cena może się zmienić i w takiej sytuacji nabywca nie będzie mógł odstąpić od umowy. Ten zapis jest niezgodny z prawem - podkreśla Małgorzata Cieloch.

Kupując mieszkanie, które jest w budowie należy też zwracać uwagę, by umowa dokładnie określała co się stanie, jeśli nie zostanie oddane w określonym terminie. Zdarza się bowiem, że z powodu niedoprecyzowania warunków związanych z terminem przekazania kluczy i aktu własności kupujący nie może wyegzekwować odszkodowania za opóźnienie.

Czytaj więcej w Money.pl
Deweloperzy oszukiwali? Posypały się kary UOKiK wydał 22 decyzje dotyczące spółek deweloperskich, nakładając 13 kar w łącznej wysokości blisko 700 tysięcy złotych.
O tyle spadła liczba budowanych mieszkań W stosunku do kwietnia 2012 roku liczba rozpoczętych budów spadła o 23,4 proc.
Czas na przełom na rynku mieszkaniowym? Sprawdź Klienci wciąż bardzo ostrożnie podchodzą do kwestii zakupu mieszkań i coraz trudniej jest im wybrać między rynkiem pierwotnym a wtórnym.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)