Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dezubkizacja przyniosła steki milionów oszczędności. Ponad 25 tys. odwołań

197
Podziel się

Zamiana przepisów w blisko 11 miesięcy od ich wprowadzenia dała 620 mln zł oszczędności dla budżetu. To o ponad 80 mln więcej niż zakładano. Pytanie tylko, o ich konstytucyjność.

Dezubekizacja była jednym ze sztandarowych postulatów PiS. Teraz posłowie mają wątpliwości.
Dezubekizacja była jednym ze sztandarowych postulatów PiS. Teraz posłowie mają wątpliwości. (Mariusz Gaczynski/East News)
bDTzdUTF

Zamiana przepisów dała w blisko 11 miesięcy od ich wprowadzenia 620 mln zł oszczędności dla budżetu. To o ponad 80 mln więcej niż zakładano. Pytanie tylko, o ich konstytucyjność.

Obniżenie rent i emerytur byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa PRL dało wymierne korzyści w postaci oszczędności. Średnio świadczenia obniżono o 2284 zł, ale największa kwota, o jaką zmniejszono emeryturę, przekroczyła 18 tys. zł – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

bDTzdUTH

W sumie od momentu wprowadzenia przepisów, czyli od początku 2017 r., budżet zaoszczędził ponad 620,5 mln zł, czyli o ponad 80 mln więcej niż zakładano. Ustawa objęła łącznie 38,3 tys. funkcjonariuszy.

Z tej liczy do sądów okręgowych odwołało się blisko 26 tys. osób, ale – jak zaznacza "DGP" - szanse na rekompensatę mają być niewielkie.

Zobacz także: Zobacz też: Protest w policji. Cwaniacy próbują wykorzystać sytuację:

Z drugiej strony wciąż nie jest rozstrzygnięta kwestia konstytucyjności tych przepisów. Choć dezubekizacja była jednym ze sztandarowych postulatów PiS, oni sami zaledwie przed paroma dniami,przyznali, że obcięcie emerytur byłym policjantom, którzy załapali się jeszcze na pracę w PRL, jest niezgodne z ustawą zasadniczą – o czym pisaliśmy w money.pl.

bDTzdUTN

Ponad 30 tys. byłych pracowników aparatu Polski Ludowej pracowało po zmianie ustrojowej w wolnej Polsce. Wśród nich są m.in. uczestnicy słynnej operacji Samum czy założyciele CBŚ. To tej grupy, pracującej w służbach po 1990 r., miałoby dotyczyć potencjalne cofnięcie dezubekizacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDTzdUUi
emerytury
wiadomości
KOMENTARZE
(197)
POLAK :
3 lata temu
NASTĘPNI MAJĄ BYĆ WOJSKOWI A POTEM RESZTA POLAKÓW.
podatnik!
3 lata temu
Do kompletu brakuje , żeby czasowy mieszkaniec pałacu prezydenckiego zrealizował obietnice wyborcze dzięki, którym przegrał Komorowski tj: zwiększył jawność życia publicznego, upublicznił listy opiniujących OFE, ujawnił aneks do raportu o likwidacji WSI, zlikwidował szkoły udające wyższe, wyrównał szanse społeczne poprzez uspołecznienie majątków zdobytych poprzez prywatyzację PRL'u, etc?
Były wyborca ...
3 lata temu
A co z tymi SBekami i TW SB którzy są w PiS? Oto lista: Jarosław Kaczyński, Antoni Macierewicz, Adam Jedlinski, Stanisław Piotrowicz, Andrzej Kryże, Wojciech Jasinski, Piotr Wroński, Stanisław Bortkiewicz, Andrzej Przyłębski, Leonard Krasulski, Tadeusz Kordaszewski vel Rydzyk i jescze setki innych SBeków i TW SB którzy skryli się w PiS.
bDTzdUUj
Myslacy.
3 lata temu
@@@@@ Mam pytanie. Dlaczego Biskup Generał Głódz nadal pobiera generalską emeryturę ponad 10 tys zł. Jego ustawa nie obowiązuje. Przecież donosił na Papież Jana Pawła ll.????????????????????????????????????????????????
logiczne
3 lata temu
A ile byśmy zaoszczędzili na emeryturach Biskupów !
...
Następna strona