Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dezubkizacja przyniosła steki milionów oszczędności. Ponad 25 tys. odwołań

Dezubkizacja przyniosła steki milionów oszczędności. Ponad 25 tys. odwołań

Dezubekizacja była jednym ze sztandarowych postulatów PiS. Teraz posłowie mają wątpliwości. Fot. Mariusz Gaczynski/East News
Dezubekizacja była jednym ze sztandarowych postulatów PiS. Teraz posłowie mają wątpliwości.

Zamiana przepisów dała w blisko 11 miesięcy od ich wprowadzenia 620 mln zł oszczędności dla budżetu. To o ponad 80 mln więcej niż zakładano. Pytanie tylko, o ich konstytucyjność.

Obniżenie rent i emerytur byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa PRL dało wymierne korzyści w postaci oszczędności. Średnio świadczenia obniżono o 2284 zł, ale największa kwota, o jaką zmniejszono emeryturę, przekroczyła 18 tys. zł – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj też: PiS odmraża ustawę o dezubekizacji armii. Będą mniejsze emerytury dla wojskowych

W sumie od momentu wprowadzenia przepisów, czyli od początku 2017 r., budżet zaoszczędził ponad 620,5 mln zł, czyli o ponad 80 mln więcej niż zakładano. Ustawa objęła łącznie 38,3 tys. funkcjonariuszy.

Z tej liczy do sądów okręgowych odwołało się blisko 26 tys. osób, ale – jak zaznacza "DGP" - szanse na rekompensatę mają być niewielkie.

Zobacz też: Protest w policji. Cwaniacy próbują wykorzystać sytuację:


 

Z drugiej strony wciąż nie jest rozstrzygnięta kwestia konstytucyjności tych przepisów. Choć dezubekizacja była jednym ze sztandarowych postulatów PiS, oni sami zaledwie przed paroma dniami,przyznali, że obcięcie emerytur byłym policjantom, którzy załapali się jeszcze na pracę w PRL, jest niezgodne z ustawą zasadniczą – o czym pisaliśmy w money.pl.

Ponad 30 tys. byłych pracowników aparatu Polski Ludowej pracowało po zmianie ustrojowej w wolnej Polsce. Wśród nich są m.in. uczestnicy słynnej operacji Samum czy założyciele CBŚ. To tej grupy, pracującej w służbach po 1990 r., miałoby dotyczyć potencjalne cofnięcie dezubekizacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

zus, emerytury, dezubekizacja
Czytaj także
Polecane galerie
Wyżynka
2018-10-17 10:26
Przecież oni pracowali dla POLSKI. Nie wszyscy byli aparatczykami. Wielu z nich miało odpowiedzialną pracę i zadania służące dobru nas wszystkich. Nie demonizujmy. Wiele się budowało a nie sprzedawało za bezcen...Do wielu modeli wraca się teraz, a wiele zostało zaprzepaszczonych , bynajmniej nie dla wspólnego dobra: Prawo pracy było prawem pracy i nikomu nie przyszło by do głowy, aby zatrudniać na czarno czy na ,,umowy NIC". Byliśmy ECO - chociaż wówczas wydawało się to być ,,obciachem" - i teraz się do tego wraca... Żywność mieliśmy bez fiksatów z nie wiadomo czego ( masło było masłem, a ser był z mleka a nie prawie ser, prawie słodycze). Był przemysł lekki, zakłady odzieżowe, które szyły na cały świat - a nie lumpeksy, które robią za dawne komisy dla biedoty.... Książki do szkoły służyły rocznikom, bo były solidne. Nie drążyło się mieszeni rodziców kompletami na każdy semestr etc. Wiele się zmieniło, wiele dobrego mamy przed sobą, ale nie straszcie przeszłością, bo wszyscy nasi przodkowie w dobrej wierze budowali tamtą POLSKĘ ze zgliszcz, często za darmo, po godzinach i w czynie społecznym. To co robi się z tą spuścizną uwłacz ich pamięci. Inne mieli doświadczenia, więc i myśleli inaczej, i budowali jak umieli.
Ala
2018-10-17 09:49
Gdzie korekta , śpi ? Jak można robić takie błędy w tytule?
esbek
2018-10-17 09:33
Czyli gdyby Kiszczak żył to też by go dotyczyło cofnięcie ?
Pokaż wszystkie komentarze (196)