Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dezubkizacja przyniosła steki milionów oszczędności. Ponad 25 tys. odwołań

197
Podziel się:

Zamiana przepisów w blisko 11 miesięcy od ich wprowadzenia dała 620 mln zł oszczędności dla budżetu. To o ponad 80 mln więcej niż zakładano. Pytanie tylko, o ich konstytucyjność.

Dezubekizacja była jednym ze sztandarowych postulatów PiS. Teraz posłowie mają wątpliwości.
Dezubekizacja była jednym ze sztandarowych postulatów PiS. Teraz posłowie mają wątpliwości. (Mariusz Gaczynski/East News)
bEEIidfp

Zamiana przepisów dała w blisko 11 miesięcy od ich wprowadzenia 620 mln zł oszczędności dla budżetu. To o ponad 80 mln więcej niż zakładano. Pytanie tylko, o ich konstytucyjność.

Obniżenie rent i emerytur byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa PRL dało wymierne korzyści w postaci oszczędności. Średnio świadczenia obniżono o 2284 zł, ale największa kwota, o jaką zmniejszono emeryturę, przekroczyła 18 tys. zł – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

bEEIidfr

W sumie od momentu wprowadzenia przepisów, czyli od początku 2017 r., budżet zaoszczędził ponad 620,5 mln zł, czyli o ponad 80 mln więcej niż zakładano. Ustawa objęła łącznie 38,3 tys. funkcjonariuszy.

Z tej liczy do sądów okręgowych odwołało się blisko 26 tys. osób, ale – jak zaznacza "DGP" - szanse na rekompensatę mają być niewielkie.

Zobacz także: Zobacz też: Protest w policji. Cwaniacy próbują wykorzystać sytuację:

Z drugiej strony wciąż nie jest rozstrzygnięta kwestia konstytucyjności tych przepisów. Choć dezubekizacja była jednym ze sztandarowych postulatów PiS, oni sami zaledwie przed paroma dniami,przyznali, że obcięcie emerytur byłym policjantom, którzy załapali się jeszcze na pracę w PRL, jest niezgodne z ustawą zasadniczą – o czym pisaliśmy w money.pl.

bEEIidfx

Ponad 30 tys. byłych pracowników aparatu Polski Ludowej pracowało po zmianie ustrojowej w wolnej Polsce. Wśród nich są m.in. uczestnicy słynnej operacji Samum czy założyciele CBŚ. To tej grupy, pracującej w służbach po 1990 r., miałoby dotyczyć potencjalne cofnięcie dezubekizacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bEEIidfS
emerytury
wiadomości
KOMENTARZE
(197)
kord
2 lata temu
UB nie da się rozliczyć bo już poumierali, SB właśnie umarło 57 osób, którym odebrano emerytury. Odebrano nawet tym, którzy złożyli przysięgę i służyli w nowej Polsce.
Wyżynka
3 lata temu
Przecież oni pracowali dla POLSKI. Nie wszyscy byli aparatczykami. Wielu z nich miało odpowiedzialną pracę i zadania służące dobru nas wszystkich. Nie demonizujmy. Wiele się budowało a nie sprzedawało za bezcen...Do wielu modeli wraca się teraz, a wiele zostało zaprzepaszczonych , bynajmniej nie dla wspólnego dobra: Prawo pracy było prawem pracy i nikomu nie przyszło by do głowy, aby zatrudniać na czarno czy na ,,umowy NIC". Byliśmy ECO - chociaż wówczas wydawało się to być ,,obciachem" - i teraz się do tego wraca... Żywność mieliśmy bez fiksatów z nie wiadomo czego ( masło było masłem, a ser był z mleka a nie prawie ser, prawie słodycze). Był przemysł lekki, zakłady odzieżowe, które szyły na cały świat - a nie lumpeksy, które robią za dawne komisy dla biedoty.... Książki do szkoły służyły rocznikom, bo były solidne. Nie drążyło się mieszeni rodziców kompletami na każdy semestr etc. Wiele się zmieniło, wiele dobrego mamy przed sobą, ale nie straszcie przeszłością, bo wszyscy nasi przodkowie w dobrej wierze budowali tamtą POLSKĘ ze zgliszcz, często za darmo, po godzinach i w czynie społecznym. To co robi się z tą spuścizną uwłacz ich pamięci. Inne mieli doświadczenia, więc i myśleli inaczej, i budowali jak umieli.
Ala
3 lata temu
Gdzie korekta , śpi ? Jak można robić takie błędy w tytule?
bEEIidfT
esbek
3 lata temu
Czyli gdyby Kiszczak żył to też by go dotyczyło cofnięcie ?
Fadel
3 lata temu
Gdzie można zamówić stek z miliona?
...
Następna strona