Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury
10.10.2018 05:54

Dezubkizacja przyniosła steki milionów oszczędności. Ponad 25 tys. odwołań

Zamiana przepisów w blisko 11 miesięcy od ich wprowadzenia dała 620 mln zł oszczędności dla budżetu. To o ponad 80 mln więcej niż zakładano. Pytanie tylko, o ich konstytucyjność.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mariusz Gaczynski/East News)
Dezubekizacja była jednym ze sztandarowych postulatów PiS. Teraz posłowie mają wątpliwości.

Zamiana przepisów dała w blisko 11 miesięcy od ich wprowadzenia 620 mln zł oszczędności dla budżetu. To o ponad 80 mln więcej niż zakładano. Pytanie tylko, o ich konstytucyjność.

Obniżenie rent i emerytur byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa PRL dało wymierne korzyści w postaci oszczędności. Średnio świadczenia obniżono o 2284 zł, ale największa kwota, o jaką zmniejszono emeryturę, przekroczyła 18 tys. zł – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W sumie od momentu wprowadzenia przepisów, czyli od początku 2017 r., budżet zaoszczędził ponad 620,5 mln zł, czyli o ponad 80 mln więcej niż zakładano. Ustawa objęła łącznie 38,3 tys. funkcjonariuszy.

Z tej liczy do sądów okręgowych odwołało się blisko 26 tys. osób, ale – jak zaznacza "DGP" - szanse na rekompensatę mają być niewielkie.

Zobacz też: Protest w policji. Cwaniacy próbują wykorzystać sytuację:

Z drugiej strony wciąż nie jest rozstrzygnięta kwestia konstytucyjności tych przepisów. Choć dezubekizacja była jednym ze sztandarowych postulatów PiS, oni sami zaledwie przed paroma dniami,przyznali, że obcięcie emerytur byłym policjantom, którzy załapali się jeszcze na pracę w PRL, jest niezgodne z ustawą zasadniczą – o czym pisaliśmy w money.pl.

Ponad 30 tys. byłych pracowników aparatu Polski Ludowej pracowało po zmianie ustrojowej w wolnej Polsce. Wśród nich są m.in. uczestnicy słynnej operacji Samum czy założyciele CBŚ. To tej grupy, pracującej w służbach po 1990 r., miałoby dotyczyć potencjalne cofnięcie dezubekizacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytury, dezubekizacja, wiadomości, gospodarka, porady, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-10-2018

Były wyborca PiSobolszewiiA co z tymi SBekami i TW SB którzy są w PiS? Oto lista: Jarosław Kaczyński, Antoni Macierewicz, Adam Jedlinski, Stanisław Piotrowicz, Andrzej Kryże, … Czytaj całość

10-10-2018

POLAK :NASTĘPNI MAJĄ BYĆ WOJSKOWI A POTEM RESZTA POLAKÓW.

10-10-2018

podatnik!Do kompletu brakuje , żeby czasowy mieszkaniec pałacu prezydenckiego zrealizował obietnice wyborcze dzięki, którym przegrał Komorowski tj: … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (197)