Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Dłużnicy nie mają co czekać na zwrot podatku. Może zająć go komornik

14
Podziel się:

Urząd skarbowy dokonuje zwroty podatku w terminie nie więcej niż 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania. Na przelew nie mają co liczyć ci podatnicy, wobec których komornik wszczął postępowanie. Ma prawo zająć zwrot na poczet długów.

Termin na złożenie zeznania podatkowego mija z końcem kwietnia
Termin na złożenie zeznania podatkowego mija z końcem kwietnia (EastNews/STANISLAW KOWALCZUK/Reporter)

Z końcem kwietnia mija termin na rozliczenie się z podatku za 2017 r. Najpierw obowiązki, później przyjemności – przynajmniej dla tych, którym przysługuje zwrot. Pieniądze otrzymają w ciągu maksymalnie trzech miesięcy od złożenia dokumentów. Zwrotu nie powinien się jednak spodziewać ten, kto ma nieuregulowane długi, a postępowanie w sprawie ich odzyskania znajdzie się na etapie komorniczym. To dlatego, że komornik może zająć te pieniądze na poczet długu.

W jaki sposób komornik może zająć zwrot podatku?

Procedura postępowania komornika w przypadku zajęcia nadpłaty lub zwrotu podatku wygląda następująco: komornik przesyła do właściwego urzędu skarbowego pismo o zajęciu przysługującej dłużnikowi wierzytelności. W tym momencie wypłata należnego zwrotu lub nadpłaty podlega wstrzymaniu. Fiskus nie może wypłacić pieniędzy dłużnikowi, musi natomiast przekazać je na rachunek bankowy komornika lub na rachunek depozytowy Ministra Finansów.

Zobacz też: * *Komornik sądowy o ściągalności alimentów

Co ważne, urząd skarbowy ma obowiązek sprawdzić, czy podatnik nie ma długów także wobec fiskusa, zanim przekaże pieniądze komornikowi, ponieważ te muszą zostać spłacone w pierwszej kolejności. Jeśli po spłacie zaległości i bieżących zobowiązań podatkowych pozostanie nadwyżka, zostanie ona przekazana komornikowi.

Według kodeksu postępowania cywilnego komornik ma prawo do zajęcia nadpłaty lub zwrotupodatku PIT bez względu na czas, w którym się po niego zgłosi. Oznacza to, że jeśli komornik wystosuje pismo do urzędu skarbowego o zajęciu wierzytelności przed lub po złożeniu przez dłużnika rozliczenia, podatnik nie zobaczy pieniędzy ze zwrotu na swoim koncie.

- Najważniejsze, abyśmy nie doprowadzili do sytuacji, w której toczy się przeciwko nam postępowanie egzekucyjne. Im szybciej porozumiemy się z wierzycielem, tym większe są nasze szanse na uregulowanie długu na dobrych dla nas warunkach, które w dodatku podlegają negocjacjom. Tym samym wizja egzekucji komorniczej oddali się od nas na dobre, o ile znowu nie dopuścimy do trudnej sytuacji finansowej – mówi Leszek Jurkiewicz, Dyrektor Pionu Strategii Windykacyjnych z BEST S.A.

**Dobre intencje poparte działaniem **

Zajęcie wierzytelności przez komornika wiąże się dla dłużnika z dodatkowymi kosztami i utrudnieniami w życiu. W przypadku egzekucji komorniczej budżet domowy jest poza naszą kontrolą – nie dość, że nie możemy decydować o przeznaczeniu naszej wypłaty, dodatkowo musimy pokryć koszty sądowe i egzekucyjne. Zanim jednak do tego dojdzie, dłużnik ma wiele szans na wyprostowanie swojej sytuacji finansowej jeszcze z wierzycielem.

Dla każdego wierzyciela skierowanie sprawy do sądu to ostateczność i jeśli będzie miał czytelne sygnały, że dłużnik chce spełnić swoje zobowiązanie, jest szansa, że zgodzi się na jakieś ustępstwa lub da mu dodatkowy czas na zapłatę.

Zadłużamy się coraz bardziej

Najnowsze dane BIK pokazują, że z roku na rok coraz bardziej się zadłużamy. W 2017 roku Polacy mieli aż 64,49 mld zł przeterminowanych zobowiązań finansowych. Dla porównania w roku 2016 było ich 53,69 mld zł. W ubiegłym roku wartość długów powiększyła się o 20 proc., a liczba osób z problemami wzrosła o ponad 8 proc. Dla odmiany w 2016 r. zaległości wzrosły o 26 proc., a niesolidnych dłużników przybyło o 13 proc.

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
Emka
6 lat temu
Czy komornik ma mi prawo zająć ulgę na dziecko niepełnosprawne. Proszę o odpowiedź.
Fenix
6 lat temu
Jak można mówić, że dociekanie długów to żerowanie na ludziach? Długi należy spłacać, a nie się od tego migać. BEST i windykatorzy robią dobra robotę dla całego społeczeństwa. Jak by na to nie patrzeć, to im mniej szkodowych dłużników, tym lepsze warunki kredytów dla całej reszty.
Anka
6 lat temu
Sprawdzajcie sprawy które trafiają do komorników od wierzycieli okradają ludzi Jeśli nie mogą ściągnąć długu czekają dwa trzy lata i znowu szukają albo odsprzedają innym windykatorom to mafia i banda złodzieji
Anka
6 lat temu
Niech zaczną sprawdzać komorników niech powołają prawników niech przejrzą każdą sprawę tam większość powinna być umożona Ale po co jak odsetki rosną z tego żyją komornicy złodzieje
Adam
6 lat temu
To jest chory kraj żeby komornik zabierał zwrot podatku ulgę na dziecko To jedną wielka mafia niszczą ludzi podatek jest niezbywalny Każdy popełnia jakieś błędy w wyniku zadłużenia ale komornicy wierzyciele żyją z kosmicznych odsetek to oni wszystko zabierają im się należy czemu tego nikt nie sprawdza ,co mają zrobic biedne ludzie których nie stać na prawnika .Mają wszystko zabierane Wstyd Polsko Wstyd. Chore Prawo.