Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Do 180 mln zł wzrosło poręcznie za byłego prezesa Altusa

42
Podziel się

Już nie 108, lecz 180 mln zł ma wynieść poręczenie majątkowe za wypuszczenie na wolność byłego prezesa Altus TFI Piotra Osieckiego. Został aresztowany w związku z aferą GetBack.

11.07.2014. Prezes Altus TFI Piotr Osiecki w czasie debiutu spółki na głównym rynku GPW.
11.07.2014. Prezes Altus TFI Piotr Osiecki w czasie debiutu spółki na głównym rynku GPW. (PAP/Leszek Szymański)
bEqUInqZ

Osiecki wraz z kilkoma innymi osobami został aresztowany na trzy miesiące pod koniec sierpnia. Wszyscy usłyszeli zarzuty wyrządzenia szkody w GetBack w wysokości co najmniej 160 milionów złotych. W tej sprawie zarzuty usłyszało już 20 osób.

Pod lupą śledczych znalazła się transakcja sprzedaży akcji EGB Investments. Altus TWI w połowie ubiegłego roku sprzedał pakiet udziałów GetBackowi, biorąc za to ponad 200 mln zł. Pewien czas po jej finalizacji ustalono, że są warte niecałe 30 mln zł.

W środę "Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że już po zatrzymaniu Osieckiego GetBack wysłał Altusowi pismo, w którym spółka windykacyjna domagała się od funduszu 120 mln zł w związku z tym, że wcześniej przepłaciła za EGB Investment.

bEqUInrb

GetBack zadeklarował też zrzeczenie się roszczeń wobec Altusa w związku z transakcją zakupu EGB, a także obiecał wsparcie w toczącym się prokuratorskim śledztwie. W TFI propozycja miała zostać odebrana jako forma nacisku, dlatego fundusz na propozycję windykatora nie odpowiedział.

Sąd zdecydował się na areszt byłych członków zarządu Altusa, bo - jak twierdzi - zagrożenie wysoką karą mogłoby skłonić podejrzanych do ucieczki z kraju. Przestępstwa zarzucane mężczyznom zagrożone są karą 10 lat więzienia. W przypadku wyroku skazującego oskarżonym grozi również przepadek korzyści uzyskanych z tego przestępstwa.

"Trudno się oprzeć wrażeniu, że wymiar sprawiedliwości pomógł dziś politykom i instytucjom próbującym za wszelką cenę odwrócić uwagę od swojej roli i zaniechań w aferze Getback i skupić ją na kimś innym bez względu czy winnym czy też nie" - napisała po aresztowaniu byłego prezesa Altus TFI jego obrończyni Jolanta Turczynowicz-Kieryłło.

Warto zaznaczyć, że Jolanta Turczynowicz-Kieryłło jest obecnie pełnomocnikiem Narodowego Banku Polskiego. W piątek ogłosiła, że "zostały wszczęte procedury prawne w celu ochrony dobrego imienia Narodowego Banku Polskiego i przeciwdziałania wypowiedziom powodującym podważanie zaufania do konstytucyjnych organów państwa". W tym przypadku chodzi o informacje prasowe na temat afery KNF.

bEqUInrh

Według "Dziennika Gazety Prawnej" zatrzymanie Piotra Osieckiego odbyło się w brutalny sposób. Prezes Altusa miał zostać przy rodzinie rzucony na ziemię i skuty. 7 listopada przez agentów CBA została zatrzymana w domu także żona Osieckiego Anna. Zarzuca się jej podpisanie niekorzystnej dla GetBacku umowy na świadczenie usług doradztwa. Spółka miała na tym stracić 5 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqUInrC
KOMENTARZE
(42)
Ula
3 lata temu
Mam nadzieję że zostanie przykładnie ukarany, aby następni geniusze FI dwa razy pomyśleli zanim zrobią przekręt. Mimimum 8 lat
Atomek
3 lata temu
Brawo prokuratura! Mam nadzieję że wnuoski będą adekwatne do ilości pokrzywdzonych i wysokości szkody, czyli w okolicach maxa
kjh
3 lata temu
''Prezes Altusa miał zostać przy rodzinie rzucony na ziemię i skuty" A nie wstydził sie przy rodzinie za to oszustwo?
bEqUInrD
grzesiek-gość
3 lata temu
Co on takiego wie że jakieś grube ryby są w stanie zapłacić taką kasę za jego wypuszczenie???
$$$$
3 lata temu
teraz dopiero widać ile białe kołnierzyki nakradły, że ich na taka kaucję stać. A może miliard od razu albo dwa?
...
Następna strona