Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Polacy wydają coraz więcej. GUS opublikował dane o dochodzie rozporządzalnym

28
Podziel się:
Polacy wydają coraz więcej. GUS opublikował dane o dochodzie rozporządzalnym
(Pixabay.com/Domena publiczna)

1475 złotych - tyle według Głównego Urzędu Statystycznego wyniósł w 2016 r. dochód rozporządzalny gospodarstw domowych na osobę. Oznacza to wzrost o 7 proc. w stosunku do roku 2015.

Po siedmioprocentowym wzroście dochodu rozporządzalnego na osobę wyniósł on 1475 złotych miesięcznie w roku 2016. W tym samym okresie przeciętne miesięczne wydatki gospodarstwa domowego na osobę wzrosły o 4,3 proc. w stosunku do wartości z 2015 r. i osiągnęły wartość 1132 złote. Wyższe aniżeli przed dwoma laty były także wydatki na towary i usługi konsumpcyjne. Przeciętnie wyniosły one 1083 zł na osobę w gospodarstwie domowym, co oznacza wzrost o 4,5 proc.

Pomogło 500+

Na wzrost dochodu rozporządzalnego wpłynęło m.in. wypłacane od 1 kwietnia 2016 r. świadczenie z programu Rodzina 500+. Stanowiło ono przeciętnie 16,8 proc. oszacowanej kwoty dochodu na jedną osobę.

Czym jest dochód rozporządzalny?

Za dochód rozporządzalny GUS uznaje "sumę bieżących dochodów gospodarstw domowych z poszczególnych źródeł, pomniejszoną o zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych płacone przez płatnika w imieniu podatnika, o podatki od dochodów z własności, podatki płacone przez osoby pracujące na własny rachunek, w tym przedstawicieli wolnych zawodów i osób użytkujących gospodarstwo indywidualne w rolnictwie oraz o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne”. Uznaje się, że dochód rozporządzalny może być przeznaczany na wydatki lub zwiększenie poziomu oszczędności gospodarstw domowych.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
lew1310
6 lat temu
Za dwa lata zaglosujmy na PO to wszystkie dzieci dostana 500+ a emeryci trzynasta emeryture., Co bedziecie wtedy pisac gdy rzad PO sie pochwali poprawa tych samych wskaznikow?
Arczi
6 lat temu
Wielkie wyczyny, sprawdźcie ile w UK jest kwoty wolnej od podatku do zarobków, liczcie w funtach i jak często rośnie płaca minimalna.
JD
6 lat temu
Pisowska propaganda sukcesu z którym nie ma nic wspólnego!
Bart
6 lat temu
Tylko szaleć....
anna
6 lat temu
ZAPOMNIELI DODAĆ ,ŻE I WIĘCEJ MUSZĄ ZAPŁACIĆ W NP. SKLEPIE ,APTECE,BANKU. OC .WIĘKSZE WYDATKI MAJĄ TEŻ PRZEDSIĘBIORCY, ( ALE WEDŁUG JAKIEGOŚ MINISTRA POWINNI SIĘ CIESZYĆ , BO TE PIENIĄDZE IDĄ NA ROZWÓJ ICH KRAJU)
...
Następna strona