Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Grynkiewicz
Tomasz Grynkiewicz
|

Donald Trump: kto przeniesie produkcję poza USA, musi się liczyć z konsekwencjami

54
Podziel się:
Donald Trump: kto przeniesie produkcję poza USA, musi się liczyć z konsekwencjami
(PAP/EPA)

Trumponomia na Twitterze. Donald Trump właśnie przypomniał, że każdy koncern, który spróbuje przenieść produkcję poza USA, będzie się musiał liczyć z superpodatkiem.

W niedzielę w serii tweetów Trump dobitnie podkreślił, że nie będzie łaskawym okiem patrzył na koncerny, które chcą przenieść produkcję z USA do innych krajów.

- Proszę, czujcie się ostrzeżeni przed popełnieniem kosztownego błędu - zapowiedział prezydent elekt.

"(...) Każda spółka, która opuszcza nasz kraj, zwalnia pracowników czy buduje fabryki w innym kraju i myśli, że potem będzie sprzedawać na nasz rynek auta, produkty itp. bez konsekwencji, jest w BŁĘDZIE".

Trump tym samym podkreśla swoją politykę marchewki i kija. Marchewką są obietnice obniżenia podatku dla korporacji z 35 do 15 proc. i prostsze regulacje dla biznesu. Kijem – protekcjonistyczna polityka handlowa.

Amerykańscy eksperci i publicyści są podzieleni w ocenach – przeciwnicy podkreślają, że efektem takiej polityki Trumpa mogą być wyższe ceny oraz zmniejszenie konkurencyjności amerykańskich firm.

Zauważają też, że koncerny mogą skorzystać z marchewki, jednocześnie uciekając przed kijem. Najlepszym tego przykładem jest głośny przypadek z tego tygodnia - administracja Trump sfinalizowała nietypowe negocjacje z firmą Carrier.

Koncern zobowiązał się, że nie zlikwiduje ok. 800 miejsc pracy w zakładach w Indianapolis i nie przeniesie ich do Meksyku. W zamian otrzymał zwolnienia podatkowe w wysokości 7 mln dol. Problem w tym, że nie powstrzymało to właściciela Carrier – firmę United Techologies – do przeniesienia 1,3 tys. miejsc pracy z innych zakładów do Meksyku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(54)
Zim
7 lat temu
Efektem będzie to, że podatki dla korporacji zmaleją do 15% a miejsca pracy i tak przeniosą do Meksyku.
Kaśka
7 lat temu
Nasz człowiek.
LINCOLN
7 lat temu
YES YES YES
LINCOLN
7 lat temu
YES YES YES USA
edi
7 lat temu
Impuls do biednych krajów aby inwestowały w innowacyjność i własną produkcję.Ekonomicznie zdroworozsądkowe.
...
Następna strona