Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Donald Trump: kto przeniesie produkcję poza USA, musi się liczyć z konsekwencjami

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Trumponomia na Twitterze. Donald Trump właśnie przypomniał, że każdy koncern, który spróbuje przenieść produkcję poza USA, będzie się musiał liczyć z superpodatkiem.

W niedzielę w serii tweetów Trump dobitnie podkreślił, że nie będzie łaskawym okiem patrzył na koncerny, które chcą przenieść produkcję z USA do innych krajów.

- Proszę, czujcie się ostrzeżeni przed popełnieniem kosztownego błędu - zapowiedział prezydent elekt.

"(...) Każda spółka, która opuszcza nasz kraj, zwalnia pracowników czy buduje fabryki w innym kraju i myśli, że potem będzie sprzedawać na nasz rynek auta, produkty itp. bez konsekwencji, jest w BŁĘDZIE".

Trump tym samym podkreśla swoją politykę marchewki i kija. Marchewką są obietnice obniżenia podatku dla korporacji z 35 do 15 proc. i prostsze regulacje dla biznesu. Kijem – protekcjonistyczna polityka handlowa.

Amerykańscy eksperci i publicyści są podzieleni w ocenach – przeciwnicy podkreślają, że efektem takiej polityki Trumpa mogą być wyższe ceny oraz zmniejszenie konkurencyjności amerykańskich firm.

Zauważają też, że koncerny mogą skorzystać z marchewki, jednocześnie uciekając przed kijem. Najlepszym tego przykładem jest głośny przypadek z tego tygodnia - administracja Trump sfinalizowała nietypowe negocjacje z firmą Carrier.

Koncern zobowiązał się, że nie zlikwiduje ok. 800 miejsc pracy w zakładach w Indianapolis i nie przeniesie ich do Meksyku. W zamian otrzymał zwolnienia podatkowe w wysokości 7 mln dol. Problem w tym, że nie powstrzymało to właściciela Carrier – firmę United Techologies – do przeniesienia 1,3 tys. miejsc pracy z innych zakładów do Meksyku.

Tagi: Donald Trump, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-12-2016

kalamerykańskie koncerny czeka klapa! Świat nie kończy się na rynku amerykańskim i bardzo mnie ciekawi, jak ich koncerny zamierzają być konkurencyjne na … Czytaj całość

04-12-2016

MAC - SeattleAle to i tak i tak w POlsce by sie nie sprawdzilo bo PO i Tusk roskradli wysprzedali wszystkie polskie fabryki , stocznie … Czytaj całość

04-12-2016

laksPowodzenia Panie Trump, szanse masz Pan mizerne ale trzeba z tym zaczac walczyc, a zadne (doslownie ZADEN) polityk nie ma nwet szans i podstaw do tego … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (54)