Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Trump: umowę na gaz możemy podpisać nawet za 15 minut

167
Podziel się

Kontrakt na dostawy gazu możemy zawrzeć w ciągu 15 minut - zadeklarował prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump odpowiadając na pytanie w jakiej perspektywie czasowej możliwe jest zawarcie takiej umowy.

Trump: umowę na gaz możemy podpisać nawet za 15 minut
(REUTERS)
bDAUguvF

Kontrakt na dostawy gazu możemy zawrzeć w ciągu 15 minut - zadeklarował prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump odpowiadając na pytanie w jakiej perspektywie czasowej możliwe jest zawarcie takiej umowy. Pytanie o wizy podczas konferencji prasowej prezydentów natomiast nie padło.

- To nie prezydent Stanów Zjednoczonych z prezydentem Rzeczypospolitej będą zawierać taką umowę, ale polska firma z amerykańską firmą - wtórował prezydent Andrzej Duda. - Ale jest zielone światło ze strony Stanów Zjednoczonych i ze strony polskich władz też jest zielone światło - zapewnił.

bDAUguvH

Wątek energetyczny był jednym z tematów rozmowy prezydentów w cztery oczy. - Mam nadzieję, że w niedługim czasie zostanie zawarty kontrakt długoterminowy na dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych - zadeklarował zaraz po rozmowie Andrzej Duda.

Prezydent Trump zadeklarował z kolei, że Amerykanie chcą pomagać państwom naszego regionu dywersyfikować źródła dostaw energii, byśmy "nigdy już nie byli" zakładnikami jednego państwa". Chodzi oczywiście o Rosję.

Polscy dziennikarze pytali prezydenta Stanów o kontrakt gazowy i obecność amerykańskich żołnierzy w Polce. Nie padło za to pytanie o wizy.

Zobacz także: Zniesienie amerykańskich wiz dla Polaków. Sprawdź, co z obietnicą Trumpa
bDAUguvN

O tym, że prezydent Donald Trump będzie podczas wizyty w Europie Środkowej szukał nabywców na amerykańskie surowce energetyczne było wiadomo od dawna. Dzięki rewolucji "łupkowej” w ostatnich 10 latach USA stały się największym producentem gazu ziemnego na świecie. - Mamy wspaniałą ziemię, nawet nie wiedzieliśmy 15 lat temu, co pod tą ziemią leży - mówił podczas konferencji po spotkaniu z Andrzejem Dudą.

Polska natomiast do 2022 r. jest związana kontraktem gazowym z Rosją. Do tego czasu musimy płacić za rosyjski gaz, nawet jeśli nie będziemy go odbierać. Mamy też umowę na dostawy gazu skroplonego z Kataru i własne wydobycie. W perspektywie jest także budowa tzw. Baltic Pipe i odbieranie gazu z Norwegii.

bDAUguwi
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(167)
jaro
4 lata temu
Niech nam sprzedadzą po tej samej cenie co Rosjanie a nie się chwalą że kupią gaz od USA dwa razy droższy. Jakoś o cenie cisza a to my za to zapłacimy
Jasiu
4 lata temu
Kiedyś to Breżniew u nas rządził a teraz Trump , kto będzie następny, powiem wam , jakiś Chiński przywódca.
aro
4 lata temu
Ciekawe czy nasz prezydent załatwił jakąś sprzedaż ameryce. Mamy jabłka i kamienie do kapusty .Tyle nam unia pozwoliła produkować.
bDAUguwj
Lysa659
4 lata temu
"Polska natomiast do 2022 r. jest związana kontraktem gazowym z Rosją. Do tego czasu musimy płacić za rosyjski gaz, nawet jeśli nie będziemy go odbierać" - od kilku lat odbieramy go w 100 procentach i dajemy za darmo Ukrainie, dlatego Ukraina chwali się, że nie uje gazu od Rosji. Dajemy za darmochę ukrainie, zamiast obniżyć cenę gazu w Polsce, aby zuzycie wzrosło.
żenadaaaaaaaa...
4 lata temu
cala ta zabawa polega na tym żeby zrobić sobie zdjęcie z trumpem i podpisać chore kontrakty nie korzystne dla polski,za cały ten skecz zapłacą polacy
...
Następna strona