Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Doradcy podatkowi z UE będą mogli pracować w Polsce

0
Podziel się:

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o doradztwie podatkowym, zgodnie z którą doradcy podatkowi z UE zostali dopuszczeni do wykonywania zawodu w Polsce.

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o doradztwie podatkowym, zgodnie z którą doradcy podatkowi z Unii Europejskiej zostali dopuszczeni do wykonywania zawodu w Polsce. Muszą oni mieć uprawnienia zawodowe i pracować co najmniej dwa lata w UE.

Dotychczas uprawnienia doradcy podatkowego mogła uzyskać osoba mająca obywatelstwo polskie. Natomiast osoba spoza Polski mogła zostać dopuszczona do egzaminu państwowego, jeśli uzyskała pozwolenie Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP). Teraz ustawa trafi do Senatu.

Podczas głosowań zgłoszonych poprawek posłowie przyjęli tylko wniosek mniejszości, według którego osoby, które uzyskały wpis warunkowy na listę doradców podatkowych i wykonywały czynności doradztwa podatkowego przez co najmniej osiem lat, będą miały możliwość uzyskania wpisu na listę biegłych doradców podatkowych. Mogą to zrobić po złożeniu wniosku i uzyskaniu zgody przez Krajową Radę Doradców Podatkowych, bez konieczności zdawania egzaminu państwowego. KRDP wydaje decyzję o przekształceniu wpisu warunkowego we wpis na wniosek zainteresowanego doradcy podatkowego, jeśli osoba ta zdała egzamin na doradcę podatkowego. Na listę doradców podatkowych mają zostać wpisani członkowie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do spraw doradztwa podatkowego oraz osoby, które mają stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych lub nauk ekonomicznych w zakresie prawa finansowego lub finansów.

Ustawa z 1996 roku o doradztwie podatkowym dała możliwość wpisania warunkowego na listę doradców podatkowych osób fizycznych wykonujących czynności doradcy podatkowego przez co najmniej 12 miesięcy przed jej wejściem w życie. Minister finansów skreśla z listy doradcę podatkowego, jeśli w ciągu czterech lat od dokonania wpisu nie zda egzaminu państwowego.

Podstawowym celem ustawy jest zniesienie ograniczeń dostępności do wykonywania zawodu doradcy podatkowego. Dotychczasowe rozwiązania przewidują daleko idąca ingerencję administracyjną w uzyskiwanie uprawnień doradcy podatkowego.

Przyjęcie szerokiej dostępności do wykonywania zawodu doradcy podatkowego spowodowało konieczność zawężenia katalogu czynności doradztwa. Z tego powodu czynnością doradztwa nie będzie branie udziału w postępowaniu w zakresie sądowej kontroli decyzji administracyjnych. Byłoby to natomiast szczególnym uprawnieniem przyznawanym biegłym doradcom podatkowym.

Zgodnie z ustawą każda osoba fizyczna będzie mogła podjąć działalność gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego.

Ustawa zakłada także utworzenie kategorii zawodowej biegłego doradcy podatkowego. Warunkiem uzyskania tego tytułu - podobnie jak dotychczas - będzie zdanie egzaminu państwowego oraz odbycie praktyki zawodowej.

Dla tej kategorii doradców ma zostać nadane prawo do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz reprezentowania swoich klientów w postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)