Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dramatycznie spada zużycie paliw w Polsce. Przez szarą strefę

0
Podziel się:

- Budżet państwa ponosi straty w wysokości 4-5 miliardów złotych rocznie - alarmują eksperci. Ujawniają, jak działają oszuści.

Dramatycznie spada zużycie paliw w Polsce. Przez szarą strefę
(Reporter)

Spada zużycie paliw w Polsce - wynika z szacunków Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. Rok 2013 może się zamknąć spadkiem blisko 4 - 4,5-procentowy w porównaniu z rokiem poprzednim. Jest to związane między innymi z sytuacją naszej gospodarki, ale przede wszystkim szarą strefą na tym rynku. Budżet państwa ponosi straty w wysokości 4-5 miliardów złotych rocznie.

Krzysztof Romaniuk z POPiHN-u dodaje, że w poszczególnych grupach paliw te spadki wyglądają inaczej. Oficjalnie zużycie oleju napędowego w tym roku w porównaniu z ubiegłym obniży się o 7 procent, w przypadku benzyny konsumpcja może być zbliżona, LPG zanotuje blisko 2-procentowy wzrost.

Organizacja zwraca jednak uwagę, że rzeczywiste dane mogą się różnić od oficjalnych - na rynek, jak wiele na to wskazuje,w dużych ilościach trafia olej napędowy z szarej strefy - może to być nawet 15 procent.

Łamanie prawa w tym przypadku polega na przemycie paliwa, jak też oszustwach podatkowych.

Szara strefa to wielomiliardowe straty budżetu

_ Od kilkunastu miesięcy w Polsce mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem skali oszustw w obrocie paliwami - _ alarmuje POPiHN. Budżet państwa ponosi straty w wysokości 4-5 miliardów złotych rocznie. Nieuczciwi przedsiębiorcy często oferują swoje paliwo po bardzo atrakcyjne cenie uznanym odbiorcom, w tym dużym przedsiębiorstwom, a nawet jednostkom budżetowym - w tym samorządowym, a także podległym im przedsiębiorstwom komunalnym. W tej sytuacji firmy działające zgodnie z prawem, wywiązujące się z zobowiązań podatkowych (oraz innych) wobec państwa, mają małe możliwości wygrania w przetargach, w których głównym kryterium jest najniższa cena.

Ograniczeniu skali oszustw mają służyć zmiany, przyjęte w ustawie z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Kluczowym mechanizmem, wprowadzonym przez tę ustawę, jest solidarna odpowiedzialność nabywców niektórych tzw. wrażliwych towarów - w tym paliw - za nadużycia podatkowe, w szczególności wyłudzenia VAT. Instytucja ta przewiduje odpowiedzialność nabywcy za niewpłacony przez dostawcę podatek. Od odpowiedzialności zwolnieni są oczywiście m.in. indywidualni klienci, dokonujący zakupów na stacjach paliw.

Celem wprowadzenia wspomnianych zapisów jest wymuszenie większej ostrożności wśród uczciwych nabywców w doborze kontrahentów, co powinno skutkować ograniczeniem procederu wyłudzenia VAT w obrocie gospodarczym.

Jedną z przesłanek, wyłączających solidarną odpowiedzialność nabywcy, jest zakup paliwa od dostawcy, umieszczonego w prowadzonym przez Ministra Finansów wykazie podmiotów, które złożyły kaucję gwarancyjną na poczet przyszłych należności podatkowych.

W związku z tym POPiHN zaapelowała do samorządów oraz organizacji branżowych o zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie wiążą się z zakupem paliwa przez podległe im jednostki organizacyjne oraz przedsiębiorstwa od dostawców, którzy nie są umieszczeni w prowadzonym przez Ministra Finansów rejestrze, a także zaapelowanie o zwiększenie kontroli nad zamówieniami dotyczącymi paliw.

_ W szczególności sugerujemy, by podczas ogłaszanych przetargów, w „Specyfikacji istotnych warunków zamówienia" umieszczony był zapis, zobowiązujący oferenta do złożenia kaucji oraz uzyskania wpisu w stosownym rejestrze Ministra Finansów - _czytamy w raporcie POPiHN.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w VAT ujawniły szarą strefę Choć budowlanka wciąż jest na minusie, zużycie prętów budowlanych wzrosło w październiku o 45 procent rok do roku.
Mniej na kolej i oświatę, a więcej na urzędy. Oto budżet 2014 Zabierając pieniądze z OFE, rząd zaoszczędzi ponad 20 mld zł.
Ustawa akcyzowa. Będzie nowelizacja? Solidarna Polska zgłosiła projekt liberalizacji przepisów dotyczących akcyzy. Ma on ułatwić obrót wyrobami po obniżonej stawce.
Nowy podatek przesądzony. Prezydent podpisał Chodzi o akcyzę na gaz ziemny. Sprawdź, co to oznacza dla odbiorców.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)