Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

133 km dróg ekspresowych do końca roku. Programu Budowy Dróg Krajowych ma zmienić rodzime trasy

26
Podziel się

Do końca tego roku ma być oddanych do użytku kolejnych dziewięć odcinków dróg ekspresowych o wartości 5,2 mld zł i długości 133 km - powiedział w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury i budownictwa Marek Chodkiewicz.

Do tej pory w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 zakończono budowę 23 zadań o wartości ponad 8,4 mld zł.
Do tej pory w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 zakończono budowę 23 zadań o wartości ponad 8,4 mld zł. (Wojciech Strozyk/REPORTER)
bEpKTWPp

Wiceminister uczestniczył w środę wieczorem w posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury. Przedstawił dane, z których wynika, że w programie w realizacji jest 89 zadań o wartości ponad 47 mld zł, a długość odcinków to 1195 km. Jak mówił, do tej pory w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 zakończono budowę 23 zadań o wartości ponad 8,4 mld zł. Oddane odcinki miały długość ponad 273 km.

Zobacz także: Polskie drogi. Dlaczego są, jakie są:

- W przetargach znajduje się 49 zadań o wartości 27,5 mld zł, długość tych odcinków to 679 km. Na przetarg oczekują zadania o wartości prawie 52 mld zł - powiedział wiceminister.

bEpKTWPr

Chodkiewicz dodał, że od października 2015 r. podpisano umowy na odcinki o długości 763 km, wartość umów to prawie 31 mld zł.

- Biorąc za kryterium termin oddania drogi oraz wartość kontraktu wraz z rezerwą na prace dodatkowe, to średni koszt budowy jednego kilometra drogi ekspresowej wyniósł w tym okresie 36 mln zł, zaś koszt budowy jednego kilometra obwodnicy wyniósł 19,9 mln zł - powiedział Chodkiewicz.

Jak podkreślił wiceminister, w latach 2014-2015 na drogi krajowe i autostrady wydano z budżetu państwa i Krajowego Funduszu Drogowego łącznie prawie 21 mld zł. Natomiast w 2016 r. było to ponad 15,7 mld zł. W tym roku, od stycznia do września, wydano już 8,9 mld zł.

Chodkiewicz powiedział też, że dotąd Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała 36 umów, które są dofinansowane z budżetu UE.

bEpKTWPx

- Wartość wkładu unijnego dla tych umów wynosi ponad 22 mld zł. Oznacz to, że GDDKiA wykorzystała już 56 proc. przyznanych środków w ramach programu Infrastruktura i Środowisko - zaznaczył wiceminister infrastruktury i budownictwa.

W tym roku rząd zaakceptował wniosek resortu infrastruktury i zwiększył o 20 mld zł limit finansowy na program budowy dróg do 135 mld zł ze 107 mld zł na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.).

bEpKTWPS
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
frant
4 lata temu
To tylko czcze obietnice PiS - przeciągają bez przerwy rozpoczynanie robót. Njajpierw zapowiadają rozpoczęcie procedury przygotowania inwestycji ; po roku rozpoczynają przygotowania do przetargu, a w następnym zapowiadają ,że niedługo (za pół roku) podpiszą umowy z wybranym wykonawcą . I tak mineły 2 lata na gadaniu -a roboty dalej nie widać. Bo te oddawane teraz inwestycje , to zostały przygotowane i rozpoczęte przez poprzednią ekipę w GDDKiA.Teraz są tam sami dyletanci i laicy. Opóźnienia są wieloletnie! MAKABRA!
Stan
4 lata temu
Dlaczego nie poda konkretnie które odcinki zostaną oddane. Musiałby się potem z tego rozliczyć, a tak to można bajerować bez końca
struś Pędziwi...
4 lata temu
[QUOTE] długości 133 km [/QUOTE] Szał ! Jak się rozpędzę, to się nie zatrzymam i nikt, i nic mnie nie zatrzyma, będę gnał i gnał, aż do nieskończoności !
bEpKTWPT
Franciszek
4 lata temu
Nie rozumiem tej UE. Powinni takiemu miesięcznikowi z godziny na godzinę zakręcić kurek z forsą to wieczorem naród już by go wsadził na taczkę.
mku
4 lata temu
W artykule nie ma nic więcej niż w tytule. O Mapce to już nie wspomnę.
...
Następna strona