Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Karolina Szczęsna
|

Prezydent Duda stawia na biotechnologie. Polscy naukowcy mają być konkurencyjni na rynku

8
Podziel się:

Andrzej Duda na konferencji zapowiedział, że będą inwestycje w polski rozwój technologiczny. Polska ma stać się liderem w dziedzinie, która jest przyszłością, czyli w biotechnologii.

Andrzej Duda chce połączyć naukę z biznesem.
Andrzej Duda chce połączyć naukę z biznesem. (Artur Barbarowski/Eastnews)

Andrzej Duda zapowiedział, że inwestycje w rozwój technologiczny. Polska ma stać się liderem w biotechnologii. Prezydent chce zarabiać na polskiej nauce. Aby tak się stało nie tylko nasze firmy, ale i naukowcy muszą tworzyć konkurencyjne i atrakcyjne produkty.

- Biotechnologia będzie jedną z dziedzin z absolutnej szpicy rozwoju nauki i postępu - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Dodał, że Polski na razie nie ma wśród najlepszych na świecie, jeśli chodzi o tę dziedzinę i że stoi przed nami w tym zakresie wiele trudnych zadań.

Prezydent zainaugurował w czwartek konferencję "Technologie przyszłości. Biotechnologia", która odbywa się w Pałacu Prezydenckim.

- Przyszłość biotechnologii jest przyszłością ogromną. To jest ta dziedzina, która z całą pewnością w sposób niezwykle dynamiczny będzie się cały czas unowocześniała. Można postawiać tezę, że jeśli nie będzie główną, to będzie jedną z tych głównych dziedzin, które będą w absolutnej szpicy rozwoju nauki, rozwoju technologicznego, absolutnej szpicy postępu, jakiego dokonuje człowiek - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Jego zdaniem "umiejętność wytwarzania dóbr wysoko przetworzonych oznacza zwiększenie własnej konkurencyjności" i wzrost wydajności.

Według prezydenta, jeśli chodzi o biotechnologię, to cały czas "nie jesteśmy w absolutnym top of the top światowym". "Czy jesteśmy w stanie to zrealizować? Tak. Ale musimy wykonać tutaj wiele zadań, które są zadaniami trudnymi, jeśli chodzi o wytwarzanie, innowacyjność w tym zakresie" - podkreślił.

Zobacz także: Niezapomniane fotografie Andrzeja Dudy

Andrzej Duda powiedział, że Polska musi np. wypracować mechanizmy finansowania działalności badawczo-rozwojowej w zakresie biotechnologii. Zauważył, że badania w tym zakresie są ryzykowne, kosztowne i nie zawsze prowadzą do realizacji określonego celu. Dodał, że podczas badań nieraz stawiane są tezy, których nie udaje się udowodnić. "To się zdarza w nauce" - zaznaczył. Jednak - zdaniem prezydenta - laboratoria, które podejmują więcej prób, udoskonalają się i efektywność wydawania przez nie środków jest coraz lepsza.

Kolejnym aspektem dotyczącym rozwoju biotechnologii, o których mówił Andrzej Duda, są metody komercjalizacji wyników badań naukowych. Jak ocenił, potrzebne jest "zaplecenie" działalności naukowej z biznesową.

Według prezydenta ważnym elementem jest też legislacja. - Potrzebujemy i rozwiązań prawnych dotyczących biotechnologii - w tym i bioetyki. Cały czas mamy braki w stosunku do tego, czego wymaga od nas choćby Unia Europejska. Cały czas nie mamy w Polsce jeszcze ustawy bioetycznej - mimo tego, że do pracy nad tym zabierano się wielokrotnie. Ale na to nakładają się jeszcze kwestie ideologiczne, światopoglądowe i inne, których przebrnięcie jest bardzo trudne - powiedział.

Zwrócił też uwagę, że jeżeli polscy badacze - "nasze zaplecze intelektualne" - pracują nad rozwiązaniami, to powinny pozostawać w Polsce. Poza tym podkreślił, że naukowcom praca musi się opłacać.

- Te kwestie warunkują, czy będziemy państwem, które będzie w stanie brylować w rozwoju nowoczesnych technologii czy nie - podsumował Andrzej Duda.

Debata w Pałacu Prezydenckim dotyczy roli biotechnologii i perspektyw jej rozwoju. Do udziału w spotkaniu zaproszono naukowców i przedstawicieli świata biznesu. To pierwsza z cyklu konferencji "Technologie przyszłości", poświęconych wyzwaniom stojącym przed polskimi przedsiębiorcami w zakresie innowacji w perspektywie najbliższych lat.

Ludwika Tomala

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Oburzony
5 lata temu
Ciekawe jak to się ma do najnowszej ustawy o szkolnictwie wyższym która sprawia że Biotechnologia nie jest już dziedzina nauki a uniwersytety i uczelnie wyższe zamykają ten kierunek do 2021
Niepełnospraw...
7 lat temu
Panie Prezydencie Duda proponuje zając się sprawą Olsztyńskiej Pani Sędzi z Sądu Pracy w Olsztynie. Która współpracuje z przestępcami Pracodawcami. Zastrasza pracowników żeby nie składali procesów Sądowych , ponieważ i tak przegrają.
Ptgt
7 lat temu
A ja apeluje do prezydenta, ze nie chce biotechnologi a prawdziwego bio jedzenia. Chcemy jeść zdrowa żywnosc a nie taka ktora powoduje rozne choroby i raka!
bogdan137
7 lat temu
"Przyszłość biotechnologii jest przyszłością ogromną"- ble, ble, ble. A absolwenci kierunków biotechnologicznych szukają pracy, bo u nas nie ma laboratoriów i funduszy dla uczelni czy firm biotechnologicznych. najlepszy przykład po BIOTONIE, to jest odtwórczość a nie wynalazczość czy innowacyjność.
///
7 lat temu
Wyszukiwarka ---> PROROCTWA AMIGHTYWIND ((( Poczytajcie o wielkim ucisku który przyjdzie do Polski - Zrobicie z tą wiedzą co chcecie!!! )))