Notowania

zus
01.06.2017 07:34

Kukiz'15 chce dymisji prezes ZUS. Bo nie obniży składek w przyszłym roku

Kukiz'15 domaga się od premier Beaty Szydło dymisji prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej. Według ugrupowania nie do zaakceptowania jest fakt, że system informatyczny Zakładu jest niedostosowany do obniżenia składek ZUS od 2018 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jakub Kamiński)

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) powołał się w środę na konferencji prasowej w Sejmie na doniesienia medialne, że resort rozwoju wycofał się z jednego z najważniejszych rządowych projektów - zdecydowanego obniżenia składek ZUS dla małych przedsiębiorców.

"Gazeta Wyborcza" napisała w środę, że minister rozwoju, wicepremier Mateusz Morawiecki od kilku miesięcy zapewniał, że ułatwi życie polskim przedsiębiorcom - dzięki ustawie, zmniejszającej składki na ZUS. Obecnie każdy, kto prowadzi firmę, płaci jednakową, stałą składkę - 1172 zł, w tym ok. 300 zł to składka zdrowotna, niezależnie od tego, czy zarabiamy 100 tys. zł czy 1 tys. zł.

Morawiecki, dodaje gazeta, w kwietniu przedstawił projekt zakładający, że osoby prowadzące działalność będą mogły płacić składki ZUS w zależności od przychodu. Jak podkreśla gazeta, zmiany - według zapowiedzi Morawieckiego - miały ruszyć od stycznia 2018 r.

"GW" dotarła do listu ZUS do resortu rozwoju, w którym Zakład podkreśla, że data zaproponowana przez ministerstwo jest nierealna, bo ZUS musi dostosować do zmian swój system informatyczny. "Niezbędne jest wprowadzenie modyfikacji systemu informatycznego obejmującej cały proces" - czytamy w piśmie.

Opóźnienie potwierdziła w rozmowie z money.pl wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zobacz, jak to tłumaczyła

Przedstawicielka resortu przyznała, że realny termin to dopiero 2019 r. To wtedy przy przychodach do 5 tys. zł przedsiębiorcy nie będą musieli płacić ryczałtowego ZUS. Podzieliła się również obawami, że zmiana przepisów może wypchnąć wiele pracowników na "samozatrudnienie". Zobacz, co jeszcze powiedziała Jadwiga Emilewicz w wywiadzie dla money.pl.

- ZUS dla firm, wynoszący w tym momencie prawie 1200 złotych, to jest coś co wykańcza małe, polskie przedsiębiorstwa - podkreślił Tyszka. Jak dodał, Kukiz'15 od początku swojego istnienia opowiada się za zdecydowanym obniżeniem składek ZUS dla małych przedsiębiorców.

Jak zaznaczył, obniżenie składek blokuje ZUS. - ZUS stwierdził w piśmie do ministerstwa rozwoju, że system informatyczny nie jest przygotowany do obsługi tego nowego systemu (proponowanego przez Morawieckiego). Na system informatyczny ZUS wydano ok. 3 miliardów zł. To jest więcej, niż wydano na wysłanie łazika na Marsa - podkreślił poseł Kukiz'15.

- Żądam od premier Beaty Szydło, która nadzoruje prace ZUS, natychmiastowej dymisji prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej. To jest nieakceptowalne, żeby ZUS, na który z pieniędzy podatników poszło 3 miliardy złotych na informatyzację, mówił, że w tym momencie system jest niedostosowany do tego, żeby wprowadzić obniżkę podatków od 2018 roku - oświadczył Tyszka.

Tagi: zus, emerytury, wiadomości, porady, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-06-2017

PLPPBRAWO KKUKIZ....!!!!!!!!

01-06-2017

RobertZUS bandyci i złodzieje ! Dziękuję ci PIS za kłamstwa.Zachowujecie się jak PO.Czekałem na ta ustawę,rozpowiadałem wśród znajomych jaka to wspaniała … Czytaj całość

01-06-2017

WitZłodziejski ZUS , okrada obywateli od kołyski do śmierci.

Rozwiń komentarze (9)