Notowania

donald tusk
20.04.2013 07:33

Dymisji ministra skarbu. "Premier uznał, że musi pójść mocny sygnał"

Spółki, których państwo jest właścicielem, muszą zrozumieć, że ich rolą jest szanowanie stanowiska demokratycznego rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua News/East News)

Dla elementarnej dyscypliny w rządzie premier uznał, że musi pójść mocny sygnał; spółki skarbu państwa powinny zrozumieć, że muszą szanować stanowisko rządu - tak szef MSZ Radosław Sikorski odniósł się do decyzji Donalda Tuska o dymisji ministra skarbu.

- _ Mikołaj Budzanowski był lubianym ministrem i zdolnym człowiekiem, ale dla wprowadzenia elementarnej dyscypliny wewnątrz władzy wykonawczej premier uznał, że musi pójść mocny sygnał i że spółki, których państwo jest właścicielem, muszą zrozumieć, że ich rolą jest szanowanie stanowiska demokratycznego rządu _ - powiedział Sikorski wczoraj w programie _ Piaskiem po oczach _ w TVN24.

Dodał, że premier nie może być w ważnych kwestiach zaskakiwany, a w sprawie podpisania memorandum przez EuRoPol Gaz był.

Odniósł się też do wypowiedzi prezydenta Bronisława Komorowskiego, który ocenił w czwartek, że w sprawie memorandum gazowego Polska została _ lekko rozegrana _, _ w wyniku aktywności medialnej _ prezydenta Rosji Władimira Putina. - _ Tak bym tego nie interpretował. Wydaje mi się, że sygnały po obu stronach są kosztowne politycznie. Premier Putin ogłosił, że będzie wielka inwestycja tranzytowa przez Polskę, a jak wiemy, to wcale nie jest przesądzone _ - powiedział Sikorski.

Szef MSZ zapytany co sądzi o stwierdzeniach, że prezydent Rosji Władimir Putin zrekonstruował polski rząd, nazwał je _ tanią retoryką _.

Zaznaczył, że obecnie Rosja ma większą zdolność przesyłową do Europy Zachodniej niż ilość gazu, jaką ma do przesłania. - _ Gdyby zrealizować wszystkie inwestycje, o których się mówi, byłoby to bodajże cztery razy więcej niż potrzeba. Pytanie, czy mamy do czynienia z faktyczną propozycją biznesową, która ma szanse być zrealizowana, czy też z taktyką negocjacyjną _ - powiedział.

Dopytany, czy warto _ umierać za Ukrainę _ w kwestii budowy gazociągu, który omijałby ten kraj, odpowiedział m.in., że Polska nie chce szkodzić Ukrainie. - _ Ale z drugiej strony, mamy prawo do zarobku tam, gdzie go widzimy _ - dodał.

Ogłoszona w piątek decyzja premiera Donalda Tuska o dymisji ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego jest pokłosiem raportu przygotowanego przez szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, a dotyczącego memorandum podpisanego przez EuRoPol Gaz i Gazprom.

_ Memorandum o wzajemnym zrozumieniu _ dotyczące oceny na etapie przedinwestycyjnym możliwości realizacji nowego gazociągu z Białorusi przez Polskę na Słowację podpisali na początku kwietnia w Petersburgu szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut.

O podpisaniu tego memorandum nie wiedział zarówno premier, jak i minister skarbu. Szef rządu ogłaszając decyzję o dymisji Budzanowskiego zarzucił mu _ nieskuteczny _ nadzór nad spółkami strategicznymi. Chodzi o kontrolowane przez ministra skarbu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, do którego należy 48 proc. akcji EuRoPol Gazu.

Kandydatem szefa rządu na stanowisko szefa resortu skarbu państwa jest obecny wiceminister administracji i cyfryzacji Włodzimierz Karpiński.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie nowe ministerstwo energetyki? _ Tworzenie nowego resortu w skutek potknięcia dotyczącego kwestii koordynacji wewnątrz rządu byłoby absurdalne _.
Gowin chwali następcę Budzanowskiego _ To jeden z najlepszych znawców problematyki gospodarczej w PO _.
Budzanowski kozłem ofiarnym? Tak uważa... _ W polityce często ponosi się konsekwencje nie za swoje decyzje, ale za podległych sobie ludzi _.
Tagi: donald tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz