Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dynamika PKB w Polsce. Opublikowano nowe prognozy

0
Podziel się:

Nowe szacunki uwzględniają restrykcje dotyczące rynku mięsa i kryzys w Rosji.

Dynamika PKB w Polsce. Opublikowano nowe prognozy
(kadmy/iStockphoto)

Dynamika wzrostu PKB w 2014 roku wyniesie 3,4 procent, zaś w 2015 roku tempo wzrostu gospodarczego przyspieszy do 3,7 procent - prognozuje Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur. Zdaniem Instytutu, eksport w 2014 roku wzrośnie o 3,9 procent, a w 2015 roku o 5,6 procent.

_ - W latach 2014-2015 rolę czynnika dynamizującego PKB przejmie popyt wewnętrzny: przede wszystkim konsumpcja indywidualna napędzana wzrostem dochodów realnych i inwestycje dokonywane pod wpływem oczekiwanego wzrostu konsumpcji i resortu oraz niskiej stopy procentowej. W 2015 roku dodatkowym impulsem wzrostu tych kategorii powinno być widoczne już działanie mnożnika inwestycyjnego _ - napisano w raporcie IBRKiK.

_ - PKB powinien powiększyć się o 3,4 procent w 2014 roku i o 3,7 procent w 2015 roku Prawdopodobnie maksymalny przyrost PKB zostałby osiągnięty w połowie 2015 roku i nieznacznie przekraczałby 4 procent _ - dodano.

W ocenie Instytutu, eksport w 2014 r. wzrośnie o 3,9 procent, zaś w kolejnym roku dynamika przyspieszy do 5,6 procent.

_ - Jak wynika z obliczeń na danych prognostycznych, postępujące ożywienie w handlu światowym będzie miało pozytywny wpływ na rozmiary naszego rynku eksportowego. Popyt na polski eksport wzrośnie w 2014 roku o 3,9 procent, a w 2015 roku - o dalsze 5,6 _ procent _. W odróżnieniu od lat 2011-2012, obie te wielkość są zbliżone do prognozowanej dynamiki importu światowego, co wiąże się z wychodzeniem rynków zachodnioeuropejskich z kryzysowego zastoju _ - napisano w raporcie.

W prognozie zostały uwzględnione restrykcje nałożone przez Rosję na import mięsa z Polski oraz zjawiska kryzysowe w gospodarce Rosji.

_ - Obniżają one polski eksport o 0,6 mld zł (czyli o mniej niż 1 promil), tempo wzrostu eksportu o 0,15 pkt. _ procentowego , a PKB o 0,07 pkt. _ procentowego _ - czyli z punktu widzenia całej gospodarki ich wpływ jest nieznaczny. Rozszerzenie embarga na eksport wyrobów mleczarskich, owoców oraz produktów wytwarzanych przez firmy z polskim kapitałem skutkowałoby spadkiem eksportu tylko w 2014 r. o 2 mld zł obniżając tempo wzrostu eksportu o ok. 0,5 pkt _ procentowego _, a PKB o ok. 0,2 pkt. _ procentowego _- dodano.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)