Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dziwne ruchy na giełdzie energii mogą podbić ceny prądu. Firmy muszą się tłumaczyć

Dziwne ruchy na giełdzie energii mogą podbić ceny prądu. Firmy muszą się tłumaczyć

Ceny prądu moga rosnąć. Fot. jarmoluk/pixabay (CC0)
Ceny prądu moga rosnąć.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki czeka na wyjaśnienia firm handlujących prądem na Towarowej Giełdzie Energii. Sprawdza, czy nie doszło na niej do spekulacji. W przyszłym tygodniu ma podjąć decyzję, czy otworzy postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

Jak już pisaliśmy, w maju doszło do nietypowych, nagłych zwyżek cen prądu na TGE. Prezes URE Maciej Bando mówił, że wzrosty notowań kontraktów na energię elektryczną z dostawą w drugiej połowie tego roku nie są wynikiem jedynie wzrostu cen uprawnień do emisji CO2 i podwyżek cen węgla.

Stwierdził, że głęboko wierzy, iż sytuacja zostanie stosunkowo szybko wyjaśniona, „a jeżeli się pojawią winni - zostaną dotkliwie i srodze ukarani”. I wyraził przekonanie, że sprawa zostanie wyjaśniona przez URE we współpracy z UOKiK i KNF.

Zobacz też: Wzrost cen energii spowoduje rozwój przydomowych instalacji

 

 

Jak podaje środowa "Wyborcza", jeśli nagłe zwyżki cen na TGE będą się powtarzać, może się to odbić na rachunkach, które w przyszłości przyjdzie nam płacić. Jeśli potencjalnymi spekulacjami zajmują się duże firmy, mogą odstraszyć z giełdy mniejszych graczy. A mniejsza konkurencja łatwo może się odbić na wyższych cenach.

Gazeta przypomina, że coraz większą część rachunków stanowią opłaty stałe. Dziś to już ponad 50 proc. tego, co musimy płacić. Ta tendencja będzie się umacniać, bo dojdzie jeszcze opłata za emisję CO2 przez elektrownie węglowe, a także - już od przyszłego roku - tak zwana opłata mocowa.

Czytaj też: Ceny prądu w Polsce. Spekulanci na giełdzie energii obstawiają blackout w sierpniu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
OB
2018-06-25 22:38
PRĘDZEJ ROZSZYFRUJE HEROGLIFY EGYPSKE NIŻ RACHUNEK ZA PRĄD
ksiegowy
2018-06-13 13:04
PRĄDEM W POLSCE ZAJMUJE SIĘ GRUPA PRZESTĘPCZA TZW MAFIA ENERGETYCZNA ALE TO PRAWDLOWO W PAŃSTWIE BANDYCKIM TO PRAWIDLOWA HIERARCHIA
?????????
2018-06-13 11:41
Prąd jest za tanie trzeba podwyżki o 100% i dodatkowych danin na walkę z smogiem, wiatrakami, itp
Pokaż wszystkie komentarze (5)