Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

EBC wpompuje w greckie banki kolejne miliardy. Będzie też pożyczka z EFSM

0
Podziel się:

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi poinformował w czwartek o zwiększeniu finansowania ratunkowego.

EBC wpompuje w greckie banki kolejne miliardy. Będzie też pożyczka z EFSM
(AP Photo/Thanassis Stavrakis / Eastnews)
bEILpPnp

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi poinformował w czwartek o zwiększeniu finansowania ratunkowego dla banków greckich (tzw. emergency liquidity assistance - ELA) o 900 mln euro przez jeden tydzień. Ministrowie finansów państw strefy euro zgodzili się też na przyznanie Grecji trzyletniego programu pomocy z Europejskiego Mechanizmu Stabilności.

Aktualizacja 15:54

Na konferencji prasowej Draghi powiedział, że decyzja jest spowodowana uzgodnieniem między Atenami a strefą euro planu pomocowego.

bEILpPnr

Dotychczas EBC utrzymywał ELA na poziomie z 26 czerwca i wynoszącym 89 mld euro.

Tymczasem instytucje reprezentujące kredytodawców uznały, że władze greckie zainicjowały "w satysfakcjonujący sposób" pierwszy zestaw reform uzgodnionych w trakcie szczytu strefy euro - poinformowała w czwartek rzeczniczka Komisji Europejskiej Annika Breidthardt.

Rzeczniczka podkreśliła, że pierwszy zestaw czterech działań, które w nocy ze środy na czwartek przegłosował grecki parlament, jest zgodny ze zobowiązaniami przyjętymi w poniedziałek na szczycie eurolandu.

Breidthardt poinformowała, że po podjęciu decyzji przez państwa UE ws. udzielenia Atenom krótkoterminowej pożyczki z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM) środki mogą być wypłacone szybko.

bEILpPnx

KE zaproponowała krótkoterminowe wsparcie finananowe z EFSM w środę. W związku z tym, że środki z tego mechanizmu opierają się o gwarancje z budżetu całej UE, niektóre państwa nienależące do strefy euro zgłosiły zastrzeżenia co do wykorzystania tego instrumentu. - Jesteśmy przekonani, że kompromis w tej sprawie jest w zasięgu - powiedziała Breidthardt.

Jak zaznaczyła, przeanalizowano opcje zabezpieczeń pożyczki na wypadek strat, zwłaszcza dla państw spoza strefy euro. Poinformowała, że decyzja w sprawie zgody na finansowanie pomostowe z EFSM zostanie podjęta zgodnie z procedurami Rady UE.

Trzyletni program pomocy zatwierdzony

Ministrowie finansów państw strefy euro zgodzili się w czwartek na przyznanie Grecji trzyletniego programu pomocy z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) po zakończeniu niezbędnych krajowych procedur - poinformowała eurogrupa w komunikacie.

Decyzja oznacza zielone światło dla rozpoczęcia negocjacji z Grecją o trzecim programie wsparcia.

bEILpPny

"Po zakończeniu odpowiednich krajowych procedur i podjęciu formalnej decyzji przez Radę Dyrektorów EMS, która oczekiwana jest do końca tego tygodnia, instytucjom zostanie powierzone zadanie szybkiego wynegocjowania memorandum ze szczegółami polityki warunkowości związanej z pomocą finansową" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym po telekonferencji ministrów finansów państw eurolandu.

Jak dodano, eurogrupa z zadowoleniem przyjęła spełnienie przez grecki parlament wszystkich zobowiązań, uzgodnionych na ostatnim szczycie strefy euro. "Na podstawie pozytywnej oceny dokonanej przez instytucje, które uznały, że władze (Grecji) wdrożyły pierwszy zestaw czterech działań w terminie i w ogólnie zadowalający sposób (...) dziś podjęliśmy decyzję zasadniczo o przyznaniu Grecji trzyletniego wsparcia na stabilizację pod warunkiem zakończenia odpowiednich krajowych procedur" - napisano w oświadczeniu eurogrupy.

Ministrowie wezwali też greckie władze, by szybko przyjęły drugi zestaw przepisów, zgodnie z decyzjami szczytu strefy euro. Termin wdrożenia tych działań upływa 22 lipca.

Parlament grecki uchwalił w nocy ze środy na czwartek znaczną większością głosów ustawę o reformach oszczędnościowych będących warunkiem kredytodawców w sprawie udzielenia Grecji kolejnej pomocy. Prawo wprowadzające m.in. znaczne podwyżki podatków, drastyczne cięcia wydatków i reformę systemu emerytalnego uchwalono dzięki poparciu trzech proeuropejskich partii opozycyjnych.

bEILpPnz

W ten sposób otwarto drogę do rozpoczęcia rozmów z kredytodawcami o trzecim programie pomocowym dla Grecji na łączą sumę ok. 86 mld euro.

Zgodnie z ustaleniami szczytu strefy euro do 22 lipca Grecja ma przyjąć kodeks postępowania cywilnego, który ma przyspieszyć procesy jednocześnie ograniczając ich koszty, a także przepisy wdrażające dyrektywę o restrukturyzacji i likwidacji banków.

Zobacz także:

bEILpPnS
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)