Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Wielka inwestycja Lotosu ma duże opóźnienie. W tym roku będą tylko koszty

6
Podziel się

Dzięki wielkiej inwestycji Lotosu z jednego litra ropy wytwarzane ma być więcej paliw. W czwartym kwartale ub.r. zrealizowano jednak zaledwie 6 proc. projektu. Termin oddania nowych instalacji się przesunie i zyski firma zacznie liczyć dopiero w 2019 r. Plany mówiły o połowie bieżącego roku.

Nowe instalacje Lotosu gotowe są już w 90 proc. Wykonawca nie zdąży jednak do połowy roku
Nowe instalacje Lotosu gotowe są już w 90 proc. Wykonawca nie zdąży jednak do połowy roku (Lotos / materiały prasowe)
bDXWUcnF

Dzięki wielkiej inwestycji Lotosu z jednego litra ropy wytwarzane ma być więcej paliw. W czwartym kwartale ubiegłego roku zrealizowano jednak zaledwie 6 proc. projektu. Termin oddania nowych instalacji się przesunie i zyski firma zacznie liczyć dopiero w 2019 r. Plany mówiły o połowie bieżącego roku.

Prace nad EFRA, czyli efektywną rafinacją, zaczęły się jesienią 2015 r. i miały zakończyć się latem bieżącego roku. Wartość całej inwestycji to 2,3 mld złotych. Ma ona dać "pogłębiony przerób ropy", czyli inaczej mówiąc - z jednego litra surowca spółka chce wytwarzać więcej oleju napędowego, czy benzyny. Powstanie też nowy produkt - koks naftowy.

Zysk na litrze przetwarzanej ropy miał wzrosnąć o 4 gr. Dla porównania - w grudniu Lotos zarabiał na litrze około 12 gr (marża rafineryjna). Moce przerobowe Lotosu wzrosną o 900 tys. ton., czyli o około 8 proc., tj. z szacunkowo z 11,8 mln ton (zanualizowana produkcja za 4 kwartał 2017 r.) do 12,7 mln ton. Obecne moce koncern wykorzystuje w 100 procent.

bDXWUcnH

Dzięki projektowi średnie roczne przepływy operacyjne mają zwiększyć się o ok. 750 mln złotych, z czego około połowy ma dać Lotosowi zysk operacyjny.

Na razie jednak spółka musi powstrzymać apetyt na szybkie zyski. Lotos poinformował, że wykonawca nie dotrzyma terminu. O takim ryzyku spółka informowała zresztą w październiku ub.r.

Zobacz także: Zobacz również: 837 km na jednym litrze paliwa w polskim pojeździe

Podstawowe instalacje Projektu EFRA realizowane są w ramach kontraktów wg formuły „pod klucz” przez włoską firmę KT SpA (Kinetics Technology). Wykonawca poinformował jednak o niedotrzymaniu umownego terminu uzyskania gotowości do uruchamiania głównej instalacji Projektu EFRA, tj. instalacji koksowania.

bDXWUcnN

Postęp realizacji całego Projektu EFRA wyniósł na koniec grudnia 90 proc. Na koniec września ub.r. informowano o nieco ponad 84 proc.

bDXWUcoi
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Ciekawe
3 lata temu
Jak to było z tą zawartością cukru w cukrze?
Głos
3 lata temu
Kto Włochów zatrudnia do takich prac ?! Trapią się całymi dniami po torbach i patrzą gdzie by tu poleżeć.
warszawiak33
3 lata temu
Włosi budowali nam Tak samo gazoport. A kary umowne to gdzie za niedotrzymanie terminu.
bDXWUcoj
@KrzysiekKope...
3 lata temu
[QUOTE] Wielka inwestycja Lotosu ma duże opóźnienie. [/cytat] Ciekawe skąd Autor artykułu wie, że opóźnienie będzie duże, skoro tego nie podano w komunikacie spółki. [cytat] Moce przerobowe Lotosu wzrosną o 900 tys. [/QUOTE] To nieprawda. Moce przerobowe nie wzrosną. Było to napisane w komunikacie spółki. Zostanie pogłębiony przerób ropy naftowej. Z tej samej ilości surowca rafineria w Gdańsku bedzie produkować więcej paliw.
zxcv
3 lata temu
za to ubecja wp tak rwie do przodu że postęp w tyle zostawiła jak u ruska