Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ekonomiści: Debata była demagogiczna

0
Podziel się

Debata pokazała, że obaj politycy nie znają się na gospodarce - uważają ekonomiści.

Ekonomiści: Debata była demagogiczna
(PAP/Jacek Turczyk)
bDzEYHvp

Debata telewizyjnaAleksandra Kwaśniewskiegoi premieraJarosława Kaczyńskiegow części gospodarczej była rozczarowująca i wynika z niej, że obaj politycy nie znają się na gospodarce - uważa Ryszard Petru, główny ekonomista banku BPH.

Przez te 20 minut dostaliśmy bardzo ogólne hasła gospodarcze - mówi Petru. Dodaje, że żaden z uczestników debaty nie poruszał fundamentalnych kwestii, takich jak np. sprawa zatrudnienia i emigracji Polaków.

bDzEYHvr

Żaden z nich nie odniósł się do kwestii przystąpienia do strefy euro, która jest jednym z najważniejszych wyzwań dla polskiej gospodarki - stwierdza w rozmowie z PAP.

Jego zdaniem, w tej debacie, podobnie jak w całej kampanii wyborczej, zabrakło rzeczywistej dyskusji na tematy gospodarcze.

Debata nie wniosła nic do wiedzy o poglądach gospodarczych obu polityków - uważa natomiast Jeremi Mordasewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

bDzEYHvx

Według niego, poruszane podczas debaty "jedno okienko" i sprawniejsze sądownictwo to postulaty od dawna zgłaszane i nie realizowane, zaś pakiet Kluski, choć nie zawierał ważnych elementów, to nawet w okrojonej wersji nie wszedł w życie.

ac">fot: PAP/Jacek Turczyk
fot: PAP/Jacek Turczyk
[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(/galeria/debata;kwasniewski-kaczynski,galeria,35,0.html) Podczas debaty Kwaśniewski zwrócił uwagę, że program LiD zawiera takie propozycje, jak m.in. rejestracja firm w jednym okienku w 15 minut zamiast w 3 tygodnie i sprawniejsze sądownictwo gospodarcze.

Mordasewicz twierdzi, że - jeżeli chodzi o ochronę zdrowia - obaj panowie zapowiadają zwiększenie środków, natomiast żaden z nich nie odpowiedział, jakie zmiany organizacyjne będą w służbie zdrowia przeprowadzone, by te środki nie zostały zmarnotrawione.

Dodał, że obywaj uczestnicy debaty mówią o zmniejszeniu podatków i zwiększeniu wydatków, co grozi powiększeniem zadłużenia państwa. Była to demagogiczna debata, która w najmniejszym stopniu nie pozwala poznać gospodarczych poglądów partii, które reprezentują - mówi Mordasewicz.

bDzEYHvy

Premier Jarosław Kaczyński zapowiedział w poniedziałkowej debacie z Aleksandrem Kwaśniewskim szybki wzrost nakładów na służbę zdrowia. Jak mówił, w tym roku będzie to wzrost o 7 mld zł. Z kolei Kwaśniewski krytykował rząd m.in. za brak dialogu z przedstawicielami służby zdrowia.

Premier i były prezydent tylko prześlizgnęli się nad tematyką gospodarczą - twierdzi Arkadiusz Protas, wiceprezes Business Centre Club.

"Tematyki gospodarczej praktycznie nie było w tej debacie. Premier wprawdzie pochwalił się aktualną dobrą kondycją gospodarczą, ale od dawna przedsiębiorcy i ekonomiści mówią, że ten wzrost zawdzięczamy wcześniejszym przyczynom, np. otwarciu granic i napływowi środków unijnych - mówi Protas.

bDzEYHvz

W ocenie Protasa, z debaty było widać, że dla obu polityków tematyka gospodarcza jest "raczej obca, choć zapewne taka debata z założenia nie daje szansy na gruntowną rozmowę na tematy gospodarcze" - przyznaje Protas.

ZOBACZ TAKŻE:

bDzEYHvA
bDzEYHvS
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(0)