Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Elektrownie węglowe partnerami szczytu klimatycznego w Katowicach

72
Podziel się:

Tematem szczytu klimatycznego w Katowicach będzie redukcji emisji gazów cieplarnianych ze spalania paliw kopalnych. Tymczasem rząd jako partnerów szczytu wybrał spółki, które należą do największych trucicieli środowiska.

Elektrownia Bełchatów należy do PGE, jednego z partnerów szczytu klimatycznego.
Elektrownia Bełchatów należy do PGE, jednego z partnerów szczytu klimatycznego. (Adam Staskiewicz/ EastNews)

"Gazeta Wyborcza" pisze, że wybrani przez rząd partnerzy szczytu są jednymi z głównych w Polsce emitentów dwutlenku węgla, metanu, tlenków siarki, azotu i rakotwórczego benzenu.

To państwowe spółki Jastrzębska Spółka Węglowa, Tauron, Polska Grupa Energetyczna (PGE) i PGNiG. Należą do nich zakłady, które emitują olbrzymie ilości dwutlenku węgla oraz różnych zanieczyszczeń.

Zobacz także: Wideo: prawie 3 tony rtęci przedostało się do powietrza. Elektrownia Bełchatów niechlubnym liderem Europy

Rekordzistką jest należąca do PGE elektrownia Bełchatów, która emituje rocznie prawie 40 mln ton dwutlenku węgla i 3 tony rtęci. Jak pisze gazeta, raport "Europe's Dark Cloud" już 2 lata temu alarmował, że Bełchatów przyczynia się do prawie 1,2 tys. przedwczesnych zgonów rocznie.

Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Środowiska w rozmowie z "Wyborczą" przekonuje, że polskie spółki węglowe "przechodzą transformację, by być bardziej przyjazne środowisku".

Skąd pomysł na partnerstwo ze spółkami węglowymi w przypadku szczytu, który zajmie się ograniczeniem spalania tego surowca?

"Chcemy na międzynarodowym forum umocnić nasz wizerunek jako największego producenta węgla koksowego i koksu, czyli niezbędnych składników do produkcji stali i rozwoju nowoczesnego, w tym niskoemisyjnego, przemysłu oraz innowacyjnych technologii przyszłości" - wyjaśnia Brzózka.

Zupełnie inaczej widzą to organizacje ekologiczne. - Wybór partnerów biznesowych pokazuje intencje polskiego rządu. Sponsorzy napędzają dyskusję, której celem jest zaprzeczenie temu, że zmiany klimatu spowodowane są działalnością człowieka. W dużej mierze są to spółki, które same odpowiadają za te zmiany - mówi gazecie Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace na Europę Środkową i Wschodnią.

Z kolei minister środowiska w rządzie PO-PSL nazywa wybór parterów szczytu jako "przekorny". - Z punktu widzenia kierunku, w którym idzie świat, kreujemy się na hamulcowego - ocenia.

Podczas szczytu w Katowicach Komisja Europejska ma zaproponować, by do 2050 r. Europa stała się neutralna dla klimatu, czyli kraje unijne mają pochłaniać tyle samo gazów cieplarnianych, ile ich emitują. Rząd na razie nie komentuje tych zapowiedzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(72)
polsk
4 lata temu
polsks to zadupie europy-kościelne zadupie
zibi
4 lata temu
niech europa pokaze co robi z odpadami radioaktywnymi Bo cos cicho na ten temat A i grenpeae nie widzi problemu Jak juz piszecie to piszcie obiektywnie Zobaczcie co teraz w polsce sie dzieje po wy uchu w czarnobylu Wszyscy znawcy mowia ze bialaczki chloniaki itp sa z jedzenia Bzdura to pamiatka po tych wydarzeniach
Wojtek
4 lata temu
Największa elektrownia na świecie oparta na weglu brunatnym pracuje w Niemczech.
cvq
4 lata temu
A Wyborcza to skąd prąd bierze ? z Izraela? To może na początek przejdą na świeczki i dadzą innym psioczącym na Polskę przykład.
iwpoeury-wopr...
4 lata temu
KOMBINACJE I MACHLOJE PANA TCHÓRZEWSKIEGO ZMUSZAJĄ NARÓD POLSKI DO TRUCIA I UMIERANIA I TO W BEZCZELNY SPOSÓB NIE PYTAJĄC NAS O ZDANIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PAN TCHÓRZEWSKI, PAN MORAWIECKI I ICH CAŁE LOBBY WĘGLOWE DBAJĄ O MILIONY JAKIE WPADAJĄ DO ICH KIESZENI NATOMIAST ZDROWIE NARODU POLSKIEGO MAJĄ GŁĘBOKO W D... E !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TAKA TO JEST PISOWSKA WŁADZA LICZY SIĘ KASA, KUMOTERSTWO, NEPOTYZM I GRABIENIE NASZYCH PAŃSTWOWYCH PIENIĘDZY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ABYŚMY JAKO NARÓD POLSKI NIE PO WYZDYCHALI OD PODWYŻEK, PODATKÓW, OSZUSTW I TRUJĄCEGO SMOGU, MUSIMY PISOWSKIEJ WŁADZY POWIEDZIEĆ - D O Ś Ć - TAK DALEJ BYĆ NIE MOŻE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! DOBRZE BY BYŁO ABY PISOWCY WYTRULI SIĘ NAWZAJEM A NAS NIECHAJ ZOSTAWIĄ W SPOKOJU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona