Notowania

Emerytury pomostowe nie tylko dla wybranych. Pracodawcy chcą, by objąć nimi policjantów i górników

Trwa spór o przyszłość emerytur pomostowych. Zdaniem związków ich wygaszenie spowoduje poważne konsekwencje. Pracodawcy z kolei zgodzą się na ich utrzymanie, jeśli zostaną nimi objęci górnicy i mundurowi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Strona związkowa chce wykreślenia ograniczenia prawa do tej emerytury wyłącznie do osób, które przepracowały choć jeden dzień przed 1999 rokiem – pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Według nich "pomostówka" powinna objąć pracujących w szczególnych warunkach i płacących składki.

Pracodawcy poprą przedłużenie obecnie obowiązującego systemu przyznania emerytur pomostowych, ale tylko jeśli zmieni sposób ich finansowania.

– System powinien być tak skonstruowany, żeby opłacanie składki za pół roku umożliwiało przejście na emeryturę pomostową o miesiąc wcześniej. Nie może być mowy o automatycznym skróceniu pracy o pięć lat. Co więcej, takie świadczenie powinno być wyliczane wyłącznie z opłaconej składki przytacza słowa Jeremiego Mordasewicza, doradcy zarządu i eksperta Konfederacji Lewiatan "DGP".

Dodatkowo, według pracodawców, postulowana przez związki likwidacja daty granicznej musi mieć związek ze zrównaniem wielu emerytalnego kobiet i mężczyzn. Dodatkowo do systemu emerytur pomostowych powinni trafić zarówno górnicy, jak i policjanci – czytamy w "DGP".

Jak przekonywał Mordasewicz, konieczne jest zlikwidowanie odrębnych systemów emerytalnych, z których korzystają tylko wybrane grupy zawodowe.

Związki jednak przekonują, że "pomostówka" to nie przywilej, ale jest powiązana z kryteriami medycznymi, a prawo do nich nabywają grupy, które nie wytrzymają pracy do powszechnego wieku emerytalnego. Wygaszenie "pomostówek" uznały za zagrożenie.

– Będą katastrofy kolejowe, bo maszyniści, żeby utrzymać rodzinę, nadal będą pracować, byleby tylko dociągnąć do powszechnego wieku emerytalnego – przestrzega cytowany przez dziennik Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce, członek prezydium OPZZ.

Zdaniem związkowców likwidacja emerytur pomostowych jest możliwa tylko, jeśli pracodawcy wyeliminują czynniki szkodliwe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: zus, emerytury pomostowe, emerytury, wiadomości, gospodarka, porady, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-09-2018

500+A co z odszkodowaniem dla tych, którzy na emeryturę musieli czekać np. do ukończenia 66 lat (często bez pracy) chociaż przez ponad 40 lat płacili … Czytaj całość

13-09-2018

złośnik :(ZUS to system " kryminalny " wydaje nie swoje pieniądze na ARMIĘ MŁODYCH EMERYTÓW ( powiedzcie jaka jest średnia wieku tych … Czytaj całość

13-09-2018

KamilZlikwidowac 3x12 miesiecy pelnoplatnego urlopu nauczycieli na tzw "poratowanie zdrowia". To jest chore, ze 3 lata maja platne, a praca … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (33)