Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Emerytury pomostowe nie tylko dla wybranych. Pracodawcy chcą, by objąć nimi policjantów i górników

Emerytury pomostowe nie tylko dla wybranych. Pracodawcy chcą, by objąć nimi policjantów i górników

Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER

Trwa spór o przyszłość emerytur pomostowych. Zdaniem związków ich wygaszenie spowoduje poważne konsekwencje. Pracodawcy z kolei zgodzą się na ich utrzymanie, jeśli zostaną nimi objęci górnicy i mundurowi.

Strona związkowa chce wykreślenia ograniczenia prawa do tej emerytury wyłącznie do osób, które przepracowały choć jeden dzień przed 1999 rokiem – pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Według nich "pomostówka" powinna objąć pracujących w szczególnych warunkach i płacących składki.

Pracodawcy poprą przedłużenie obecnie obowiązującego systemu przyznania emerytur pomostowych, ale tylko jeśli zmieni sposób ich finansowania.

Czytaj także: Emerytury pomostowe. Stać nas na utrzymywanie przywilejów?

– System powinien być tak skonstruowany, żeby opłacanie składki za pół roku umożliwiało przejście na emeryturę pomostową o miesiąc wcześniej. Nie może być mowy o automatycznym skróceniu pracy o pięć lat. Co więcej, takie świadczenie powinno być wyliczane wyłącznie z opłaconej składki przytacza słowa Jeremiego Mordasewicza, doradcy zarządu i eksperta Konfederacji Lewiatan "DGP".

Dodatkowo, według pracodawców, postulowana przez związki likwidacja daty granicznej musi mieć związek ze zrównaniem wielu emerytalnego kobiet i mężczyzn. Dodatkowo do systemu emerytur pomostowych powinni trafić zarówno górnicy, jak i policjanci – czytamy w "DGP".

Jak przekonywał Mordasewicz, konieczne jest zlikwidowanie odrębnych systemów emerytalnych, z których korzystają tylko wybrane grupy zawodowe.

Związki jednak przekonują, że "pomostówka" to nie przywilej, ale jest powiązana z kryteriami medycznymi, a prawo do nich nabywają grupy, które nie wytrzymają pracy do powszechnego wieku emerytalnego. Wygaszenie "pomostówek" uznały za zagrożenie.

Czytaj również: Nie wszyscy nauczyciele dostaną "kompensówki". Senat odrzucił własny projekt

– Będą katastrofy kolejowe, bo maszyniści, żeby utrzymać rodzinę, nadal będą pracować, byleby tylko dociągnąć do powszechnego wieku emerytalnego – przestrzega cytowany przez dziennik Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce, członek prezydium OPZZ.

 

 

Zdaniem związkowców likwidacja emerytur pomostowych jest możliwa tylko, jeśli pracodawcy wyeliminują czynniki szkodliwe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Już 19 września premiera książki pt. Łowcy z kotłowni. Dziki świat finansowych naciągaczy. Książka dostępna jest w przedsprzedaży w księgarniach internetowych

zus
Czytaj także
Polecane galerie
pracujoncy normalnie
2018-09-15 09:25
pewnym grupom darmozjadow w polsce jest stanowczo za dobrze . lud powinien pogonici to uprzywilejowane talatajstwo
Wojo
2018-09-15 09:03
Dlaczego nie publikujecie prawdy,że Policji wydlużono słuzbe do minimum 35 lat! A gornicy osiągają emeryture po 25 latach a tak naprawde górnik może odejśc już po 20 latach na tzw.urlop PŁATNy 5 letni aż!! lub po 21 latach pracy-4 letni urlop platny po 23 2 letni i tak aż do uzyskania łacznie z urlopem 25 lat!!
Życzliwy
2018-09-15 08:41
A inni czemu by nie mieli wcześniej przejść na emerytury Masarze,czy będą stać przy taśmie z norzem w ręku do 65 latrząd zapomniał o godności ludzkiej dla zawodów takich jak Masarz czy Budowlaniec,który ma latać po rusztowaniu w wieku 65 lat,ja tylko bym chciał by Ci co są w rządzie i regulują wiek emerytalny niech by się zamienili z Masarzami czy budowlańcami i zobaczyli jak szybko będą odczuwać bóle krzyża itp.
Pokaż wszystkie komentarze (32)