Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Emerytury pomostowe nie tylko dla wybranych. Pracodawcy chcą, by objąć nimi policjantów i górników

34
Podziel się:

Trwa spór o przyszłość emerytur pomostowych. Zdaniem związków ich wygaszenie spowoduje poważne konsekwencje. Pracodawcy z kolei zgodzą się na ich utrzymanie, jeśli zostaną nimi objęci górnicy i mundurowi.

Emerytury pomostowe nie tylko dla wybranych. Pracodawcy chcą, by objąć nimi policjantów i górników
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Strona związkowa chce wykreślenia ograniczenia prawa do tej emerytury wyłącznie do osób, które przepracowały choć jeden dzień przed 1999 rokiem – pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Według nich "pomostówka" powinna objąć pracujących w szczególnych warunkach i płacących składki.

Pracodawcy poprą przedłużenie obecnie obowiązującego systemu przyznania emerytur pomostowych, ale tylko jeśli zmieni sposób ich finansowania.

– System powinien być tak skonstruowany, żeby opłacanie składki za pół roku umożliwiało przejście na emeryturę pomostową o miesiąc wcześniej. Nie może być mowy o automatycznym skróceniu pracy o pięć lat. Co więcej, takie świadczenie powinno być wyliczane wyłącznie z opłaconej składki przytacza słowa Jeremiego Mordasewicza, doradcy zarządu i eksperta Konfederacji Lewiatan "DGP".

Dodatkowo, według pracodawców, postulowana przez związki likwidacja daty granicznej musi mieć związek ze zrównaniem wielu emerytalnego kobiet i mężczyzn. Dodatkowo do systemu emerytur pomostowych powinni trafić zarówno górnicy, jak i policjanci – czytamy w "DGP".

Jak przekonywał Mordasewicz, konieczne jest zlikwidowanie odrębnych systemów emerytalnych, z których korzystają tylko wybrane grupy zawodowe.

Związki jednak przekonują, że "pomostówka" to nie przywilej, ale jest powiązana z kryteriami medycznymi, a prawo do nich nabywają grupy, które nie wytrzymają pracy do powszechnego wieku emerytalnego. Wygaszenie "pomostówek" uznały za zagrożenie.

– Będą katastrofy kolejowe, bo maszyniści, żeby utrzymać rodzinę, nadal będą pracować, byleby tylko dociągnąć do powszechnego wieku emerytalnego – przestrzega cytowany przez dziennik Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce, członek prezydium OPZZ.

Zdaniem związkowców likwidacja emerytur pomostowych jest możliwa tylko, jeśli pracodawcy wyeliminują czynniki szkodliwe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(34)
Anty
4 lata temu
42 lata pracy, w tym 24 lat w warunkach szkodliwych ( 9 lat górnictwo węgla kamiennego na przodkach) wspaniały pan rzecznik odpisał, że mam tyrać do 65 roku życia. SUPER SPRAWIEDLIWE państwo. Pozdrawiam wszystkich skrzywdzonych.
AGOS
5 lata temu
DO 99r ponad 20 lat w szczególnych warunkach --razem 43 lata pracy --zus odpisał odmownie ---prawo nie działa wstecz --- gdzie jest sprawiedliwość ----
pracujoncy no...
6 lat temu
pewnym grupom darmozjadow w polsce jest stanowczo za dobrze . lud powinien pogonici to uprzywilejowane talatajstwo
Wojo
6 lat temu
Dlaczego nie publikujecie prawdy,że Policji wydlużono słuzbe do minimum 35 lat! A gornicy osiągają emeryture po 25 latach a tak naprawde górnik może odejśc już po 20 latach na tzw.urlop PŁATNy 5 letni aż!! lub po 21 latach pracy-4 letni urlop platny po 23 2 letni i tak aż do uzyskania łacznie z urlopem 25 lat!!
Życzliwy
6 lat temu
A inni czemu by nie mieli wcześniej przejść na emerytury Masarze,czy będą stać przy taśmie z norzem w ręku do 65 latrząd zapomniał o godności ludzkiej dla zawodów takich jak Masarz czy Budowlaniec,który ma latać po rusztowaniu w wieku 65 lat,ja tylko bym chciał by Ci co są w rządzie i regulują wiek emerytalny niech by się zamienili z Masarzami czy budowlańcami i zobaczyli jak szybko będą odczuwać bóle krzyża itp.
...
Następna strona