Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Emerytury Polaków. Krótsza praca, mniejsze pieniądze

Emerytury Polaków. Krótsza praca, mniejsze pieniądze

W przypadku kobiet świadczenia przyznane w I połowie roku są przeciętnie o 110 zł niższe niż te przyznawane w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Fot. Piotr Kamionka/REPORTER
W przypadku kobiet świadczenia przyznane w I połowie roku są przeciętnie o 110 zł niższe niż te przyznawane w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

Obniżenie wieku emerytalnego przyniosło efekt. Emerytury przyznane w I połowie roku są przeciętnie niższe niż te przyznawane w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

Dane ZUS potwierdzają negatywny efekt obniżenia wielu emerytalnego. Krótszy staż pracy przekłada się bezpośrednio na niższe emerytury – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W przypadku kobiet świadczenia przyznane w I połowie roku są przeciętnie o 110 zł niższe niż te, przyznawane w ostatnim kwartale ubiegłego roku. U mężczyzn różnica sięga nawet 170 zł – wylicza dziennik.

Zobacz również: Głodowe emerytury to problem wyłącznie kobiet. Dostają średnio o tysiąc złotych mniej

Aby niwelować spełniający się zły sen emerytów przepowiedziany przez ekspertów, rząd uruchamia mechanizmy, które mają podnieść świadczenia. Wprowadza wypłaty specjalnych dodatków i zmienia zasady waloryzacji.

W niektórych przypadkach lepsza wypłata jednorazowa niż "groszowa" emerytura:

 


 

Dziś emerytury są podnoszone o inflację plus 20 proc. wzrostu średniej płacy. Ustalenie kwoty minimalnej podwyżek to pierwszy krok by podnieść te najniższe świadczenia. Kolejne mogą być zmiana wskaźnika waloryzacji, podwyższyć wypłaty najbiedniejszym.

Zobacz także: Ryczałtowy ZUS przejdzie do historii. Oto szczegóły zmian w składkach dla przedsiębiorców

Przeciętna emerytura mężczyzny w Polsce to 2699 zł i 52 grosze. Przeciętna emerytura kobiety - 1614 zł i 39 groszy. To tysiąc złotych różnicy. Mężczyźni pobierają o 67 proc. wyższe świadczenie od kobiet - wynika z analiz ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Dana
2018-08-26 13:25
Ja dostalłam 164zł emerytury bo mam niecałe20 lat pracy.alkoholik ma rente wyższa.bez lat prcy i dba sie o biedne rodziny z Alleppo aby z głodu ni umarły ja.mam dziennie żyć za4 zł
mietek7777
2018-07-25 13:37
Jednym wypłacają już po 15 latach pracy i im to starcza a drugim nie chcą płacić po 40 latach pracy..
Wykorzystana przez kraj
2018-07-25 11:08
Z chwilą przejścia na emeryturę niechaj ten kraj zrobi coś dla mnie i wykona eutanazję. Za 40 lat pracy pozbawienie mnie z moich sił i zdrowia nie chce 1100 na rękę jałmużna ta nie wystarczy na opłaty, jedzenie, leki ale na opłacenie eutanazji starczy i jeszcze ZUS zarobi. Niech ten kraj zniknie z mapy za to jak swoich rodaków traktuje czyli niewolnicy do kończ życia.
Pokaż wszystkie komentarze (286)