Notowania

emerytury
23-07-2018 (06:58)

Emerytury Polaków. Krótsza praca, mniejsze pieniądze

W przypadku kobiet świadczenia przyznane w I połowie roku są o 110 zł niższe niż te, przyznawane w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Kamionka/REPORTER)
W przypadku kobiet świadczenia przyznane w I połowie roku są przeciętnie o 110 zł niższe niż te przyznawane w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

Obniżenie wieku emerytalnego przyniosło efekt. Emerytury przyznane w I połowie roku są przeciętnie niższe niż te przyznawane w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

Dane ZUS potwierdzają negatywny efekt obniżenia wielu emerytalnego. Krótszy staż pracy przekłada się bezpośrednio na niższe emerytury – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W przypadku kobiet świadczenia przyznane w I połowie roku są przeciętnie o 110 zł niższe niż te, przyznawane w ostatnim kwartale ubiegłego roku. U mężczyzn różnica sięga nawet 170 zł – wylicza dziennik.

Aby niwelować spełniający się zły sen emerytów przepowiedziany przez ekspertów, rząd uruchamia mechanizmy, które mają podnieść świadczenia. Wprowadza wypłaty specjalnych dodatków i zmienia zasady waloryzacji.

W niektórych przypadkach lepsza wypłata jednorazowa niż "groszowa" emerytura:

Dziś emerytury są podnoszone o inflację plus 20 proc. wzrostu średniej płacy. Ustalenie kwoty minimalnej podwyżek to pierwszy krok by podnieść te najniższe świadczenia. Kolejne mogą być zmiana wskaźnika waloryzacji, podwyższyć wypłaty najbiedniejszym.

Przeciętna emerytura mężczyzny w Polsce to 2699 zł i 52 grosze. Przeciętna emerytura kobiety - 1614 zł i 39 groszy.To tysiąc złotych różnicy. Mężczyźni pobierają o 67 proc. wyższe świadczenie od kobiet - wynika z analiz ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytury, emerytury w polsce i na świecie, wiadomości, gospodarka, porady, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-07-2018

ŁajdacyZUS teraz spełnia funkcje MOPS-u. To i tak dobrze stoi, za 40 lat pracy 900 PLN. Socjal będzie zazdrosny, do 500+ pany muszą dołożyć jeszcze 400. … Czytaj całość

23-07-2018

wolna pielęgniarkaDlatego już zapowiedziałam w pracy, że będę pracować jeszcze tylko pół roku do osiągnięcia 55 lat i niech szukają już teraz sobie głupiej do pracy w … Czytaj całość

23-07-2018

lucekUkrainiec przepracuje u siebie 25 lat, później tylko miesiąc w Polsce i będzie dostawał 1000 zł emerytury miesięcznie. To jest skandal!

Rozwiń komentarze (287)

Wybrane dla Ciebie