Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Ryczałtowy ZUS przejdzie do historii. Oto szczegóły zmian w składkach dla przedsiębiorców

266
Podziel się:

Ten ból zna każdy przedsiębiorca. Pierwsza pełna wpłata składki na ZUS potrafi mocno zaboleć. Wielu takiego obciążenia nie wytrzymuje i rzuca prowadzenie przedsiębiorstwa. Bo się nie opłaca. Prawo i Sprawiedliwość znów zapowiada obniżenie składek dla części przedsiębiorców. Oto, co wiemy o odejściu od ryczałtowego ZUSu.

Ryczałtowy ZUS przejdzie do historii. Oto szczegóły zmian w składkach dla przedsiębiorców

Ten ból zna każdy przedsiębiorca. Pierwsza pełna wpłata składki na ZUS potrafi mocno zaboleć. Wielu obciążenia nie wytrzymuje i rzuca prowadzenie przedsiębiorstwa. Bo się nie opłaca. Prawo i Sprawiedliwość znów zapowiada obniżenie składek dla części przedsiębiorców. Oto, co wiemy o odejściu od ryczałtowego ZUS-u.

Już niedługo drobni przedsiębiorcy być może będą mogli trochę odetchnąć. Premier Mateusz Morawiecki oficjalnie przywrócił do życia projekt obniżenia ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców. To pomysł, który funkcjonuje w obozie Zjednoczonej Prawicy od prawie dwóch lat. Do tej pory nie przebił się - pomimo poparcia Jarosława Kaczyńskiego. To już przeszłość.

Mateusz Morawiecki na konwencji PiS powiedział głośno i wyraźnie, że to jedna z jego pięciu nowych obietnic.

Kiedy ma przyjść zmiana? Tego Morawiecki na konwencji Prawa i Sprawiedliwości nie powiedział. Ale to już jest wiadome. W programie "Money. To się liczy"minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że już od początku 2019 roku. W tej chwili obowiązująca data to 1 stycznia 2019 roku.

To na dobrą sprawę oferta dla przedsiębiorców z bardzo niskim przychodem (czyli również dochodem).

Na preferencyjnych warunkach mają się rozliczać przedsiębiorcy, którzy w miesiącu nie osiągają przychodów wyższych niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia. W tej chwili jest to 5250 zł. I tutaj warto na chwilę się zatrzymać. Oferta dotyczy przedsiębiorców z małych przychodem, a nie z małym dochodem. To różnica, którą rozumie każdy przedsiębiorca.

Pojęcia przychód nie należy mylić z takimi pojęciami jak dochód czy zysk. Można mieć bardzo wysokie przychody, przy niskich dochodach. Jak? Na przykład mając wysokie koszty prowadzenia działalności przy niskiej marży za oferowane usługi lub towary.

Przykład: Fryzjerka musi kupić sporo produktów kosmetycznych, ma do opłacenia lokal i koszt energii, więc jej przychód może wynosić nawet 10 tys. zł, a dochód wyniesie 3 tys. zł. I chociaż trudno nazwać ją krezusem, to na zmianę się nie załapie. Inaczej będzie wyglądała sytuacja fachowca, tak zwanej "złotej rączki". Jego przychód to 5 tys. zł, kosztów w zasadzie nie ma - opłaci komórkę, co jakiś czas kupi nowy sprzęt, ale poza tym wydaje niewiele na prowadzenie działalności. On ma dochód w wysokości 4 tys. zł i ze zmiany skorzysta.

Warto więc pamiętać, że wysokość przychodów przedsiębiorstwa nie odzwierciedla jego rzeczywistej sytuacji finansowej, ani tego ile zarabia prowadzący działalność.

W tej chwili nie ma jeszcze szczegółów dotyczących podziału mniejszego ZUS - według nowego pomysłu Morawieckiego. Emilewicz wielokrotnie sugerowała, że będzie to połowa składek - nie więcej niż 800 zł. Kilka miesięcy temu w mediach pojawiły się informacje, że za każde 200 zł przychodu przedsiębiorca będzie płacił 32 zł składki. Wtedy dochodząc właśnie do 5 tys. zł osiągałby 800 zł składki (bez ubezpieczenia chorobowego i zdrowotnego to mniej więcej dzisiejszy poziom). Ale pomysł ten nie przebił się nawet przez konsultacje. Nie jest więc wykluczone, że w nowej wersji układ progów będzie inny.

Z szacunków wynika, że z nowego układu może skorzystać do 200 tys. małych przedsiębiorców. Jest sporo jednoosobowych działalności gospodarczych, w których przychód jest bliski dochodowi (ze względu na małe koszty prowadzenia działalności).

Ważniejsze z perspektywy rządzących jest, by wyciągnąć część pracujących z szarej strefy i zachęcić ich do założenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Minister Emilewicz często przywołuje przykład sąsiada Józefa, który maluje płoty. W tej chwili działa całkowicie w szarej strefie. Nie tylko nie płaci podatków, ale również nie zbiera zupełnie nic na emeryturę. Więc za kilkadziesiąt lat pojawi się spory problem - albo pan Józef trafi pod skrzydła opieki społecznej (czyli będzie dla budżetu kosztowny) albo będzie ledwo wiązał koniec z końcem na emeryturze minimalnej (w tej chwili 1000 zł brutto). I to właśnie pana Józefa ma przekonać mały ZUS do założenia działalności i legalnej pracy.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(266)
Beta
4 lata temu
Uważam , że KRUS powinien być tylko dla rolników oraz przedsiębiorców , którzy prowadzą działalność związaną z rolnictwem .Dokąd to nie zostanie uporządkowane to w zusie nie będzie pieniędzy , bo gro przedsiębiorców kupi 1 hpola i płaci krus a zus do nich dopłaca .Płacą krus prowadząc działalność ok 600 zł na 3 miesiące a emerturę potem pobierają co miesiąc i gdzie tu jest sprawiedliwośc .ZMNIEJSZYĆ ZUS A KRUS POWINNI PŁACIĆ TYLKO CI KTÓRYCH ROLNICTWO JEST GŁÓWNYM ŚRODKIEM UTRZYMANIA.
OKi
4 lata temu
Płacenie ZUSU na własne konto jak na lokate Likwidacja przymusowego zusu sprawi ze gospodarka ruszy i to bedzie dopiero bum panstwo wiecej zarobi na vacie. Przez ZUS znika polowa firm w Polsce
Michał
4 lata temu
Oczywiście, że nie chodzi o obniżenie składek ZUS dla tych z małymi przychodami, lecz o "obrabowanie" tych, którzy w tej chwili płacą składki od 60% średniej krajowej i mają wg premiera zbyt dużo pieniędzy, Ci się dopiero zdziwią!!!
dW
4 lata temu
Premier-bankier znów mówi że rząd chce komuś zrobić dobrze. Ostrzegam - jeśli rząd mówi "zrobimy ci dobrze", trzymaj mocno zaciśnięte pośladki. To taka sama prawda jak wszystkie propagandowe kłamstwa rządów w "Wolnej Polsce". Politycy mówią to co mówią, w taki sposób byś zrozumiał to tak jak chcesz zrozumieć. Dla postronnego obserwatora sytuacja wygląda tak: Józio ma "firmę" , dostał od klientów 5tys. i ma płacić mało ZUS-u a ja mam tylko 1700 wypłaty - jawna niesprawiedliwość. W swojej ocenie rzeczywistości nie uwzględnia faktu że mikroprzedsiębiorstwa mają rentowność na poziomie 10-25% . Oczywiści różne GUS-y pewno liczą to po swojemu i wychodzi im że to coś takiego jak kopalnia złota. ZUS to klasyczna piramida finansowa - beneficjentom wypłacane są środki bieżących wpłat.
sdfsdf
4 lata temu
Jedyna słuszą DOBRA ZMIANA tutaj to LIKWIDACJA MAFII ZWANEJ ZUS !!!!!!
...
Następna strona