Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Emisje CO2 rosną. Polska na 21. miejscu wśród największych emitentów

73
Podziel się:

Polska zajmuje 21. miejsce na światowej liście największych emitentów CO2. W porównaniu do Chin nasze emisje to pikuś, emitujemy też mniej niż Niemcy czy Francja. Problem w tym, że emisje CO2 rosną zamiast spadać i odwrócenie tego trendu będzie trudne.

Polska emituje mniej CO2 niż Niemcy czy Francja
Polska emituje mniej CO2 niż Niemcy czy Francja (Xenja Santarelli/Flickr (CC BY 2.0))

Dwutlenek węgla to główny gaz odpowiadający za zmiany klimatu i efekt cieplarniany. Światowe emisje CO2 przyspieszają z powodu wykorzystania węgla, ropy i gazu. Alarmujące dane przyniósł ubiegły rok, kiedy emisje ze spalania paliw kopalnych wzrosły o 1,7 proc. Okazuje się, że to nie był wyjątek. W tym roku tempo jeszcze bardziej przyspieszy, do ok. 2 proc. - wskazuje raport "Global Carbon Budget 2017". Przygotowany przez 76 naukowców z 57 instytucji raport obrazuje emisje ze spalania paliw kopalnych oraz produkcji cementu.

Zobacz: Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Emisje CO2 napędza wzrost zużycia węgla, ruch samochodowy, przewozy towarowe, lotnictwo, żegluga. W 2018 roku, głównie za sprawą wzrostu konsumpcji w Indiach i Chinach wzrośnie zużycie węgla. Popyt na gaz i ropę nie słabnie w całej dekadzie. Produkcja energii z paliw kopalnych odpowiada za ok. 70 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych.

wysokienapiecie.pl

Globalne emisje CO2 w 2017 roku wyniosły ponad 36 mld ton, a dokładnie 36,153 mld ton CO? - podsumowuje raport. Przyglądając się podziałowi terytorialnemu widzimy, że Polska wyemitowała 326,6 mln ton, co stanowi w skali świata 0,9 proc. CO2. Zajmujemy tym samym 21. miejsce. Dla porównania udział Chin, które mają miejsce pierwsze, wynosi 27 proc., USA - 15 proc., a Indii - 7 proc.

Zupełnie inny obraz wyłania się, jeśli uwzględnimy emisje CO2 przypadające na głowę jednego mieszkańca. Rekordzistami są tu państwa Zatoki Perskiej. Pierwsze miejsce zajmuje Katar z wynikiem 49 ton CO2 na osobę.

Polska zajmuje 38. miejsce. W ubiegłym roku emisje CO2 w przeliczeniu na jednego Polaka wyniosły 8,6 t. Średnia unijna wynosi 7 ton. Na unijnej mapie wyższy wynik mają: Luksemburg, Estonia, Czechy, Niemcy, Holandia i Belgia.

Unia na tle świata

Unijne emisje CO2 stanowią 10 proc. globalnych. Wydaje się mało, ale jednocześnie daje to UE trzecie miejsce na świecie. W 2018 r prognozowane są niewielkie spadki o -0,7 proc. (prognozy wahają się od -2,6 do 1,3 proc.). To znacznie poniżej spadku o -2 proc. rocznie utrzymującego się w ciągu dekady do 2014 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ekologia
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(73)
Poli
5 lata temu
Chiny smrodzą i się nie przejmują. Wszystko co robią w tej sprawie to pozory. A atakować trzeba słabych. Duży (mocny) się nie da.
Jeeee
5 lata temu
Jesteśmy na 20 miejscu największych gospodarek ale na 150 pod względem ekonomicznym! Śmiech na sali!!! Gdzie ten przemysł ????
Jeeee
5 lata temu
Ja mam takie spostrzeżenie lokalne i na własnym przykładzie, skoro klimat się ocieplił temperatura wzrosła to nie trzeba tyle grzać więc emisja spada! Chyba logiczne!
Nick
5 lata temu
Tak, a ile z tych zakładów czy fabryk jest w polskich rękach a ile w zagranicznych??? Poprzenosili fabryki np. z Niemiec czy Francji do naszego kraju, trują nas i jeszcze wypominają nam że to my odpowiadamy za CO2 za które znowu to my mamy zapłacić kary -coś jest tutaj nie halo.
Sceptyk
5 lata temu
A ko zablokował budowę elektrowni atomowej w Żarnowcu - pseudoekolodzy. Reaktory kupili Finowie i wybudowali elektrownię atomową
...
Następna strona