Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Energia odnawialna zdominuje rynek do 2040 r. Węgiel największym przegranym

141
Podziel się:

W Europie spowalniający popyt, malejący koszt energii ze źródeł odnawialnych i zastępowanie węgla gazem ziemnym spowodują spadek zużycia paliw kopalnych o 87 proc. do 2040 r. - przewidują autorzy raportu.

Energia odnawialna zdominuje rynek do 2040 r. Węgiel największym przegranym
(Bartosz Wawryszuk)

Energia odnawialna zdominuje rynek energetyczny w ciągu najbliższych 20 lat - wynika z opublikowanego w czwartek raportu agencji Bloomberga. Zużycie węgla ma w tym czasie spaść o ponad 50 proc. na rzecz gazu ziemnego, energii słonecznej i wiatrowej.

Według jednego z autorów Seba Henbesta "tegoroczny raport sugeruje, że zwiększanie się roli energii odnawialnej jest nie do powstrzymania z powodu szybko malejących kosztów energii słonecznej i wiatrowej, poza tym rosnąć będzie znaczenie akumulatorów, w tym akumulatorów w samochodach elektrycznych".

Z prognozy zawartej w raporcie wynika, że do 2040 roku inwestycje w elektrownie wytwarzające energię odnawialną wyniosą ok. 7,4 bln dolarów. W skali światowej 2,8 bln dolarów przeznaczone będzie na energię słoneczną, a 3,3 bln na wiatrową. W rezultacie do 2040 roku energia słoneczna i wiatrowa mają stanowić 48 proc. mocy zainstalowanej i odpowiadać za 34 proc. wytwarzanej energii elektrycznej; aktualnie wartości te wynoszą odpowiednio 12 proc. i 5 proc.

Amerykańska Federalna Agencja Informacji Energetycznej (EIA) poinformowała w środę, że w marcu 2017 roku po raz pierwszy 10 proc. krajowego zużycia energii elektrycznej pochodziło ze słońca i wiatru.

Największym "przegranym" według raportu jest węgiel, którego udział w rynku ma zmniejszać się stopniowo na rzecz energii ze źródeł odnawialnych. Główną przyczyną tego zjawiska ma być prognozowany znaczący spadek cen energii uzyskiwanej z paneli słonecznych. W ciągu najbliższych 20 lat koszt ten spadnie o dalsze 66 proc., a już dziś kosztuje jedną czwartą tego, co jeszcze osiem lat temu.

Według raportu "węgiel przestanie być motorem amerykańskiej i europejskiej gospodarki, za to w Chinach w ciągu 10 lat dojdzie do jego rekordowego zużycia".

"W Europie spowalniający popyt, malejący koszt energii ze źródeł odnawialnych i zastępowanie węgla gazem ziemnym spowodują spadek zużycia paliw kopalnych o 87 proc. do 2040 roku" - przewidują autorzy dokumentu. Podobne prognozy dotyczą USA, gdzie spadek spodziewany jest o 51 proc.

Szczytowy poziom zużycia węgla w Chinach nastąpi około 2026 roku, podczas gdy jedynie 18 proc. aktualnie planowanych elektrowni węglowych zostanie w ogóle wybudowanych.

W ciągu najbliższych dwóch dekad znacznie wzrosnąć ma użytkowanie samochodów elektrycznych, głównie dzięki opracowaniu tańszych i bardziej wydajnych akumulatorów.

Gaz ziemny ma odgrywać rolę "paliwa przejściowego"; elektrownie gazowe będą wspomagać sieć energetyczną w momentach rekordowego zużycia energii oraz zapewniać stabilny dopływ minimalnej ilości energii bez względu na warunki zewnętrzne.

Na zakończenie raportu jego autorzy sugerują, że choć "prezydent USA Donald Trump i jego administracja wyrażali poparcie dla sektora energii nieodnawialnych, szczególnie węgla", to według prognoz "rzeczywistość ekonomiczna będzie działać na korzyść energii odnawialnej".

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(141)
WYRÓŻNIONE
OBSERWATORR
7 lat temu
Kierunek rozwoju energetyki narzucają kraje najbogatsze , to one inwestuja w rozwój tańszych technologii ,, odnawialnych " , a polski OPÓR polegający na intensywnym rozwoju energetyki ,, węglowej " sprowadzi na nas finansowe NIESZCZĘŚCIA w postaci ogromnych kar za niedotrzymywanie zobowiązań ,, traktatowych ". Polscy decydenci polityczni pogrążają polskie społeczeństwo w ,, strefę " ZACOFANIA ROZWOJOWEGO.
Daro01
7 lat temu
To spróbujcie rozwijać przemysł ciężki na wiatrakach i fotovoltanice to Afryka powinna już dogonić Europę, a Niemcy spokojnie robią swoje budują kolejne elektrownie węglowe a całą uwagę Europy skupiają na polsce
Prawda
7 lat temu
Póki co nasz Rząd blokuje rozwój odnawialnych zródeł energi na rzecz nierentownych kopalni węglowych... Kiedy cały świat odchodzi od paliw kopalnych na rzecz OZE. Tymczasem górnicy niestety wyznają PRL'owską zasadę "czy się robi czy się leży to wypłata się należy" - nie ważne, że holding przynosi straty, "my z przywilejów nie zrezygnujemy bo wiemy, że i tak państwo dopłaci". A wystarczyli by dobrzy managerowie, jak Ci w sprywatyzowanych kopalniach - gdy kopalnia nie przynosi zysków, jesteśmy pod kreską to niestety - trzeba ciąć koszty. A więc koniec z 13, 14 barbórkami i innymi bonusami" - w każdym normalnym przedsiębiorstwie tak by to wyglądało. Z ekonomią się nie wygra, dosypując co chwilę pieniędzy do studni bez dna. (Już o przekrętach biurowych i pasożytujących związkach nie wspominając). Miały być reformy - nie zdały rezultatu z braku kometencji lub strachu przed związkowcami to pozostaje albo prywatyzacja albo wygaszenie. Co z tego, że są u nas duże pokłady węgla, skoro są tak głęboko, że koszty wydobycia przerastają koszt importu nawet z drugiego końca świata gdzie są kopalnie odkrywkowe? Poza tym, od węgla się powoli odchodzi (CO2, szkodliwość, zanieczyszczenie powietrza itp.) i państwo zamiast bez końca ratować nierentowne kopalnie powinno zainwestować w energię odnawialną. Poza tym jest wiele grup zawodowych które są zmuszone się przekwalifikować.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (141)
Rysio
7 lat temu
Już ktoś powiedział i warto powtórzyć " Ale jaja".
algemaine wp
7 lat temu
bzdury jakich mało
tak tylko pyt...
7 lat temu
"Energia odnawialna zdominuje rynek energetyczny w ciągu najbliższych 20 lat - wynika z opublikowanego w czwartek raportu agencji Bloomberga." - czy 34 % to "dominacja"?
Ja
7 lat temu
Panele fotowoltaiczne opłaca się mieć w Afryce
sdf
7 lat temu
z tym raportem to tak w jakiej walucie brać pożyczkę, no w Frankach
...
Następna strona