Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Fiasko negocjacji USA-UE w sprawie umowy TTIP"

20
Podziel się:
"Fiasko negocjacji USA-UE w sprawie umowy TTIP"
(FaceToFace/REPORTER)

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel (na zdjęciu) powiedział w niedzielę w wywiadzie dla telewizji publicznej ZDF, że negocjacje dotyczące umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym (TTIP) między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską zakończyły się de facto fiaskiem.

Gabriel, który jest też szefem współrządzącej w Niemczech SPD, a także ministrem gospodarki, zaznaczył, że Europejczycy nie mogą podporządkować się amerykańskim żądaniom. "Nie ma żadnego postępu" - ocenił.

Jak zaznaczył, podczas 14 tur rozmów dotyczących 27 rozdziałów umowy obu stronom nie udało się wypracować "żadnego wspólnego tekstu".

Projekt umowy TTIP jest kwestią bardzo kontrowersyjną w SPD. Część tej partii obawia się obniżenia standardów ochrony pracowników i wzmocnienia uprawnień kierownictw firm. 17 września w kilku niemieckich miastach mają odbyć się demonstracje przeciwko TTIP.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i jej CDU popierają szybkie zawarcie umowy handlowej między UE a USA.

Gabriel zastrzegł w wywiadzie dla ZDF, że popiera porozumienie UE z Kanadą (CETA). Wyraził ubolewanie, że obie umowy są mylone ze sobą, co utrudnia rzeczową dyskusję.

Transatlantyckie partnerstwo handlowe i inwestycyjne, jak oficjalnie nazywana jest umowa TTIP, ma doprowadzić do stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie. Docelowo ma sięgać o wiele dalej niż dotychczasowe umowy handlowe, polegające jedynie na redukcji stawek celnych. Układ w swych założeniach przewiduje usunięcie barier regulacyjnych, a także wzajemne uznawanie standardów w celu obniżenia kosztów dla eksporterów, importerów i inwestorów.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
lucjan
8 lat temu
I to jest dobra wiadomość ;)
borat
8 lat temu
dla Koro race more I dobro ale dla boy water Bardo zola
sowa
8 lat temu
USA się nie dogadało z UE?!!.Śmiechu warte. Za to dogadało się z Kanadą przez którą wszystko będzie szło w/g potrzeby i uznania USA.Komu wy oczy chcecie zamydlić?.
Ellis
8 lat temu
A w Polsce Morawiecki chce tę umowę podpisać jak najszybciej mimo że nie ma jeszcze ostatecznej jej treści.
polska
8 lat temu
niech ameryka spie od europy ameryka to samo zło