Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Fiasko negocjacji USA-UE w sprawie umowy TTIP"

20
Podziel się
"Fiasko negocjacji USA-UE w sprawie umowy TTIP"
(FaceToFace/REPORTER)
bDmIoikB

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel (na zdjęciu) powiedział w niedzielę w wywiadzie dla telewizji publicznej ZDF, że negocjacje dotyczące umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym (TTIP) między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską zakończyły się de facto fiaskiem.

Gabriel, który jest też szefem współrządzącej w Niemczech SPD, a także ministrem gospodarki, zaznaczył, że Europejczycy nie mogą podporządkować się amerykańskim żądaniom. "Nie ma żadnego postępu" - ocenił.

Jak zaznaczył, podczas 14 tur rozmów dotyczących 27 rozdziałów umowy obu stronom nie udało się wypracować "żadnego wspólnego tekstu".

bDmIoikD

Projekt umowy TTIP jest kwestią bardzo kontrowersyjną w SPD. Część tej partii obawia się obniżenia standardów ochrony pracowników i wzmocnienia uprawnień kierownictw firm. 17 września w kilku niemieckich miastach mają odbyć się demonstracje przeciwko TTIP.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i jej CDU popierają szybkie zawarcie umowy handlowej między UE a USA.

Gabriel zastrzegł w wywiadzie dla ZDF, że popiera porozumienie UE z Kanadą (CETA). Wyraził ubolewanie, że obie umowy są mylone ze sobą, co utrudnia rzeczową dyskusję.

Transatlantyckie partnerstwo handlowe i inwestycyjne, jak oficjalnie nazywana jest umowa TTIP, ma doprowadzić do stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie. Docelowo ma sięgać o wiele dalej niż dotychczasowe umowy handlowe, polegające jedynie na redukcji stawek celnych. Układ w swych założeniach przewiduje usunięcie barier regulacyjnych, a także wzajemne uznawanie standardów w celu obniżenia kosztów dla eksporterów, importerów i inwestorów.

bDmIoikJ
bDmIoile
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(20)
Szczesliwy
4 lata temu
Najlepsza wiadomość dnia dzisiejszego :-)
nunulek
4 lata temu
Nie chcę wtryniać jankeskiej kukurydzy GMO ! Po umowie z Meksykiem , została rolnikom tylko koka.
Rolof318
4 lata temu
TTIP Klęska dla Europy. Popierają to tylko ślepcy.
bDmIoilf
bogard
4 lata temu
Bardzodobrze chciala ameryka wydymac ewrope atu kupa nieudalosie
grew
4 lata temu
gdyby ta umowa była dobra dla obywateli to była by jawna, a jest ściśle tajna!
...
Następna strona