Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Finanse publiczne. "Rząd wykonuje taktyczne ruchy"

0
Podziel się:

Można to interpretować tak, że zwiększenie deficytu o 16 mld zł to większa emisja obligacji.

Finanse publiczne. "Rząd wykonuje taktyczne ruchy"
(PAP/Radek Pietruszka)
bEUmACTF

Zapowiedzi dotyczące zmian w ustawie o finansach publicznych oraz nowelizacji budżetu to taktyczne ruchy rządu - ocenił główny ekonomista BGŻ Dariusz Winek. Ocenił, że wpłynęło to pozytywnie na kurs złotego.

Rząd opowiedział się za zawieszeniem działania 50-proc. progu ostrożnościowego, określającego relację długu publicznego do PKB. Zmianę taką przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych.

_ - Wydaję mi się, że są to działania, które mogą przejściowo poprawiać kondycję polskiej gospodarki, ale też zmniejszają bariery bezpieczeństwa związane z stabilnością sektora finansów publicznych w dłuższym okresie. Do tej pory te progi były traktowane jako "zderzacze" z nadmierną ekspansją fiskalną i wzrostem długu. W tej chwili mamy do czynienia z poluzowywaniem tych barier, co oznacza, że nie są one tak przestrzegane, jak to było dawniej _ - stwierdził ekonomista.

bEUmACTH

Dodał, że zmiany te są jednak niezbędne, gdyż po sześciu miesiącach br. widać, że budżetu _ nie da się spiąć _ na koniec roku. W opinii Winka działania podejmowane przez rząd pokazują, że kondycja finansów publicznych jest bardzo trudna, co jest związane m.in. ze zbyt optymistycznymi założeniami przychodów budżetu. - _ Zdaje się, że to co obecnie widzimy, to takie taktyczne ruchy, które w pewnym sensie są spóźnione, bo o konieczności nowelizacji ustawy budżetowej było wiadomo już od pierwszego kwartału _ - stwierdził.

Premier Donald Tusk poinformował, że deficyt budżetowy wzrośnie w tym roku o 16 mld zł, a oszczędności w resortach wyniosą 8,5 - 8,6 mld zł.

Winek powiedział też, że informacje z rządu pozytywnie wpłynęły na rynek złotego, który się umocnił. - _ Można to interpretować w ten sposób, że zwiększenie deficytu o 16 mld zł to większa emisja obligacji, które w dużej mierze zakupywane będą przez inwestorów zagranicznych. Tym samym nastąpi większy napływ kapitału, co przełoży się na umocnienie złotego, choć będzie to czynnik krótkotrwały _ - wskazał.

Czytaj więcej w Money.pl
HSBC zmienił prognozę PKB dla Polski Sprawdź od czego będzie zależał stan polskiej gospodarki.
Tak rząd zaoszczędzi 800 milionów zł Pomoże w tym planowana nowelizacja ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa.
Rządowi brakuje 25 mld złotych. Zabierze... Wiemy, jak rząd będzie ratował budżet państwa. Kolejne sztuczki ministra Jacka Rostowskiego.
bEUmACUi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)