Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Na co idą nasze podatki? Eksperci FOR pokazali "Rachunek od Państwa"

246
Podziel się

W 2017 roku "Rachunek od Państwa" na jednego mieszkańca wyniósł 21 491 zł. Eksperci z Forum Obywatelskiego Rozwoju po raz siódmy pokazali, jaka jest struktura wydatków budżetowych w Polsce.

Na co idą nasze podatki? Eksperci FOR pokazali "Rachunek od Państwa"
(Jacek Dominski/REPORTER/EAST NEWS)
bEpFCIid

W 2017 roku "Rachunek od Państwa" na jednego mieszkańca wyniósł 21 491 zł. Eksperci z Forum Obywatelskiego Rozwoju po raz siódmy pokazali, jaka jest struktura wydatków budżetowych w Polsce.

Rachunek od państwa w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniósł 21 491 zł. To o 1338 zł więcej niż rok wcześniej. Jak podaje FOR, wydatki państwa rosły szybciej od gospodarki. Jest to istotna zmiana – od 2010 roku wydatki państwa w relacji do PKB systematycznie malały, co oznaczało malejącą rolę państwa w gospodarce.

Ponieważ państwo nie ma żadnych własnych pieniędzy, a środki, które wydaje, pochodzą od podatników, jego rosnąca rola w gospodarce wiązać się musi, wcześniej lub później, ze wzrostem podatków - uważają eksperci FOR.

bEpFCIif
Zobacz także: Leszek Balcerowicz: Większe przychody z VAT-u to nie zasługa rządu

W 2017 roku w Rachunku od Państwa po raz pierwszy dokładnie widać, ile kosztuje program „Rodzina 500+” – 619 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Tylko ta pozycja odpowiada za ponad 1/3 wzrostu wydatków państwa w ciągu ostatnich 2 lat.

Drugą najszybciej rosnącą pozycją były wydatki na renty i emerytury, które wzrosły w tym czasie o 409 zł. Pełne koszty decyzji o obniżeniu wieku emerytalnego będą widoczne dopiero w 2018 roku, gdyż obniżony wiek emerytalny zaczął obowiązywać od ostatniego kwartału 2017 roku. W 2017 roku największe pozycje w rachunku, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, to:

bEpFCIil

Za ponad połowę wydatków państwa odpowiadają świadczenia emerytalne i rentowe, edukacja i służba zdrowia. W przeliczeniu na głowę emerytury i renty to 6516 zł, edukacja 2324 zł, a opieka zdrowotna 2310 zł.

Wydatki na administrację stanowią tylko około 5 proc. wydatków państwa - dodają eksperci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpFCIiG
KOMENTARZE
(246)
II sort
3 lata temu
To jednak państwo jest dziadowskie, zabiera ludziom ponad 60% tego co zarobili i wydaje na swoje podstawowe funkcje (Policja, Wojsko, sądy i administracja państwowa) zaledwie grosze. Polacy nie rozumieją jaka jest rola państwa i dają się okradać, żeby władza kupowała sobie głosy mało aktywnych grup społecznych. "motłochu"
złośnik
3 lata temu
hmmmm a może zamiast pieniędzy płacić w towarach POLSKA KOLONIA WTEDY BYŁA BY JEDYNA :) najlepiej praca za miskę ryżu ............... Ale poważnie każde pieniądze jakie poszły dla ludzi czy 500 +czy emerytury inne mają jedną zaletę są zdecydowanie lepiej wydane niż te którymi rządzi rząd ........... Państwo mamy drogie pełne urzędów wrogo nastawione dla obywatela , machina która jest systemowo nie sprawna i każde pieniądze jest w stanie zmarnować ................ WIĘC SUMUJĄC JEŚLI IDZIEMY W KIERUNKU BANKRUT TO NIECH CHOĆ PRZEZ CHWILĘ OBYWATELE COŚ Z TEGO MAJĄ PISZĘ TO CYNICZNIE ZA PO I PSL PIENIĄDZE BYŁY TRANSFEROWANE WIEC NIKT W POLSCE ICH NIE POCZUŁ POZA KASTĄ :):) a Ci no jak by nie patrzeć coś oddali
duma
3 lata temu
obietnice wyborcze czas zacząć!! kasę się obiecuję by elektorat zdobyć .ale szkoda ,że ta kasa idzie z kieszeni ludzi uczciwie pracujących.mam małą firmę i właśnie dostałam wezwanie to zrobienia kolejnego remanentu(nieważne ,że cztery miesiące temu robiłam roczny).rąbiąc go w tej chwili będę w musiała zapłacić podatek dochodowy którego pewnie nie będę wstanie na czas uzbierać.towar który własnie do mnie przychodzi mam odroczony z płatnością do września a ja za chwilę będę zmuszona przez US by go zapłacić wcześniej .tylko skoda ,że nie potrafię czarować pieniędzy.w ten sposób niszczy się uczciwych małych przedsiębiorców vatowców i pracodawców.dla tej partii liczą się głosy meneli ,emerytów i nierobów co tylko patrzą ile im znów skapnie.a ja się martwię ,że dopadną mnie kary bo nie będe wstanie tych pieniędzy teraz utargować.a skąd wziąść kasę wtedy na zus ,opłaty i faktury terminowe i pensje.to jest złodziejstwo w biały dzień
bEpFCIiH
kasa
3 lata temu
Ciekawe, na co szło wcześniej to 619zł?? Teraz przynajmniej z każdego 619zł 500zł wraca do obywateli!!
no name
3 lata temu
Większość wpisów pod artykułem nic nie wnoszącym do życia Polaków wygląda sztucznie i na siłę wypocona. Postarajcie się bardziej, aby ktoś w te bzdety uwierzył. Proponuje portale niemiecko języczne. :D
...
Następna strona