Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fundacja ojca Rydzyka otrzyma 26 mln złotych

0
Podziel się

Sprawa dotacji dotyczącej projektu geotermii toruńskiej trwa od 2007 roku.

Fundacja ojca Rydzyka otrzyma 26 mln złotych
(EAST NEWS/STANISLAW KOWALCZUK)
bDSxBDtx

Fundacja "Lux Veritatis" kierowana przez ojca Tadeusza Rydzyka w ramach ugody z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dostanie 26 mln złotych. Sprawa dotyczy cofnięcia przez Fundusz dofinansowania projektu geotermii toruńskiej. Decyzję akceptującą porozumienie między stronami wydał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie.

Aktualizacja 11:30

W poniedziałek sędzia prowadzący sprawę umorzył postępowanie w związku z zawarciem ugody przez strony. Fundacja Lux Veritatis otrzyma 26 mln zł odszkodowania. Kwota będzie powiększona o odsetki.

bDSxBDtz

Sędzia Mariusz Solka ocenił, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie miał merytorycznych powodów do wypowiedzenia umowy dotacji. - Wypowiedzenie miało charakter stricte pozamerytoryczny - podkreślił. Jak mówił, miało ono na celu obejście prawa i było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Sędzia zaznaczył, że fundacja składała wyjaśnienia i odpowiednie dokumenty na żądanie Narodowego Funduszu.

- Jesteśmy zadowoleni, że po tylu latach sprawa się zakończyła, mamy ogromną satysfakcję z orzeczenia sądu, który potwierdził w pełnej rozciągłości, że fundacja była pokrzywdzona, a działania NFOŚiGW były polityczne, a nie merytoryczne - komentowała w rozmowie z dziennikarzami Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis.

Przedstawiciele NFOŚiGW, obecni w poniedziałek w sądzie, nie chcieli komentować sprawy. Fundusz ma wydać komunikat.

Sprawa dotacji dotyczącej projektu geotermii toruńskiej trwa od 2006 roku, czyli czasów poprzednich rządów Prawa i Sprawiedliwości. Wtedy został złożony wniosek o przyznanie dotacji. Początkowo kwota dofinansowania opiewała na 12 mln złotych. Aneksem z dnia 15 listopada podniesiono ją do poziomu 27 mln złotych. Podwyższenie kosztów realizacji przedsięwzięcia fundacja uzasadniała zmianą technologii. Pozytywna decyzja o przyznaniu pieniędzy zapadła dzień przed zaprzysiężeniem rządu Donalda Tuska.

bDSxBDtF

W 2008 roku umowa została zerwana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uzasadniono to licznymi wątpliwościami, jakie znaleziono w projekcie.

Ze stanowiskiem nie zgodziła się Fundacja, a w konsekwencji w 2009 roku sprawa trafiła do sądu. W sumie zażądano 27 mln złotych odszkodowania. W grudniu ubiegłego roku do rozmów w sprawie ugody powrócono.

Fundacja "Lux Veritatis" miała się zająć poszukiwaniem wód geotermalnych. Mimo wycofania dotacji prace nad pozyskaniem wód trwały. Pierwszy sukces pojawił się w 2011 roku, a w 2013 roku fundacja otrzymała koncesję, która umożliwiała jej wydobycie wód termalnych. Zgodnie z nią wolno jej pozyskiwać 320 metrów sześciennych wody na godzinę o temperaturze około 60 stopni.

Projekt zakłada również budowę kompleksu Centrum Polonia in Tertio Millennio. W jego ma wchodzić aquapark, hotel SPA (101 pokoi) oraz kampus Wyższej Szkoły Kultury Medialnej i Społecznej.

bDSxBDtG

Jak donosił toruński dziennik "Nowości", "Lux Veritatis" w porozumieniu z koncernem EDF powołała zespół, którego zadaniem było sprawdzenie możliwości ogrzania miasta z pozyskanych wód geotermalnych.

Fundacja ojca Rydzyka jest nadawcą telewizji Trwam i prowadzi Wyższą Szkołę Kultury Medialnej i Społecznej.

bDSxBDua
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)