Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fundusze unijne. Komisja Europejska zatwierdziła RPO dla województwa lubelskiego na lata 2014-2020

0
Podziel się:

- Negocjacje były dobre, pragmatyczne. Polityka kreowana z poziomu Komisji Europejskiej nie zawsze da się nagiąć tak jakbyśmy chcieli, ale w niektórych sprawach się udało - mówi marszałek województwa lubelskiego.

Fundusze unijne. Komisja Europejska zatwierdziła RPO dla województwa lubelskiego na lata 2014-2020
(Bank Litewski / Flickr (CC BY-ND 2.0))

Komisja Europejska zatwierdziła Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Na realizację programu region otrzyma około 2,3 miliarda euro.

_ - Komisja Europejska zatwierdziła wszystkie zapisy w RPO w takim kształcie, jaki przedstawiliśmy po negocjacjach, które trwały od września do 19 grudnia _ - powiedział w niedzielę dziennikarzom marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Obecnie zarząd województwa prowadzi prace m.in. nad kryteriami oceny projektów. W marcu przedstawi harmonogram naboru wniosków na bieżący rok - zapowiedział Sosnowski.

Lubelskie ma otrzymać na realizację projektów RPO 2,23 mld euro. _ - Dodatkowo udało się uzyskać z budżetu państwa 80 mln euro na dofinansowanie tych projektów, które są zawarte w kontrakcie terytorialnym i w RPO. O tyle zostanie pomniejszony wkład własny beneficjentów _ - powiedział Sosnowski.

_ - Kwota nie była przedmiotem negocjacji, ale przeznaczenie pieniędzy, bo nie zawsze tutaj zgadzaliśmy się. Negocjacje były dobre, pragmatyczne. Polityka kreowana z poziomu Komisji Europejskiej nie zawsze da się nagiąć tak jakbyśmy chcieli, ale w niektórych sprawach się udało _ - zaznaczył Sosnowski.

Zmniejszony został - podał Sosnowski - poziom nakładów na badania, rozwój i innowacje. Komisja Europejska proponowała 150 mln euro, podczas gdy w poprzednim okresie udało się wykorzystać na te cele tylko nieco więcej niż 5 mln euro. _ - Komisja stawiała nas tu w bardzo trudnej sytuacji, bo musielibyśmy nie wiem co robić, by wykorzystać takie pieniądze. Ostateczne przyjęto, że 100 mln euro będzie tu kwotą wystarczającą, a 50 mln euro mogliśmy przeznaczyć na inne ważne zadania, chociażby w dziedzinie ekologii _ - dodał Sosnowski.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Marceli Niezgoda powiedział, że Komisja Europejska zatwierdziła już wszystkie 16 programów regionalnych i 6 krajowych. Podkreślił, że środki zewnętrzne dają możliwość dofinansowania ważnych inwestycji dla województwa lubelskiego.

_ - Planowana jest budowa drogi S17 do Warszawy i drogi S19 do Rzeszowa. W okolicach dworca kolejowego w Lublinie ma powstać wielki dworzec przesiadkowy, zbudowany ma być nowy most na Bystrzycy - te wszystkie inwestycje będą możliwe do współfinansowania z budżetu środków europejskich. Należy już przystąpić do pisania wniosków i projektów _ - powiedział Niezgoda.

Przeznaczenie pieniędzy z RPO pogrupowano według 14 tzw. osi priorytetowych. Najwięcej środków - ponad 291 mln euro - pochłonąć ma wzmacnianie konkurencyjności przedsiębiorstw, a 271 mln zł ma trafić na poprawę mobilności regionalnej i rozwój ekologicznego transportu.

Prawie 259 mln euro przeznaczono na poprawianie efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach, sektorze publicznym i mieszkaniowym oraz rozwój gospodarki niskoemisyjnej, zaś niemal 233 mln euro - na zwiększenie dostępności usług zdrowotnych, ograniczanie ubóstwa, poprawę warunków w szkołach i przedszkolach. Prawie 200 mln euro posłużyć ma tworzeniu nowych miejsc pracy i zwalczaniu bezrobocia.

W latach 2007-2013 region miał do dyspozycji 1,74 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl

fundusze unijne
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)