Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Galerie tracą klientów przez zakaz handlu w niedzielę. Najemcy próbują negocjować

Galerie tracą klientów przez zakaz handlu w niedzielę. Najemcy próbują negocjować

Przy zamkniętych sklepach działalność punktów usługowych jest często nieopłacalna. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Przy zamkniętych sklepach działalność punktów usługowych jest często nieopłacalna.

Liczba wizyt w centrach handlowych spadła od początku roku o 3,2 proc., choć częściowy zakaz handlu w niedzielę obowiązuje dopiero od marca. W samym lipcu spadek wyniósł aż 7 proc. Część notujących straty najemców próbuje renegocjować umowy z zarządcami galerii.

Z cytowanych przez "Rzeczpospolitą" badań ShopperTrak National Index Poland wynika, że sprawdziły się przewidywania co do skutków zakazu handlu, choć nie jest aż tak źle, jak prognozowali niektórzy eksperci.

Uśrednione wskaźniki spadku liczby wizyt klientów w centrach handlowych wynoszą wprawdzie najwyżej po kilka procent miesięcznie, ale nie wszystkie punkty tracą tak samo. W najgorszej sytuacji są firmy, które obrót robiły głównie w weekendy.

Wideo: Zakaz handlu w niedziele. "Sklepom rykoszetem oberwie się w poniedziałek

 

 

Dotyczy to w szczególności punktów usługowych i gastronomicznych, które żyją głównie z weekendowych klientów, którzy w galeriach handlowych spędzają dużo więcej czasu niż w tygodniu. Choć tego typu lokale mogą być otwarte codziennie, często pozostają zamknięte w niehandlowe niedziele.

- Działa u nas kino, ale ludziom nie chce się przychodzić tylko po to - mówi gazecie osoba zarządzająca jedną z dużych galerii handlowych. - Dlatego widzimy, że punkty gastronomiczne, choć mogłyby się otworzyć, też rezygnują z tej opcji - dodaje.

Z kolei Michał Malicki, ekspert ds. rynku handlowego w Colliers International mówi "Rzeczpospolitej", że problem pogłębi się po 1 stycznia, gdy handlowa będzie tylko ostatnia niedziela w miesiącu. - Zdecydowanie wpłynie to na chęć renegocjacji umów ze strony najemców - ocenia.

Problem polega na tym, że wielu zarządców centrów handlowych nie jest skłonnych iść na takie ustępstwa wobec najemców. Szczególnie dotyczy to tych galerii, którym nie brakuje chętnych do wejścia na miejsce likwidowanych punktów. Są też galerie, które pomimo zakazu handlu w niedzielę notują lekki wzrost liczby odwiedzających.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Non
2018-09-19 08:19
Kryzys nadciaga przyjdzie donas w nastepnym roku bedzie bolesnie i bardzo zle
magus
2018-09-18 15:41
...i jeszcze jeden temat: 90% niedzielnych bywalców galerii handlowych to osoby spędzające w ten sposób wolny czas... Niestety większość z dziećmi, zamiast do lasu, parku czy nad wodę - do centrum handlowego. Żenada!
magus
2018-09-18 15:37
Skąd bierzecie te dane!? Mam sklep w centrum handlowym; Ruch rozłożył się zgodnie z przewidywaniami na soboty i poniedziałki. W efekcie, odnotowuję wzrost 15-20% rok do roku. Moi pracownicy pracują mniej i za wyższą stawkę - niewątpliwie wymuszoną sytuacją rynkową, ale nie dostrzegam dramatu.
Pokaż wszystkie komentarze (66)