Notowania

Galerie tracą klientów przez zakaz handlu w niedzielę. Najemcy próbują negocjować

Liczba wizyt w centrach handlowych spadła od początku roku o 3,2 proc., choć częściowy zakaz handlu w niedzielę obowiązuje dopiero od marca. W samym lipcu spadek wyniósł aż 7 proc. Część notujących straty najemców próbuje renegocjować umowy z zarządcami galerii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Michałowski)
Przy zamkniętych sklepach działalność punktów usługowych jest często nieopłacalna.

Z cytowanych przez "Rzeczpospolitą" badań ShopperTrak National Index Poland wynika, że sprawdziły się przewidywania co do skutków zakazu handlu, choć nie jest aż tak źle, jak prognozowali niektórzy eksperci.

Uśrednione wskaźniki spadku liczby wizyt klientów w centrach handlowych wynoszą wprawdzie najwyżej po kilka procent miesięcznie, ale nie wszystkie punkty tracą tak samo. W najgorszej sytuacji są firmy, które obrót robiły głównie w weekendy.

Wideo: Zakaz handlu w niedziele. "Sklepom rykoszetem oberwie się w poniedziałek

Dotyczy to w szczególności punktów usługowych i gastronomicznych, które żyją głównie z weekendowych klientów, którzy w galeriach handlowych spędzają dużo więcej czasu niż w tygodniu. Choć tego typu lokale mogą być otwarte codziennie, często pozostają zamknięte w niehandlowe niedziele.

- Działa u nas kino, ale ludziom nie chce się przychodzić tylko po to - mówi gazecie osoba zarządzająca jedną z dużych galerii handlowych. - Dlatego widzimy, że punkty gastronomiczne, choć mogłyby się otworzyć, też rezygnują z tej opcji - dodaje.

Z kolei Michał Malicki, ekspert ds. rynku handlowego w Colliers International mówi "Rzeczpospolitej", że problem pogłębi się po 1 stycznia, gdy handlowa będzie tylko ostatnia niedziela w miesiącu. - Zdecydowanie wpłynie to na chęć renegocjacji umów ze strony najemców - ocenia.

Problem polega na tym, że wielu zarządców centrów handlowych nie jest skłonnych iść na takie ustępstwa wobec najemców. Szczególnie dotyczy to tych galerii, którym nie brakuje chętnych do wejścia na miejsce likwidowanych punktów. Są też galerie, które pomimo zakazu handlu w niedzielę notują lekki wzrost liczby odwiedzających.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zakaz handlu, zakaz handlu w niedzielę, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-09-2018

AskaA ja lubię wolna niedzielę.Chociaz mam butik w galerii nie płacze z tego powodu.Sama często siedziałam w niedziele i teraz się cieszę że mogę sobie … Czytaj całość

15-09-2018

NormalnyCzłowiek musi mieć prawo wyboru stylu życia. Ograniczenie tego ustawami prowadzi do rewolucji. Trzeba jednak umieć czytać ze zrozumieniem, czego … Czytaj całość

15-09-2018

ZOFIA KATOLICZKAPOLACY W NIEDZIELE MAJOM BYC W KOSCIELE I DAWAC NA TACE (MINIMUM 100 ZL) A NIE SZWENDAC SIE PO GALERIAH I SUPERMARKETAH … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (66)