Notowania

gaz ziemny
23.09.2015 14:29

Gaz łupkowy w Polsce. Spada liczba koncesji na poszukiwania

Liczba koncesji na poszukiwanie węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych przyznanych przez Ministerstwo Środowiska wynosi 36, a liczba wykonanych odwiertów 70 - poinformował główny geolog kraju Sławomir Brodziński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
Otwór badawczy Miłowo 1 wiercony przez Exalo Drilling z Grupy PGNiG.

Skala poszukiwań gazu z łupków maleje - przyznaje ministerstwo środowiska. Liczba koncesji na poszukiwanie węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych wynosi 36, a liczba wykonanych odwiertów 70 - poinformował wiceminister środowiska i główny geolog kraju Sławomir Brodziński. To stan na 16 września br.

- Jest 36 koncesji obecnie i ta liczba jest malejąca, przy zero koncesji na wydobywanie kopalin ze złóż niekonwencjonalnych - powiedział Brodziński podczas posiedzenia nadzwyczajnej komisji sejmowej ds. energetyki i surowców energetycznych. Koncesje przyznane są 10 podmiotom.

Według danych przedstawionych przez wiceministra, na obszarach koncesyjnych wykonano 70 odwiertów, z czego na 29 z nich wykonano szczelinowanie hydrauliczne. Jeden odwiert jest w trakcie prac, kolejne jeden lub dwa są jeszcze planowane na ten rok.

Na poszukiwanie tzw. gazu zamkniętego (tight gas) ministerstwo wydało dotychczas tylko jedną koncesję.

- Skala prac poszukiwawczych gazu z łupków maleje, co nie powinno nikogo dziwić w związku z niskimi cenami ropy i ograniczeniem skali wydatków globalnych firm na poszukiwanie i rozpoznawanie, co dotyczy nie tylko łupków - skomentował tę sytuację Brodziński.

Zdaniem wiceministra, 70 odwiertów to niedużo, jednak liczba ta stawia Polskę na pozycji lidera w Unii Europejskiej. Jeśli prace będą kontynuowane, Polska będzie mogła skorzystać z ich efektów, kiedy ceny ropy naftowej znowu wzrosną.

- Uważam, że musimy ten projekt kontynuować z dużą konsekwencją, pilnując naszych interesów w UE, żeby nie wprowadzono dyrektywy łupkowej - powiedział.

Dodał, że w przyszłym roku Państwowy Instytut Geologiczny przedstawi raport na temat szacowanych złóż gazu łupkowego w Polsce. Będzie to pierwszy tego rodzaju raport w UE opracowany na podstawie wykonanych odwiertów.

Tagi: gaz ziemny, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz