Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gorąco wokół GetBack. Narada u premiera, ABW przygląda się sprawie

12
Podziel się:

KNF złożył w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa manipulowania informacją, co może być złamaniem ustawy o ofercie publicznej. A także zwróciła o wsparcie do ABW, dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Premier Morawiecki z kolei zwołał w piątek naradę ws. spółki GetBack.

Szef KNF, Marek Chrzanowski, o pomoc poprosił ABW - wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej".
Szef KNF, Marek Chrzanowski, o pomoc poprosił ABW - wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej". (Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
bFeqJnfp

KNF złożył w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa manipulowania informacją. A także zwróciła o wsparcie do ABW, dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Premier Morawiecki z kolei zwołał w piątek naradę ws. spółki GetBack.

Komisję Nadzoru Finansowego zaktywizował komunikat GetBacku o tym, że prowadzi rozmowy z PFR i PKO BP o finansowaniu kredytowo-inwestycyjnym; oba podmioty zaprzeczyły. Zdaniem nadzoru, mogło dojść do manipulowania informacją, co może być złamaniem ustawy o ofercie publicznej. Grozi za to kara grzywny do 5 mln zł i/lub pozbawienia wolności do lat pięciu.

Jak poinformowało źródło "DGP" w prokuraturze, zawiadomienie KNF i analizy prokuratorskie się uzupełniają.

bFeqJnfr

Zobacz także: Marek Chrzanowski dla money.pl: Nie zainwestowałbym w bitcoina i innym to też odradzam

W ubiegłym tygodniu przewodniczący komisji Marek Chrzanowski poprosił o wsparcie Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wynika z informacji dziennika. Informator dziennika z kręgów rządowych mówi, że państwu zależy, żeby nikt nie zarzucił rządowi bierności czy nieudolności w tym zakresie.

Z ustaleń "DGP" wynika także, że w piątek doszło do spotkania premiera z prezesem GPW Markiem Dietlem oraz szefem KNF.

bFeqJnfx

Eksperci rynkowi głośno mówią o tym, że GetBack jest niewypłacalny. Na razie wiadomo, że firma nie oddała na czas 5,5 mln zł pożyczonych w obligacjach od Quercus TFI. Na 10 mln zł, które miała zapłacić do 13 kwietnia, zwróciła tylko 4,5 mln zł.

W związku z tym rozgorzała dyskusja na temat niewypłacalności, która może skutkować stratami wielu inwestorów indywidualnych, którzy poprzez obligacje pożyczyli firmie w sumie prawie 2 mld zł.

W piątek jedna z trzech największych na świecie agencji oceniających wiarygodność kredytową spółek w reakcji na ostatnie wydarzenia zdecydowała się obniżyć długoterminową ocenę GetBacku z poziomu B+ do poziomu B- (szesnasta ocena w 20-stopniowej skali, gdzie im bliżej jedynki, tym lepiej). Co więcej, agencja Fitch umieściła spółkę na liście obserwacyjnej i ostrzegła przed możliwą kolejną obniżką ratingu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFeqJnfS
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(12)
gość
4 lata temu
Miałeś chamie złoty róg ostał ci się ino sznur
Miriam!
4 lata temu
To dopiero początek tak jak Ultimo czy też Kruk GetBack się doigrał na te Firmy też przyjdzie kolej co wykupują długi polaków za 10 procent wartości a chcą 100 procent albo więcej długu takie Firmy pod Sąd i do więzienia! Jak spotkam takiego windykatora to dzwonię na Piolicję bo tylko dzwonią i straszą! Do Więzienia na lata !!!!!!!!
raf
4 lata temu
jak widac winny jest system a nie ludzie. I takie rzeczy beda sie zdarzac ze wzgledu na pazernosc bankowcow i pseudofunduszy a pozniej my z wlasnej kieszeni bedziemy ratowac banki tak jak to mialo miejsce w wielkiej brytanii, gdzie rbs dostal pomoc warta kilkadziesiat miliardow funtow a nastepnie zaczeta odpierac zasilki najubozszym i inwalidom.
bFeqJnfT
leszcz
4 lata temu
Agencja ratingowa reaguje, gdy mleko się rozlało. Śmieszne ludki, ale to oniwcześnije wystawiali wielce pozytywne oceny tej spółce bo.......................kapitał czosnkowy. Szalom
Ola
4 lata temu
Największe straty mają komornicy, którzy musieli kupować obligacje żeby dostać sprawy. Przecież to jest firma po części sponsorowana przez komorników - od zakupu do egzekucji wszystko w jednych rękach. no tak mi przykro że się popłacze.