Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Getin i Idea Bank mają umowę ws. analizy możliwości połączenia

11
Podziel się:

Getin Noble Bank i Idea Bank przeanalizują, jakie będą skutki rozważanej fuzji. Połączenie obu banków to pomysł Leszka Czarneckiego na zwiększenie konkurencyjności dwóch stworzonych przez niego spółek na coraz bardziej konsolidującym się polskim rynku.

Fuzja to pomysł Leszka Czarneckiego
Fuzja to pomysł Leszka Czarneckiego (Wojciech Strozyk/REPORTER)

"Na podstawie umowy banki zobowiązały się dokonać analiz korzyści i kosztów połączenia, w tym synergii kosztowych i sprzedażowych oraz potencjału sprzedażowego połączonych instytucji oraz podjąć takie czynności jak w szczególności uzgodnienie harmonogramu działań czy struktury potencjalnego połączenia" - czytamy w komunikacie Getin Noble Banku.

Jeżeli wyniki analiz wykażą, że połączenie jest zasadne, banki określą wstępne bazowe warunki połączenia i zasady współpracy przy przygotowywaniu i w trakcie trwania połączenia.

Getin Noble Bank poinformował 17 lipca, że Leszek Czarnecki, sprawujący kontrolę nad bankiem, rozważa opcje konsolidacyjne obejmujące GNB i Idea Bank. Podano wówczas, że Czarnecki oczekuje istotnych synergii kosztowych i sprzedażowych oraz wzmocnienia potencjału sprzedażowego połączonych instytucji.

Zobacz także: Zobacz też: Czeka nas rewolucja finansowa w Unii Europejskiej

Z kolei zarząd Idea Banku dodawał, że propozycja fuzji pojawiła się "z uwagi na postępującą konsolidację polskiego sektora bankowego oraz rosnące wymagania regulacyjne".

Sytuacja, w której istnieją dwa oddzielne banki z tym samym głównym akcjonariuszem nie była dotąd mile widziana przez nadzór rynku bankowego w Polsce. Z tego powodu doszło przed czterema laty do przejęcia Santander Consumer Banku przez BZ WBK - w obu głównym udziałowcem były spółki hiszpańskiego Santander Banku.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Idea Bank powstał na bazie przejętego przez Getin Holding GMAC Banku jesienią 2010 roku. Początkowo bank funkcjonował wyłącznie w internecie. W lipcu 2011 roku otwarto pierwsze oddziały stacjonarne, głównie w największych polskich miastach. Idea Bank zadebiutował na rynku głównym GPW w 2015 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

banki
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(11)
sopo
6 lat temu
A niech się łączą, ważne, zeby getin utrzymal obecny kurs, bo w końcu coś zaczęli robić w dobrym kierunku dla klienta
tobiasz
6 lat temu
Takie posunięcie z pewnością przyniesie pozytywne skutki.
alicja
6 lat temu
Synergia opłacalna; właściciel wie co robi. Klienci mogą czuć się bezpiecznie.
jn
6 lat temu
1 kupa plus 1 kupa = 1 wielka kupa
gajowy
6 lat temu
Co jeszcze zmajstruje pan L na naszym rynku finansowym ? Geniusz "Karpat". Tyle afer a on czysty !