Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

Głos z PSL: Czas na reformę KRUS i zmiany w kierownictwie PSL

0
Podziel się:

Poseł Ludowców deklaruje w Money.pl ważne zobowiązanie.

Głos z PSL: Czas na reformę KRUS i zmiany w kierownictwie PSL
bEUNNRKd

Money.pl:Rozmawialiśmy kilka dni przed wyborami, mówił Pan Money.pl, że w zasięgu PSL jest 12 procent. Nie wyszło, dostaliście ponad 8. Żal, smutek, rozczarowanie?

*Eugeniusz Kłopotek, poseł PSL: *Polskie Stronnictwo Ludowe zasłużyło na dwucyfrowy wynik. To, co dostaliśmy, jest dużo poniżej naszych oczekiwań. Widać pewnego rodzaju stagnację i to musi w nas wszystkich wzbudzić refleksje na przyszłość. Bo jeśli nie będziemy się rozwijać, nie będziemy walczyć o elektorat, to możemy mieć w przyszłości problemy.

Ktoś zawinił, popełnił błąd w kampanii?

Nie twierdzę, że ten wynik to porażka. SLD zaliczyło prawdziwą katastrofę, nasz wynik nie jest tak fatalny. Natomiast podkreślam, że naszą polityką rozwagi, spokoju zasłużyliśmy jednak na dwucyfrowy wynik.

bEUNNRKf

Jeśli jednak wyborcy zadecydowali tak a nie inaczej, to powiem krótko: widocznie lubią tych którzy _ piorą się po pyskach _ i tych którzy robią _ jajca _. Jeśli tak, to teraz będą Polacy mieć w Sejmie _ jajca _.

Unika Pan wskazania odpowiedzialnych mówiąc, że inni mają gorzej, ale są i tacy którzy mają lepszy wynik. Dlaczego PSL nie ma tego lepszego?

Na taką pogłębioną analizę przyjdzie jeszcze pora. Patrząc krytycznym okiem na nasze cztery lata w rządzie, uważam, że w kilku momentach zabrakło nam jako koalicji trochę więcej odwagi. Powiem też, że przynajmniej kilka razy, dla dobra koalicji, odpuszczaliśmy a powinniśmy niektóre sprawy postawić zdecydowanie.

Stało się jak się stało. Wydaje mi się, że jest szansa na współrządzenie, ale tym razem, jakościowo, musi to być lepsza współpraca.

bEUNNRKl

Tylko, że jeszcze nie zaczęliście współpracować w nowym rządzie, a już słychać jakieś tarcia. Schetyna mówi: _ PO ma możliwość ruchu politycznego, wyboru innego partnera koalicyjnego _.

Oczywiście, że ma. Ruch należy do Donalda Tuska. Moim zdaniem - i mówi to Eugeniusz Kłopotek, który wiele razy krytykował postępowanie Tuska - gdyby premier zwrócił się w kierunku Palikota to byłby to początek końca Tuska. Wtedy po prostu rozjedzie mu się Platforma. Nie sądzę więc, żeby zaryzykował z Ruchem Palikota, ale decyzja należy do niego.

**Czytaj w Money.pl

bEUNNRKm

PAP/Tomasz Gzell * Kaczyński: Wołają _ Jarosław Polskę zbaw _ Może te słowa Schetyny mają was nastraszyć, bo mówi się, że chcecie czterech resortów. Czyli jednego więcej niż do tej pory.*

Od razu mówię wprost: Nie stawiamy warunków co do _ stołków _. Bardziej stawiamy na kwestie programowe. Uważam, że powinniśmy usiąść, omówić kilka tematów najistotniejszych na najbliższe dwa lata i działać. I to jak najszybciej, bo jak nie zrobimy niczego w ciągu pierwszych dwóch lat, to nie zrobimy już w ogóle.

Musi być inaczej niż do tej pory. Nie tak jak cztery lata temu, PO naobiecywała i nic nie zrobiła. Teraz musimy wziąć kilka tematów _ na tapetę _ i razem do przodu.

Tylko żebyście mieli jakiś wpływ na działania rządu, to przydałyby się wam jakieś resorty.

Co do tego myślę, że jesteśmy w stanie się dogadać i porozumieć. Do tej pory jakoś się udawało. Natomiast czy będą to trzy, czy cztery resorty, dla mnie nie ma to najmniejszego znaczenia.

bEUNNRKn

Jeśli PO dla większej stabilizacji będzie chciała dogadać się jeszcze z kimś, to co PSL na to?

Jesteśmy za, ale po warunkiem, że nie z Palikotem. Nie ma mowy o koalicji z Ruchem Janusza Palikota.

Ale SLD już może być?

SLD to byłby wybór mniejszego zła. Tym bardziej, że ta partia jest zdruzgotana i liże rany.

bEUNNRKo

Czyli tak z litości chcielibyście przytulić do serca SLD?

SLD jest teraz jak ryba - do życia potrzebuje wody.

Na drugiej stronie czytaj kiedy będą zmiany w kierownictwie PSL

Wracając do PSL. Co dalej z Wami? Piechociński już dawno temu mówił, że wystartuje w wyborach na szefa partii.

Ale Janusz Piechociński mówił to uczciwie. Zapowiadał, że kiedy zorganizujemy kongres, on wystartuje na szefa partii jako kontrkandydat dla Pawlaka. Nasz status zakłada, że musi być minimum dwóch kandydatów i Piechociński jest gotów. Lojalnie to zapowiedział, ale jest to człowiek, który gra w drużynie.

Czyli bez zmian w kierownictwie?

Tego nie powiedziałem. Jedno jest po tych wyborach pewne - powoli zbliżamy się do zmiany pokoleniowej w kierownictwie PSL.

Odważna deklaracja.

Wszystko jest możliwe. Spójrzmy na wynik wyborów 2005, 2007 i 2011 roku. Co widać? Stagnacja.

_ Powoli _ to znaczy do kiedy rozstrzygną się jakieś poważne zmiany?

Wszystko po kolei. U nas w przyszłym roku rozpoczynamy kampanię sprawozdawczo-wyborczą i mniej więcej tak w połowie kadencji byłby kongres.

Ale czuje to podskórnie, że nadchodzi moment zmiany pokoleniowej w Polskim Stronnictwie Ludowym. To musi się stać, między innymi po to, żeby zwiększać naszą bazę wyborców.

Rolnicy nie wystarczą?

To jest nasza żelazna baza, ale ona się kurczy.

Czy to oznacza, że PSL już bardziej odważnie mogłoby podejść do reformy KRUS-u?

Rzeczywiście trzeba zastanowić się nad dwiema kwestiami, jeśli chodzi o rolnictwo. Po pierwsze, to wprowadzenie powszechnego podatku dochodowego w rolnictwie. Tak, żeby pokazać kto te dochody ma, a kto ich nie ma. Są dochody - płacisz więcej, nie ma - płacisz ryczałt, bądź nie płacisz. Po drugie: musi nastąpić reforma KRUS-u. I tę deklarację biorę na siebie.

Wybory 2011 w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t160778.jpg ) ] (http://www.money.pl/sekcja/wybory-2011/) Platforma zwycięża. PSL i SLD łeb w łeb PO zdobyła 39,18 proc. głosów. Na PiS głosowało 29,98 proc. Polaków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t160856.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szwecja;i;czechy;entuzjastycznie;o;polskich;wyborach,131,0,934019.html) Za granicą entuzjazm. Wróżą nam sukcesy Svenska Dagbladet podkreśla, że Donald Tusk jest pierwszym premierem po 1989 roku, który wygrał kolejno wybory po raz drugi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t160773.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;nie;zamierza;odejsc;z;pis,102,0,933990.html) Kaczyński: Wołają "Jarosław Polskę zbaw" Kaczyński przyznaje, że wynik wyborczy mógłby być lepszy, ale nie zamierza odejść.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t130693.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/hofman;przynaje;sie;do;porazki,61,0,933949.html) Hofman: PiS to przegrana drużyna... - _ Oczywiście jestem do dyspozycji szefa partii. To jest jasne i oczywiste _ - mówi rzecznik Prawa i Sprawiedliwości. Przyznaje, że partia miała błędne sondaże.
bEUNNRKG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)