Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gospodarka Argentyny. Minister gospodarki demaskuje "symultaniczny atak" sępich funduszy

0
Podziel się:

- Mamy do czynienia z rozpowszechnioną strategią polegającą na posługiwaniu się kwestiami finansowymi jako narzędziem walki przeciwko określonym procesom politycznym - powiedział Kicillof.

Gospodarka Argentyny. Minister gospodarki demaskuje "symultaniczny atak" sępich funduszy
(PAP/EPA)

Argentyński minister gospodarki Axel Kicillof skrytykował w wywiadzie prasowym symultaniczny atak, jak nazwał wielką operację tzw. sępich funduszy, na niektóre kraje Ameryki Łacińskiej, wdrażające - jak Brazylia - umiarkowane programy redystrybucji bogactwa narodowego.

_ Mamy do czynienia z rozpowszechnioną strategią polegającą na posługiwaniu się kwestiami finansowymi jako narzędziem walki przeciwko określonym procesom politycznym _ - powiedział Kicillof w wywiadzie opublikowanym w niedzielę na łamach argentyńskiego dziennika _ Pagina/12 _.

_ W minionym roku próbowano doprowadzić Argentynę do "default", tj. niewypłacalności przez podważenie restrukturyzacji zadłużenia pochodzącego z 2005 roku. Dziś widzimy, jak ci sami protagoniści, konkretnie fundusz Aurelius, przypuszczają atak na Brazylię. Te epizody stają się klasycznym przykładem prowadzenia wojny bez użycia oręża, na gruncie sądowym i dla osiągnięcia celów politycznych _ - kontynuował argentyński minister gospodarki.

W ten sposób wskazuje on na manewry finansowe, które podczas niedawnych wyborów powszechnych w Brazylii miały w intencji ich inicjatorów przechylić szalę opinii publicznej na stronę konserwatystów.

Jako _ symultaniczny atak _ Kicillof wymienia w wywiadzie konflikt wokół zadłużenia Argentyny, wobec którego zastosowano moratorium w 2001 roku i _ sprawę wytoczoną przez fundusz spekulacyjny Aurelius _ brazylijskiemu państwowemu gigantowi naftowemu Petrobras.

Aurelius był jednym z inicjatorów sprawy sądowej przeciwko Brazylii założonej w sądzie w Providence (USA) pod pretekstem fałszowania przez Petrobras informacji dotyczących obrotów.

Wszystko to miało na celu, według autora wywiadu, doprowadzenie do załamania finansowego w regionie.

_ Argentyna zdołała zrestrukturyzować swój dług i pozostało tylko 7 proc. niezrestrukturyzowane, z czego "sępie fundusze" mają nieco ponad 1 proc., pretendując do zgarnięcia od tego zysku na poziomie 1600 procent _ - oświadczył autor wywiadu, ilustrując sposoby działania _ sępich funduszy _.

Argentyna próbowała renegocjować tę część długu, oferując tym funduszom zyski rzędu 300 proc.

Kicillof przedstawił w wywiadzie obecną sytuację finansową Argentyny jako _ niezwykle skomplikowaną _, a bilans minionego 2014 roku jako _ jeden z najbardziej złożonych w ciągu ostatnich jedenastu lat _, w ciągu których od 2003 r. do 2007 urząd prezydenta piastował Nestor Kirchner, a od 2007 roku wdowa po nim - Cristina Fernandez de Kirchner.

W latach 1991-94 w Argentynie sprywatyzowano ponad 90 proc. dużego sektora przedsiębiorstw państwowych, a dochody z prywatyzacji przeznaczono na obsługę zadłużenia zagranicznego, które pozostaje wielkim problemem kraju od połowy lat 1970.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)