Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gospodarka Ukrainy. Międzynarodowy Fundusz Walutowy pomoże?

0
Podziel się:

Międzynarodowy Fundusz Walutowy pomoże?

Gospodarka Ukrainy. Międzynarodowy Fundusz Walutowy pomoże?
(UPG / Reporter)
bFeNblEB

MFW i zachodni darczyńcy powinni zasilić ukraińską gospodarkę kwotą 15 mld euro. Może to oznaczać pewne ryzyko, ale to zaledwie ułamek pomocy wpompowanej przez UE i innych pożyczkodawców w Grecję - pisze _ Financial Times _.

W artykule redakcyjnym dziennik podkreśla, że ukraińska gospodarka znalazła się pod presją na wielu frontach: konflikt ukraińsko-rosyjski zdławił produkcję na wschodzie kraju, Moskwa grozi sankcjami i odcięciem dostaw gazu i w rezultacie gospodarka ma się w tym roku skurczyć co najmniej o 7 proc. PKB.

W maju udało się uniknąć załamania, gdy Międzynarodowy Fundusz Walutowy zobowiązał się do wsparcia Ukrainy w wysokości 17 mld dolarów; do tego doszło 10 mld dolarów od innych darczyńców. Zachodni eksperci szacują, że obecnie w celu ustabilizowania ukraińskiej gospodarki potrzeba dodatkowych 12-15 mld dolarów finansowania z zewnątrz. Jednak darczyńcy - jak odnotowuje _ FT _ - ociągają się z wykładaniem kolejnych pieniędzy.

bFeNblED

_ - Ten opór jest zrozumiały. Ukraina zmaga się z chroniczną niestabilnością, bez widocznych perspektyw na pokój między Moskwą a Kijowem. W rezultacie kraj cierpi z powodu znaczącego odpływu kapitału i topnienia rezerw _ - zwraca uwagę _ Financial Times _. Odnotowuje, że w tej sytuacji zachodni darczyńcy mogą wątpić w sens pompowania miliardów dolarów w ukraińską gospodarkę, ale _ sceptycyzm należy odrzucić _.

_ FT _ przyznaje, że przyznanie Ukrainie 15 mld dolarów może być obarczone pewnym ryzykiem, ale kwota ta stanowi _ ułamek setek miliardów dolarów, które UE i inni pożyczkodawcy przekazali Grecji _. - _ Krytycy przekonują, że grecki kryzys stanowił wielkie ryzyko dla strefy euro, a to nie dotyczy przypadku Ukrainy - komentuje. - Ale przyszłość Ukrainy ma wielkie znaczenie dla europejskiego bezpieczeństwa _.

Dziennik zastrzega, że MFW i inni darczyńcy nie powinni składać obietnic finansowych bez wyraźnych zobowiązań do przeprowadzenia reform ze strony ukraińskiego rządu. Ocenia, że prezydent Petro Poroszenko i premier Arsenij Jaceniuk kierują _ najbardziej prozachodnim i kompetentnym rządem na Ukrainie od ogłoszenia niepodległości _.

_ Financial Times _ podsumowuje, że wraz z intensyfikacją kryzysu na Ukrainie Zachód ma do dyspozycji coraz mniej możliwości. _ - Nałożenie kolejnych sankcji na Rosję raczej nie powstrzyma Putina przed destabilizacją Ukrainy. Dostarczenie broni rządowi w Kijowie niebezpiecznie podsyci tarcia między Wschodem a Zachodem. Ale przyznanie Ukrainie 15 mld dolarów mogłoby umożliwić krajowi stawienie czoła wyzwaniom politycznym i gospodarczym ze strony Kremla _ - argumentują autorzy artykułu.

bFeNblEJ

Czytaj więcej w Money.pl

bFeNblFe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)