Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gowin: powołując Chrzanowskiego na prezesa KNF popełniliśmy błąd

362
Podziel się:

Wicepremier Jarosław Gowin przyznaje, że wybór Marka Chrzanowskiego na przewodniczącego KNF był błędem. "Był pod silną presją nacisków i pokus".

Gowin przyznaje, że wybór Chrzanowskiego na szefa KNF to był błąd
Gowin przyznaje, że wybór Chrzanowskiego na szefa KNF to był błąd (JAN GRACZYNSKI/EAST NEWS)
bEEAaBLV

Wicepremier Jarosław Gowin przyznaje, że wybór Marka Chrzanowskiego na przewodniczącego KNF był błędem. „Był pod silną presją nacisków i pokus”.

- Niezależnie od tego, jaka będzie prawna ocena działań byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego, powołując go na to stanowisko popełniliśmy błąd. To jest takie miejsce, w którym jest się poddanym wyjątkowo silnej presji zarówno nacisków, jak i pokus - stwierdził wicepremier Jarosław Gowin, cytowany przez PAP.

Wicepremier mówił o tym w czasie środowej konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Gowin pytany był m.in. o to, czy kolejny prezes KNF powinien zostać wybrany w porozumieniu rządu z opozycją.

bEEAaBLX

- Są określone procedury, jeżeli chodzi o powoływanie szefów tak ważnych instytucji, jak KNF. Nie ma żadnego powodu, żeby od tych procedur odchodzić – stwierdził wicepremier.

- Natomiast nie widzę żądnego powodu, żeby pan premier Morawiecki miał konsultować swoją decyzję z kimkolwiek spoza obozu, który dzisiaj bierze odpowiedzialność polityczną za przyszłość Polski - zaznaczył Gowin.

- Mam nadzieję, że następna osoba, która zostanie wybrana na to stanowisko przez premiera Mateusza Morawieckiego będzie swoim dorobkiem życiowym, swoją postawą, ale też pewnym dużym doświadczaniem zawodowym dawała rękojmię, że będzie odporna zarówno na naciski, jak i na pokusy – dodał Jarosław Gowin

bEEAaBMd

- Pan Marek Chrzanowski nie był w żadnej mierze osobą reprezentującą jakiś obóz polityczny. Był po prostu młodym naukowcem i jako przedstawiciel środowiska akademickiego został powołany ze względu na swoje kompetencje naukowe - podkreślił wicepremier.

W jego ocenie obecna sytuacja związana z szefem KNF to dobra lekcja, by na to stanowisko wysuwać osoby, które "przeszły testy bardzo trudnych prób lub nacisków."

We wtorek przewodniczący KNF Marek Chrzanowski podał się do dymisji. Miało to związek z doniesieniami "Gazety Wyborczej" o rozmowie Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim. Według dziennika jeden z najbogatszych Polaków miał otrzymać od przewodniczącego KNF propozycję korupcyjną.

bEEAaBMe

Chrzanowski miał zaoferować Czarneckiemu przychylność dla Getin Noble Banku w zamian z gigantyczną łapówkę. Miał zasugerować zatrudnienie konkretnego prawnika z wynagrodzeniem w wysokości 1 proc. skapitalizowanej wartości Getin Noble Banku, czyli ok. 40 mln zł.

„W związku z nieuczciwymi i bezpodstawnymi atakami oraz oskarżeniami wysuwanymi przez pana Leszka Czarneckiego, będącymi w sposób niebudzący wątpliwości prowokacją dokonaną przez układ pragnący zdyskredytować moją osobę jako przewodniczącego KNF w celu wywarcia nacisku na rzetelnie prowadzony w KNF proces restrukturyzacji jednego z banków, z odpowiedzialności za sprawne funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem finansowym i konieczność wnikliwego wyjaśnienia sprawy dla dobra państwa, składam dymisję z pełnionej przeze mnie funkcji” - oświadczył Marek Chrzanowski, cytowany przez PAP.

Dodał, że "podjął kroki prawne w związku z fałszywymi oskarżeniami" naruszającymi - jak ocenił - jego dobre imię i "godzącymi w zaufanie publiczne" dla kierowanego przez niego urzędu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bEEAaBMf
Zobacz także: Zobacz też: Prezes związku przedsiębiorców. "Nie wierzę w nic Czarneckiemu"
bEEAaBMy
KOMENTARZE
(362)
Nick nick
3 lata temu
Ryba psuje się od głowy. Jedyny sprawiedliwy Gowin już cuchnie na odległość... Obudził się z ręką w nocniku. Nawrócony...Opus Dei...
Barb
3 lata temu
Panie Gowin, nie wiem jakiesą procedury powoływania nowego prezesa i co ma do powiedzenia opozycja. Wiem to co przeczytałam : pani Kopacz powołała Chrzanowskiego na wniosek PIS u, i tyle!
ja
3 lata temu
najciekawsze jest to, że facet mimo dymisji, bedzie brać kase do końca roku. państwowe instytucje i spółki dają możliwości wypływu kasy – ciepłe posadki i wysokie zarobki dla kolesi, odprawy, nagrody, ustawiane przetargi, sponsorowanie, fundacje, dotacje itp. Dla ratowania miejsc pracy marnuje się publiczne pieniądze i ciągle dokłada do przynoszących straty firm. Tak m.in. robi się z kopalniami kosztem spółek energetycznych, w których mamy udziały przez OFE. Dlatego takie spółki są wysoce ryzykowne i mało dochodowe. Słyszeliście o ksi ążce „Jak stwozryć system transakcyjny do inwestowania na giełdize”. Niedawno opisany w niej system pozwolił zarobić ponad 20 procent i uchronił przed ostatnimi spadkami.
bEEAaBMz
henio
3 lata temu
Ale brak dowodów , to tylko pomówienia Czarneckiego , poczekajmy na wyniki dochodzenia....
Dron
3 lata temu
Sorry, że zapytam jeszcze raz: wyborcy pis-u, takiego państwa chcieliście????????????
...
Następna strona