Notowania

gpw
28.10.2016 11:52

GPW robi oszczędności na nagrodach dla pracowników. Dzięki temu poprawiła wyniki

Giełda Papierów Wartościowych miała w trzecim kwartale 40 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 30 mln zł rok wcześniej. To jednak przypisywać należy głównie zmniejszeniu kosztów osobowych, w tym rozwiązaniu rezerw na nagrody. Spadały przychody, głównie z prowadzenia rynku papierów wartościowych, lepiej radziła sobie giełda towarowa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Giełda Papierów Wartościowych miała w trzecim kwartale 40 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 30 mln zł rok wcześniej. To jednak przypisywać należy głównie zmniejszeniu kosztów osobowych, w tym rozwiązaniu rezerw na nagrody. Spadały przychody, głównie z prowadzenia rynku papierów wartościowych, lepiej radziła sobie giełda towarowa.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży grupy GPW sięgnęły 73,66 mln zł w trzecim kwartale 2016 r. wobec 78,73 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 45,13 mln zł wobec 35,31 mln zł zysku rok wcześniej.

Wzrost zysków mimo spadku przychodów? Spółka zawdzięcza to cięciu rezerw na nagrody w całej grupie kapitałowej. W Towarowej Giełdzie Energii dało to 1,1 mln zł oszczędności, a w GPW 2,6 mln zł.

Odnotowano także spadek kosztów związanych z opłatą dla KNF z tytułu nadzoru, która w całości została naliczona w pierwszym kwartale 2016 r., a następnie skorygowana w trzecim kwartale o -2,1 mln zł.

-Konsekwentnie realizujemy silną dyscyplinę kosztową, uwzględniając uwarunkowania rynkowe i makroekonomiczne. Dokładnie analizujemy koszty we wszystkich spółkach grupy GPW i wprowadzamy efektywne zmiany wszędzie tam, gdzie możemy osiągać wymierne korzyści - skomentował Paweł Dziekoński, wiceprezes GPW.

Dzięki temu spadek przychodów ze sprzedaży o ponad 9 proc. w stosunku do trzeciego kwartału 2015 r. nie przełożył się na wyniki. Przychody spadały głównie w segmencie rynku finansowego - były niższe o 4,9 mln zł, przede wszystkim w obszarze obsługi obrotu papierami wartościowymi (-5,3 mln zł). Nieco wyższe były ze sprzedaży informacji i obsługi emitentów. Przychody z rynku towarowego spadły, ale zaledwie o 0,2 proc.

Będzie wyższa dywidenda

- Zgodnie z naszą polityką dywidendową, która się nie zmienia, zobowiązaliśmy się do zarekomendowania walnemu co najmniej 60 proc. zysku skorygowanego o udział w zyskach jednostek stowarzyszonych. Nic się nie zmienia w tym zakresie. Szacując swoje oczekiwania, możecie państwo bazować na tej informacji - powiedział wiceprezes Paweł Dziekoński podczas konferencji prasowej.

Pod koniec kwietnia Dziekoński wskazywał, że polityka dywidendowa to jeden z punktów przeglądu strategii przez nowy zarząd. W maju podano, że intencją zarządu GPW jest rekomendowanie walnemu zgromadzeniu wypłat dywidend stosownie do rentowności i możliwości finansowych GPW, na poziomie powyżej 60 proc., przypadającego akcjonariuszom GPW skonsolidowanego zysku netto grupy kapitałowej GPW za dany rok obrotowy, skorygowanego o udział w zyskach jednostek stowarzyszonych. Nowa polityka dywidendowa ma zastosowanie począwszy od podziału zysku za rok obrotowy 2015.

Inwestorzy zareagowali na informacje ze spółki lekkim wzrostem kursu akcji. W połowie sesji w piątek zyskują 0,6 proc. po dwóch sesjach małych spadków, kończąc pozytywnie trzeci wzrostowy tydzień z rzędu.

Notowania GPW w 2016 roku

Tagi: gpw, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz