Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Optymizm przedsiębiorców na historycznych szczytach. Firmy wierzą, że będzie dobrze

18
Podziel się:

W światowej gospodarce mamy wybuch optymizmu. Jest historyczny rekord jego pomiaru - podaje Grant Thorton. Zarazili się nim polscy przedsiębiorcy, ale bywało już u nas bardziej radośnie.

Wskaźniki rosną i premier ma prawo być zadowolony.
Wskaźniki rosną i premier ma prawo być zadowolony. (Radek Pietruszka)

61 proc. na plusie to rekordowe wskazanie optymizmu w światowej gospodarce, a konkretnie w ponad 10 tys. firm z 35 krajów, w tym z Polski. Badanie przeprowadził Millward Brown na zlecenie Grant Thorton, organizacji niezależnych firm doradczych i audytorskich.

Sprawdzono oczekiwania odnośnie perspektyw dla gospodarki kraju w najbliższych 12 miesiącach. Z najnowszych danych wynika, że optymizm w dwustu średnich i dużych polskich firmach jest w pierwszym kwartale b.r. na poziomie bliskim najwyższego w historii.

Określono to wskaźnikiem +48 proc., co jest wyrównaniem rezultatu z końcówki 2017 r., a zarazem wynikiem o zaledwie 2 pkt. proc. niższym od rekordu z początku 2014 r.

Zobacz także: Zobacz też: Rząd miesza w spółkach skarbu państwa. "Dzisiaj mamy patologie"

Wskaźnik może mieć wartości od minus 100 do plus 100, jesteśmy więc zdecydowanie po jasnej stronie mocy. Ostatni minus zanotowaliśmy w czwartym kwartale 2012 r., a najgorsze w historii badań były lata 2004 i 2009. Wskaźnik dla Polski rośnie nieprzerwanie już od pierwszego kwartału ub. roku, gdy miał dość niską wartość +10 proc.

Teraz wszystko wygląda dużo bardziej kolorowo niż równo rok temu, choć... mniej radości daje fakt, że jesteśmy zaraz za pierwszą połową stawki 35 krajów - konkretnie na 19. miejscu. W momencie, gdy przedsiębiorcy w Polsce osiągali szczyt optymizmu, czyli w pierwszym kwartale 2014 r. byliśmy na miejscu 11.

Ale jak tu równać się obecnie z na przykład Indonezyjczykami, którzy w poprzednich dwóch kwartałach mieli 100-procentowy optymizm, czyli maksimum, a w pierwszych trzech miesiącach b.r. aż 98 proc.? Tak pięknie u nas nie będzie pewnie nigdy.

Na szczycie optymistów gospodarczych w pierwszym kwartale są ex aequo z Indonezją Austriacy i Finowie. Pesymistyczny kraniec wyznaczają Armenia, Japonia i Grecja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Bb
5 lata temu
Czy jest jakiś przedsiębiorca który w to wierzy ? To czysta propaganda sukcesu. W ubiegłym roku ponad 900 firm zakończyło działalność. Z dobrobytu i wspaniałych warunków do prowadzenia działalności ? Przedsiębiorcy są poddawani szykanom przez różne organa kontrolujące. Jak w takich warunkach działać. Żadne państwo nie jest tak wrogo nastawione do przedsiębiorców jak pisowskie rządy.
Na poważnie
5 lata temu
Optymista wierzy że pesymista też uwierzy.
Roma
5 lata temu
Polak te jest pesymista Inne kraje jak sie o polakach wypowiadaja nadaremnie nie mowia ze lubia narzekac wystarczy poczytac komentarze na rozne tematy
maci //
5 lata temu
a te czerwone wykresy na giełdzie i 2500 wniosków spółek z.o.o. o upadłość tylko w tym roku - to na pewno szczyt euforii
Prawda czasu ...
5 lata temu
"optymizm w dwustu średnich i dużych polskich firmach jest w pierwszym kwartale b.r. na poziomie bliskim najwyższego w historii." Ile z tych dwustu optymistycznie nastawionych firm to spółki kontrolowane przez Skarb Państwa lub firmy korzystające z zamówień publicznych? Optymiści, bo to beneficjenci Dojnej Zmiany. Mają być pesymistami, skoro korytko pełne?