Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grecja: Premier wyklucza skorzystanie z kolejnego pakietu pomocowego

0
Podziel się

Nadal jednak chcą negocjować restrukturyzację swoich długów.

Grecja: Premier wyklucza skorzystanie z kolejnego pakietu pomocowego
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)
bEqIlliZ

Pomoc nie, renegocjacja spłaty zadłużenia tak - mówił w piątek Aleksis Cipras. Podczas spotkania swojego gabinetu premier Grecji zadeklarował, że jego kraj nie będzie się ubiegał o kolejny pakiet pomocowy.

Cipras przedstawił swoim ministrom projekty ustaw, które ma zamiar przedłożyć w parlamencie, omówił też szczegóły porozumienia z eurogrupą, na mocy którego Ateny uzyskały czas do końca czerwca na modyfikację programu naprawy finansów państwa. Jest to zarazem przedłużenie o cztery miesiące tzw. bailoutu, czyli pakietu pomocowego powiązanego z koniecznością przeprowadzenia reform.

Dodał też, że rząd zwrócił się do zagranicznych kredytodawców z prośbą o redukcję długu Grecji, choć zarówno eurogrupa, jak i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) uważają, że Ateny powinny w pełni spłacić swe zobowiązania.

bEqIlljb

_ Niektórzy zakładali, że istnieje możliwość, iż w czerwcu wejdzie w życie trzeci bailout. Przykro, ale raz jeszcze będą zawiedzeni. Niech zapomną o programach pomocowych. Lud Grecji zdecydował o zakończeniu bailoutów, głosując w wyborach _ - powiedział premier w wystąpieniu transmitowanym przez telewizję.

Wcześniej w piątek Reuters, powołując się na źródła greckie i unijne, napisał, że mimo porozumienia z Unią Europejską Grecji wyczerpują się możliwości pozyskiwania finansowania; jeśli Europejski Bank Centralny nie zezwoli Atenom na zwiększenie pułapu emisji obligacji, pieniądze skończą się za kilka tygodni.

Oznacza to, że Grecji, która nie ma możliwości pozyskiwania pieniędzy na rynku, grozi niewypłacalność już w połowie lub pod koniec marca.

Zawarte w minionym tygodniu porozumienie z kredytodawcami Grecji wywołało niezadowolenie nawet w łonie Syrizy. Skrajna lewica zarzuca rządowi, że wycofuje się ze składanych przed wyborami obietnic, w tym położenia kresu bardzo niepopularnemu programowi pomocowemu UE i MFW.

bEqIlljh
Czytaj więcej w Money.pl
Merkel nie odpuści Grecji jej długów Kanclerz Niemiec zapewniła, że jest za pozostaniem Aten w strefie euro. Stawia jednak warunki.
Były minister finansów Grecji przed sądem 53-letni Papakonstandinu odpiera wszystkie stawiane mu zarzuty.
_ Z Grecją czeka nas jeszcze dużo pracy _ Porozumienie Grecji z partnerami ze strefy euro kanclerz nazwała punktem wyjścia do negocjacji z nowym rządem.
bEqIlljC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)